Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 11:52 Autor: Katarzyna Doros

Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy

Pryzmy z dziwną substancja na polach wokół Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pryzmy z dziwną substancja na polach wokół Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ubocznego z przerabiania makulatury) zorganizowali wczoraj (23.03) punkt informacyjny dla mieszkańców. Przypomnijmy, chodzi o ponad 100 ton odpadów. W ubiegłym tygodniu gmina poinformowała, że z opinii biegłych, którzy prowadzili badania na zlecenie strzeleckiej prokuratury wynika, że substancja może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt, a także środowisku naturalnemu. Rolnik, który przywiózł tam substancje uważa, że to nieszkodliwy środek do użyźniania gleby.
- Chcieliśmy przedstawić, czym jest ten preparat złożony na polu i uspokoić mieszkańców. Pracujemy nad nim od 16 lat - mówi Wojciech Musiał, prezes Envipro Terratech. - Ten materiał leży na polu od dwóch miesięcy. My możemy gwarantować, to że on tutaj przyjechał w składzie jaki ma preparat, natomiast, czy on został skażony później, tego nie wiemy. To jest przedmiotem postępowania prokuratorskiego, także myślę, że tutaj prokuratura strzelecka te kwestie będzie wyjaśniała.

- To jest środek w pełni organiczny poprawiający właściwości gleby - wyjaśnia dr Krzysztof Bisz, dyrektor generalny Envipro.

- Środek został wprowadzony do obrotu odpowiednią decyzją ministra, na podstawie badań, które zostały przeprowadzone w Instytucie Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Na żadnym z etapów badań tego środka nie było żadnych zastrzeżeń, co do jego składu. Nie było przekroczonych żadnych norm, które wynikałyby z ustawy, dlatego bez żadnych problemów został ten środek wprowadzony do obrotu.

Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich cały czas prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Wojciech Musiał
Krzysztof Bisz

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 10:36 Ojciec wiózł dziecko do szpitala. Dotarli na miejsce w eskorcie policji Niecodzienną interwencję zaliczyli policjanci z Kluczborka. Mundurowi ruchu drogowego zatrzymali do kontroli szybko jadące auto.Okazało się, że kierowca wiezi ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:13 Czy Opolszczyzna wykorzystuje wielokulturowość do promocji? - Wciąż niewiele wiemy o pracy pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Martyna Nakonieczny, przewodnicz ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:15 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:10 W wykopie pod Schodnią zginął pracownik agencji zatrudnienia? Kontrola PIP ruszyła, jest wiele pytań Do północy na miejscu, gdzie wczoraj (18.04) doszło do osunięcia ziemi, w Schodni, pracowali inspektorzy pracy. Kontrola będzie prowadzona także dziś. » więcej 2019-04-19, godz. 08:00 Pieniądze z kładki nad Młynówką przesunięte na most na Bolko. Kładka pod wiaduktem jest zamknięta już od roku Kładka dla pieszych nad Młynówką w Opolu od roku jest zamknięta i ten stan rzeczy na razie się nie zmieni. Chodzi o przejście dla pieszych pod wiaduktem kolej ... » więcej 2019-04-19, godz. 07:32 Śmiertelny wypadek w Duczowie. Nie żyje jedna osoba Do śmiertelnego wypadku doszło chwilę przed godziną 6.00 na DK 42 w Duczowie Małym, koło Wołczyna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy kierowany ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Wahadło w nowym miejscu. Zmiany na obwodnicy północnej Opola Wahadło na obwodnicy północnej w Opolu, w piątek (18.04) około południa zostanie zlikwidowane. Chodzi o odcinek między rondem koło Makro a węzłem zjazdowym na ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Nieobecność na sesji - mniej pieniędzy. Zmiany w przyznawaniu diet radnym przegłosowane. Radnemu, który nie będzie brał udziału w przynajmniej połowie głosowań na sesji, zostanie pomniejszona dieta o 50 procent - takie zmiany przegłosowali dziś (1 ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »