Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 21:11 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z Opolszczyzny

Niedzielna Loża Radiowa z 24 marca 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa z 24 marca 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Mniejszość Niemiecka nie ma swojego kandydata, wynika to z naszej oceny potencjału wyborców. Jest propozycja, żeby wesprzeć marszałka Andrzeja Bułę startującego z listy Koalicji Obywatelskiej - mówił wicemarszałek województwa Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - W mojej ocenie, kandydatura pana marszałka jest kandydaturą bardzo dobrą. Wiem, że rozmowy były prowadzone, także zarząd wyda odpowiednie oświadczenie. Myślę, że tutaj jeszcze chwileczkę musimy poczekać.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przyznała, że kandydatką jej ugrupowania jest minister Beata Kempa, ale partia będzie wspierała wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy. - Te wybory są bardzo trudne w ogóle dla Opolszczyzny, bo mamy wspólny okręg dolnośląsko-opolski i ta geografia jest tak skonstruowana, że kandydaci z naszego regionu mają trudniej, bo proporcje wyborców są mniej więcej cztery do jednego na niekorzyść Opolszczyzny - mówiła.

- Jesteśmy lojalnym koalicjantem, realizujemy wspólnie jeden program Zjednoczonej Prawicy - mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Z Dolnego Śląska prawdopodobnie któryś z kolegów będzie startował, też powiązany częściowo poprzez biznesowe kontakty z Opolszczyzną. My nie mamy problemu, było wiadomo, że będziemy wspierać kandydata Zjednoczonej Prawicy. Jako lokalny patriota zawsze dobrze życzę opolanom.

Łukasz Dymek z Nowoczesnej powiedział, że na ten moment ugrupowanie nie wystawia swojego kandydata, ale czeka jeszcze na ustalenia w sprawie kompletnych list. - Całkiem możliwe, że ktoś z Dolnego Śląska z Nowoczesnej będzie kandydował do Europarlamentu, natomiast tu, jako lokalny patriota mógłbym powiedzieć, że Andrzej Był. Ku temu będziemy się skłaniać, będzie naszym przedstawicielem tutaj w regionie - wyjaśnił.

- W tych wyborach to nie będą reprezentanci poszczególnych grup terytorialnych, społecznych, a bardziej grup politycznych i grup interesu - powiedział Paweł Grabowski z Kukiz '15, który sam kandyduje z dalszego miejsca. - Z całą pewnością, trzeba tutaj podejmować rękawicę i niezależnie od tego, pod jakim szyldem się idzie do wyborów europarlamentarnych, jeżeli jest lista, to ja wierzę w to, że skoro to jest drużyna na okręg, to będzie później współpracować, również dla Opolszczyzny.

Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako kandydata swojego ugrupowania rekomendowała sekretarz powiatu brzeskiego Genowefę Prorok, która jest doświadczonym samorządowcem. - Polskie Stronnictwo Ludowe samorządem stoi i o ten samorząd będzie walczyć. Jest to też osoba z bardzo dobrym wykształceniem dotyczącym prawa europejskiego, zarządzania jednostkami gospodarczymi, a oprócz tego jest nauczycielem - mówiła Zagola.

- Analizy wszystkie pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, będzie miała w tych wyborach w naszym okręgu trzy mandaty. Chcemy zrobić wszystko, żeby ten trzeci mandat przypadł startującemu właśnie z 3. miejsca Sławomirowi Kłosowskiemu - mówiła Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur PiS. - Pan Sławomir Kłosowski, reprezentant Opolszczyzny, europoseł, pięć lat temu, kiedy kandydował do Europarlamentu z czwartej pozycji, zdobył bardzo dobry wynik, bo prawie 10 tysięcy głosów. Dzisiaj te jego szanse dwukrotnie wzrastają.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej jest przekonany, że Opolszczyzna będzie mieć swojego europosła i będzie nim przedstawiciel Koalicji Europejskiej. - Dysponujemy jednym, mocnym, silnym, jednoznacznym nazwiskiem, z którym Opolszczyzna opolanom i mieszkańcom Opolszczyzny kojarzy się dobrze. Marszałek województwa, który w wyborach samorządowych potwierdził swoją pozycję i wysokie poparcie dla Platformy Obywatelskiej, dla koalicji samorządowej wówczas - powiedział Wilczyński.
Roman Kolek
Małgorzata Wilkos
Piotr Pancześnik
Łukasz Dymek
Paweł Grabowski
Agnieszka Zagola
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:00 Będzie tablica upamiętniająca wybory z 1989 roku. Radni Opola jednomyślni Radni Opola jednogłośnie zgodzili się na umieszczenia na pl. Wolności tablicy upamiętniającej ludzi pierwszej Solidarności. Tablica zostanie odsłonięta 4 czer ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:31 Protestujący nauczyciele powołali Opolski Komitet Strajkowy Pracownicy placówek oświatowych i nauczyciele z Opolszczyzny powołali dziś (18.04) Opolski Komitet Strajkowy, który zrzesza wszystkie placówki z regionu, któr ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:00 Schronisko dla bezdomnych w Pępicach przygotowuje się do Wielkanocy. "Chcemy by nasi podopieczni czuli się tu dobrze" Schronisko dla bezdomnych w podbrzeskich Pępicach przygotowuje się do świąt wielkanocnych. W ramach wielkiego tygodnia, podopieczni placówki biorą udział w re ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:15 Wypadek przy budowie kanalizacji pod Ozimkiem. Nie żyje jeden z przysypanych robotników Do tragicznego wypadku doszło podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w miejscowości Schodnia, w gminie Ozimek. Podczas prowadzenia prac ziemnych do ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 USK w Opolu: lekarze wszczepili najnowszy model zastawki aortalnej. Wcześniej zrobiono to jedynie w Katowicach Najnowocześniejszą zastawkę aortalną przy użyciu metody mało inwazyjnej wszczepili 85-letniej pacjentce lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »