Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 21:11 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z Opolszczyzny

Niedzielna Loża Radiowa z 24 marca 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa z 24 marca 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Mniejszość Niemiecka nie ma swojego kandydata, wynika to z naszej oceny potencjału wyborców. Jest propozycja, żeby wesprzeć marszałka Andrzeja Bułę startującego z listy Koalicji Obywatelskiej - mówił wicemarszałek województwa Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - W mojej ocenie, kandydatura pana marszałka jest kandydaturą bardzo dobrą. Wiem, że rozmowy były prowadzone, także zarząd wyda odpowiednie oświadczenie. Myślę, że tutaj jeszcze chwileczkę musimy poczekać.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przyznała, że kandydatką jej ugrupowania jest minister Beata Kempa, ale partia będzie wspierała wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy. - Te wybory są bardzo trudne w ogóle dla Opolszczyzny, bo mamy wspólny okręg dolnośląsko-opolski i ta geografia jest tak skonstruowana, że kandydaci z naszego regionu mają trudniej, bo proporcje wyborców są mniej więcej cztery do jednego na niekorzyść Opolszczyzny - mówiła.

- Jesteśmy lojalnym koalicjantem, realizujemy wspólnie jeden program Zjednoczonej Prawicy - mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Z Dolnego Śląska prawdopodobnie któryś z kolegów będzie startował, też powiązany częściowo poprzez biznesowe kontakty z Opolszczyzną. My nie mamy problemu, było wiadomo, że będziemy wspierać kandydata Zjednoczonej Prawicy. Jako lokalny patriota zawsze dobrze życzę opolanom.

Łukasz Dymek z Nowoczesnej powiedział, że na ten moment ugrupowanie nie wystawia swojego kandydata, ale czeka jeszcze na ustalenia w sprawie kompletnych list. - Całkiem możliwe, że ktoś z Dolnego Śląska z Nowoczesnej będzie kandydował do Europarlamentu, natomiast tu, jako lokalny patriota mógłbym powiedzieć, że Andrzej Był. Ku temu będziemy się skłaniać, będzie naszym przedstawicielem tutaj w regionie - wyjaśnił.

- W tych wyborach to nie będą reprezentanci poszczególnych grup terytorialnych, społecznych, a bardziej grup politycznych i grup interesu - powiedział Paweł Grabowski z Kukiz '15, który sam kandyduje z dalszego miejsca. - Z całą pewnością, trzeba tutaj podejmować rękawicę i niezależnie od tego, pod jakim szyldem się idzie do wyborów europarlamentarnych, jeżeli jest lista, to ja wierzę w to, że skoro to jest drużyna na okręg, to będzie później współpracować, również dla Opolszczyzny.

Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako kandydata swojego ugrupowania rekomendowała sekretarz powiatu brzeskiego Genowefę Prorok, która jest doświadczonym samorządowcem. - Polskie Stronnictwo Ludowe samorządem stoi i o ten samorząd będzie walczyć. Jest to też osoba z bardzo dobrym wykształceniem dotyczącym prawa europejskiego, zarządzania jednostkami gospodarczymi, a oprócz tego jest nauczycielem - mówiła Zagola.

- Analizy wszystkie pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, będzie miała w tych wyborach w naszym okręgu trzy mandaty. Chcemy zrobić wszystko, żeby ten trzeci mandat przypadł startującemu właśnie z 3. miejsca Sławomirowi Kłosowskiemu - mówiła Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur PiS. - Pan Sławomir Kłosowski, reprezentant Opolszczyzny, europoseł, pięć lat temu, kiedy kandydował do Europarlamentu z czwartej pozycji, zdobył bardzo dobry wynik, bo prawie 10 tysięcy głosów. Dzisiaj te jego szanse dwukrotnie wzrastają.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej jest przekonany, że Opolszczyzna będzie mieć swojego europosła i będzie nim przedstawiciel Koalicji Europejskiej. - Dysponujemy jednym, mocnym, silnym, jednoznacznym nazwiskiem, z którym Opolszczyzna opolanom i mieszkańcom Opolszczyzny kojarzy się dobrze. Marszałek województwa, który w wyborach samorządowych potwierdził swoją pozycję i wysokie poparcie dla Platformy Obywatelskiej, dla koalicji samorządowej wówczas - powiedział Wilczyński.
Roman Kolek
Małgorzata Wilkos
Piotr Pancześnik
Łukasz Dymek
Paweł Grabowski
Agnieszka Zagola
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński

Wiadomości z regionu

2019-07-16, godz. 18:49 Opole w remoncie. Jest spór na linii MZD i WiK Przy ulicy Kośnego w Opolu z powodu prac kanalizacyjnych wprowadzono ruch tylko w jedną stronę. Kierowcy o zmianach dowiedzieli się w dniu rozpoczęcia prac, p ... » więcej 2019-07-16, godz. 18:45 Kuratorium podlicza wyniki rekrutacji do szkół średnich Kuratorium podlicza jak wygląda rekrutacja do szkół średnich na Opolszczyźnie. Według informacji, które do tej pory przygotowano, w powiecie kędzierzyńsko-koz ... » więcej 2019-07-16, godz. 17:11 Oleskie służby mundurowe regularnie sprawdzają bezpieczeństwo na koloniach Bez zastrzeżeń i uwag zakończyła się kontrola bezpieczeństwa Harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowego Hufca ZHP Chorzów w Kucobach w gminie Olesno. » więcej 2019-07-16, godz. 16:45 Uderzył pięścią w twarz, ofiara zmarła. Teraz usłyszał wyrok Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu skazał na 3 lata i 2 miesiące więzienia Przemysława W., za nieumyślne spowodowanie śmierci. Według prokuratury, oskarżony ud ... » więcej 2019-07-16, godz. 15:37 Zderzenie w centrum Opola Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło w centrum Opola, w rejonie skrzyżowania ulicy Rejtana z 1 Maja. Jak informują strażacy nikomu nic się nie stało, jedna ... » więcej 2019-07-16, godz. 15:15 Po pierwsze medycyna. Już 4 tysiące podań na kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim 35 osób na jedno miejsce - takim zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski Uniwersytetu Opolskiego. W tym roku na opolską medycynę papiery złożyło już 4 t ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:14 TSKN rusza z projektem dla seniorów i osób niesamodzielnych. Jest infolinia, będzie pomoc sąsiedzka i kluby seniora 20 klubów seniora w małych miejscowościach, 40 opiekunów sąsiedzkich oraz specjalna infolinia. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wys ... » więcej 2019-07-16, godz. 13:48 Opolska policja poszukuje zaginionego Stanisława Kozy Zaginął Stanisław Koza z Opola. Policjanci poszukują mężczyzny. Ostatni raz widziany był w sobotę (13.07). » więcej 2019-07-16, godz. 12:19 IPN zakończył kolejny etap poszukiwań szczątków żołnierzy "Bartka" na terenie Dąbrówki Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyło kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie osady Dąbrówka - Hubertus, koło Barutu. To miejsce, gdzie w 1946 ... » więcej 2019-07-16, godz. 11:15 Problemy strażaków z dojazdem. "Osiedle AK w Opolu to dla nas poligon" Kręte i wąskie drogi, pozastawiane samochodami uliczki i brak miejsca na manewry - na takie trudności natrafiają opolscy strażacy podczas swoich wyjazdów. Sko ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »