Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-25, 13:00 Autor: Joanna Matlak

Europoseł Jan Olbrycht o polityce spójności UE. "Samorządy muszą być usłyszane przez rząd"

Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Jan Olbrycht o polityce spójności UE. Wizyta europosła w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, nowa polityka spójności i cięcia wobec Polski – to tematyka spotkania organizowanego przez europosłankę Danutę Jazłowiecką w ramach cyklu „Porozmawiajmy o naszych sprawach”. Gościem specjalnym był eurodeputowany PO Jan Olbrycht z woj. śląskiego.
- Na stole jest propozycja Komisji Europejskiej, nad którą pracuje parlament, a między sobą dyskutują rządy i bardzo często nie zgadzają się ze sobą - mówi europoseł Jan Olbrycht.

- W tej propozycji wyraźnie pokazuje się, że polityka spójności w ogóle powinna być zmniejszona o 10 procent, ale zmniejszona nierówno, bo np. propozycja Komisji Europejskiej dla Polski przewiduje na samym początku, o 24 procent mniej na politykę spójności. To jest 1/4 i to jest bardzo dużo, więc Parlament Europejski protestuje przeciwko takim cięciom.

Dzisiejsze spotkanie skierowano do samorządowców, których namawiano do większej aktywności.

- Samorządy muszą być słyszane przez rząd, który negocjuje przyszły budżet – mówi Jan Olbrycht. - Samorządy muszą wiedzieć co rząd negocjuje i jakie ma plany. Moim zdaniem to jest do zrobienia, tylko nie można czekać.

- Sama praca samorządów, samo wykorzystanie tych pieniędzy, jeśli jest prawidłowo wykorzystane, jeśli przynosi efekty i jest skuteczne, to też jest oceniane przez Komisję Europejską, przez polityków i to też jest element, który ma bezpośredni wpływ na ocenę i konieczność wydatkowania pieniędzy w poszczególnych krajach - dodaje europosłanka Danuta Jazłowiecka.

Jan Olbrycht ocenił także, że po Brexicie strefa euro zacznie być dominująca w Unii Europejskiej, co wywoła dyskusję o tym, czy kolejne państwa będą do niej wstępować czy nie.
Jan Olbrycht
Jan Olbrycht i Danuta Jazłowiecka

Wiadomości z regionu

2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:49 Opolskie: śmigus-dyngus. Tradycja powoli wymierająca Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodzownie kojarzy nam się również z tradycją polewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Patrząc jednak na puste, a co ważniejs ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:45 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Niemodlinie Jedna osoba została poszkodowana w wypadku dwóch samochodów osobowych na ul. Brzeskiej w Niemodlinie. » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Opóźnia się otwarcie rozbudowanego Solarisa i parkingu na pl. Kopernika w Opolu Opóźnienia na placu budowy przy Solarisie. Niektóre sklepy informowały, że otwarcie rozbudowanej galerii miało nastąpić 16 kwietnia. Urząd Miasta Opola poinfo ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:29 Coraz częściej świętujemy aktywnie Na rowerze, rolkach, z kijkami do nordic walking, wykorzystując infrastrukturę sportową, czy po prostu spacerowo. Coraz częściej świąteczny czas spędzamy akty ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:00 34. wielkanocna procesja konna z Żędowic do Zawadzkiego - Intencją naszej procesji jest przede wszystkim modlitwa o urodzaj - przypomniał w rozmowie 'W 4 oczy' Radia Opole ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpaster ... » więcej 2019-04-22, godz. 09:00 Czerwone, żółte, niebieskie... Twórczynie ludowe o znaczeniu jajek wręczanych kawalerom w lany poniedziałek W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia, ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się. Jaja w różnych kolorach, często opatrzone wi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »