Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-25, 17:15 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gowin o niedoszłej fuzji UO i PMWSZ i ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej

Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
- Do fuzji dojdzie i to jest sprawa jednoznaczna. Chciałbym, żeby było tak, jak się umawialiśmy – mówił w Loży Radiowej Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany o zerwanie rozmów w sprawie połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.
- Nowa ustawa daje ministrowi prawo do tego, żeby w bardzo uzasadnionych przypadkach, a z takim mamy do czynienia tutaj w Opolu, niejako odgórnie konsolidować uczelnie. Do tej pory, niestety, porozumienie nie zostało zrealizowane, zrobię wszystko, by zostało zrealizowane w terminie, czyli, żeby do konsolidacji doszło we wrześniu. Choć ciągle mam nadzieję i to podkreślam, że będzie to konsolidacja dobrowolna.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział, że jeśli decyzja o fuzji będzie należała do niego to gwarantuje, że oczekiwania PMWSZ będą respektowane.

Jarosław Gowin był pytany także o konflikt na Politechnice Opolskiej. - Droga sądowa powinna być ostatecznością - ocenił minister.

- Wkrótce na uczelnię trafi kontrola ze strony ministerstwa, na wniosek rektora PO i wtedy będziemy wiedzieli więcej, choć niezależnie od wyników kontroli, uważam, że pewne rzeczy środowisku naukowemu nie przystoją - mówi Gowin.

Jarosław Gowin wskazał, że poprzednie kontrole na uczelni nie wykazały żadnych nieprawidłowości. - Padają jednak kolejne zarzuty dotyczące ostatnich miesięcy, przychyliłem się więc do wniosku rektora Tukiendorfa i wkrótce wizytatorzy z ministerstwa pojawią się na uczelni – mówił minister.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Wiadomości z regionu

2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:49 Opolskie: śmigus-dyngus. Tradycja powoli wymierająca Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodzownie kojarzy nam się również z tradycją polewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Patrząc jednak na puste, a co ważniejs ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:45 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Niemodlinie Jedna osoba została poszkodowana w wypadku dwóch samochodów osobowych na ul. Brzeskiej w Niemodlinie. » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Opóźnia się otwarcie rozbudowanego Solarisa i parkingu na pl. Kopernika w Opolu Opóźnienia na placu budowy przy Solarisie. Niektóre sklepy informowały, że otwarcie rozbudowanej galerii miało nastąpić 16 kwietnia. Urząd Miasta Opola poinfo ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:29 Coraz częściej świętujemy aktywnie Na rowerze, rolkach, z kijkami do nordic walking, wykorzystując infrastrukturę sportową, czy po prostu spacerowo. Coraz częściej świąteczny czas spędzamy akty ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:00 34. wielkanocna procesja konna z Żędowic do Zawadzkiego - Intencją naszej procesji jest przede wszystkim modlitwa o urodzaj - przypomniał w rozmowie 'W 4 oczy' Radia Opole ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpaster ... » więcej 2019-04-22, godz. 09:00 Czerwone, żółte, niebieskie... Twórczynie ludowe o znaczeniu jajek wręczanych kawalerom w lany poniedziałek W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia, ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się. Jaja w różnych kolorach, często opatrzone wi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »