Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 11:52 Autor: Katarzyna Doros

Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy

Pryzmy z dziwną substancja na polach wokół Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pryzmy z dziwną substancja na polach wokół Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ubocznego z przerabiania makulatury) zorganizowali wczoraj (23.03) punkt informacyjny dla mieszkańców. Przypomnijmy, chodzi o ponad 100 ton odpadów. W ubiegłym tygodniu gmina poinformowała, że z opinii biegłych, którzy prowadzili badania na zlecenie strzeleckiej prokuratury wynika, że substancja może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt, a także środowisku naturalnemu. Rolnik, który przywiózł tam substancje uważa, że to nieszkodliwy środek do użyźniania gleby.
- Chcieliśmy przedstawić, czym jest ten preparat złożony na polu i uspokoić mieszkańców. Pracujemy nad nim od 16 lat - mówi Wojciech Musiał, prezes Envipro Terratech. - Ten materiał leży na polu od dwóch miesięcy. My możemy gwarantować, to że on tutaj przyjechał w składzie jaki ma preparat, natomiast, czy on został skażony później, tego nie wiemy. To jest przedmiotem postępowania prokuratorskiego, także myślę, że tutaj prokuratura strzelecka te kwestie będzie wyjaśniała.

- To jest środek w pełni organiczny poprawiający właściwości gleby - wyjaśnia dr Krzysztof Bisz, dyrektor generalny Envipro.

- Środek został wprowadzony do obrotu odpowiednią decyzją ministra, na podstawie badań, które zostały przeprowadzone w Instytucie Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Na żadnym z etapów badań tego środka nie było żadnych zastrzeżeń, co do jego składu. Nie było przekroczonych żadnych norm, które wynikałyby z ustawy, dlatego bez żadnych problemów został ten środek wprowadzony do obrotu.

Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich cały czas prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Wojciech Musiał
Krzysztof Bisz

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 10:30 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Powietrze w Kędzierzynie-Koźlu jest dobre, mimo wczorajszego pożaru Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:09 Silesia Cantat. Od jutra w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bp Andrzej Czaja: Weźmy pokój, który oferuje Chrystus - Życzę Wam abyście potrafili w czasie tych świąt jak najszerzej otworzyć swoje oczy. Mam na myśli wejrzenie oczyma wiary - powiedział biskup Andrzej Czaja, s ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bez żurku, ale z babą wielkanocną. Świąteczne menu w szpitalu położniczym w Opolu Około 60 pacjentek święta wielkanocne spędza w szpitalu położniczym w Opolu. Choć obowiązuje je dieta lekkostrawna, kucharki zadbają o to, by w Wielkanoc popr ... » więcej 2019-04-20, godz. 19:50 Pożar chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu ugaszony. Nikt nie ucierpiał Ponad stu strażaków m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich i Krapkowic brało udział w akcji gaszenia pożaru na terenie Zakładów Azotowych w Kędz ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:00 Jeszcze do Liturgii Światła w Wielką Sobotę można usłyszeć kołatki zamiast dzwonów Jeszcze do wieczora, aż do Liturgii Światła, przypadającej w Wielką Sobotę, w wielu opolskich miejscowościach będzie się niósł dźwięk drewnianych kołatek, któ ... » więcej 2019-04-20, godz. 17:39 Mieszkanka Krapkowic zapobiegła tragedii nad Odrą 65-letnia mieszkanka Krapkowic próbowała popełnić samobójstwo wchodząc do Odry. Uratowała ją szybka reakcja przypadkowego świadka. Wychłodzona kobieta trafiła ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:05 Dlaczego święta Wielkiej Nocy nieodzownie łączą się z jajkiem? Jajka są elementem potraw, święconki, a nawet dekoracji. Dlaczego jajko pełni ważną rolę w świątecznej tradycji? O to zapytaliśmy opolskiego etnografa z Muzeu ... » więcej 2019-04-20, godz. 15:58 Wielkanocne spotkanie motocyklistów na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Motocykliści z całego województwa zjechali dzisiaj do Opola. Na rynku przed ratuszem spotkali się na tradycyjnym Moto-Jajeczku. Nazwa zobowiązuje, były więc i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »