Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-25, 13:00 Autor: Joanna Matlak

Europoseł Jan Olbrycht o polityce spójności UE. "Samorządy muszą być usłyszane przez rząd"

Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, nowa polityka spójności i cięcia wobec Polski – to tematyka spotkania organizowanego przez europosłankę Danutę Jazłowiecką w ramach cyklu „Porozmawiajmy o naszych sprawach”. Gościem specjalnym był eurodeputowany PO Jan Olbrycht z woj. śląskiego.
- Na stole jest propozycja Komisji Europejskiej, nad którą pracuje parlament, a między sobą dyskutują rządy i bardzo często nie zgadzają się ze sobą - mówi europoseł Jan Olbrycht.

- W tej propozycji wyraźnie pokazuje się, że polityka spójności w ogóle powinna być zmniejszona o 10 procent, ale zmniejszona nierówno, bo np. propozycja Komisji Europejskiej dla Polski przewiduje na samym początku, o 24 procent mniej na politykę spójności. To jest 1/4 i to jest bardzo dużo, więc Parlament Europejski protestuje przeciwko takim cięciom.

Dzisiejsze spotkanie skierowano do samorządowców, których namawiano do większej aktywności.

- Samorządy muszą być słyszane przez rząd, który negocjuje przyszły budżet – mówi Jan Olbrycht. - Samorządy muszą wiedzieć co rząd negocjuje i jakie ma plany. Moim zdaniem to jest do zrobienia, tylko nie można czekać.

- Sama praca samorządów, samo wykorzystanie tych pieniędzy, jeśli jest prawidłowo wykorzystane, jeśli przynosi efekty i jest skuteczne, to też jest oceniane przez Komisję Europejską, przez polityków i to też jest element, który ma bezpośredni wpływ na ocenę i konieczność wydatkowania pieniędzy w poszczególnych krajach - dodaje europosłanka Danuta Jazłowiecka.

Jan Olbrycht ocenił także, że po Brexicie strefa euro zacznie być dominująca w Unii Europejskiej, co wywoła dyskusję o tym, czy kolejne państwa będą do niej wstępować czy nie.
Jan Olbrycht
Jan Olbrycht i Danuta Jazłowiecka

Wiadomości z regionu

2019-04-20, godz. 19:50 Pożar chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu. Straż: nie ma zagrożenia dla ludzi Ponad stu strażaków m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich i Krapkowic bierze udział w akcji gaszenia pożaru na terenie Zakładów Azotowych w Kęd ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:00 Jeszcze do Liturgii Światła w Wielką Sobotę można usłyszeć kołatki zamiast dzwonów Jeszcze do wieczora, aż do Liturgii Światła, przypadającej w Wielką Sobotę, w wielu opolskich miejscowościach będzie się niósł dźwięk drewnianych kołatek, któ ... » więcej 2019-04-20, godz. 17:39 Mieszkanka Krapkowic zapobiegła tragedii nad Odrą 65-letnia mieszkanka Krapkowic próbowała popełnić samobójstwo wchodząc do Odry. Uratowała ją szybka reakcja przypadkowego świadka. Wychłodzona kobieta trafiła ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:05 Dlaczego święta Wielkiej Nocy nieodzownie łączą się z jajkiem? Jajka są elementem potraw, święconki, a nawet dekoracji. Dlaczego jajko pełni ważną rolę w świątecznej tradycji? O to zapytaliśmy opolskiego etnografa z Muzeu ... » więcej 2019-04-20, godz. 15:58 Wielkanocne spotkanie motocyklistów na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Motocykliści z całego województwa zjechali dzisiaj do Opola. Na rynku przed ratuszem spotkali się na tradycyjnym Moto-Jajeczku. Nazwa zobowiązuje, były więc i ... » więcej 2019-04-20, godz. 14:35 Pomoc medyczna w okresie Świąt Wielkanocnych Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. W razie nagłego zachorowania lub pogorsz ... » więcej 2019-04-20, godz. 14:23 Pijany gotował świąteczny posiłek, postawił na nogi straż pożarną Przygotowywanie świątecznych potraw pod wpływem alkoholu postawiło na nogi 7 jednostek straży pożarnej oraz policję. Doszło do tego dzisiaj (20.04) rano w Kęd ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:21 Mimo sądowych zakazów wsiadł za kółko i spowodował wypadek Sądy już trzykrotnie zakazywały prowadzenia samochodu 39-latkowi z Gogolina, a on znów zasiadł za kierownicą i spowodował wypadek. Mężczyzna jechał osobowym p ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:09 MOSiR w Opolu przygotował świąteczną ofertę dla mieszkańców. Czekają pływalnia, lodowisko i stadion lekkoatletyczny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu z okazji świąt przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców Opola. Wyjątkiem będzie niedziela, kiedy wszystkie obie ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:05 W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zd ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »