Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy

Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadku, kiedy cudzoziemiec zrezygnuje z przyjazdu do Polski, zrezygnuje z pracy lub zmieni pracodawcę.
- 25% uchylonych zezwoleń to dużo - ocenia Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Wydajemy 10 tys. pozwoleń na pracę rocznie, tak było w zeszłym roku. Dwa i pół tysiąca tych zezwoleń jest uchylanych i jest prowadzone wobec tego postępowanie. Pracownicy służby wojewody nie tylko wydają zezwolenia, ale też prowadzą postępowania o ich uchylenie, prowadzą postępowania wyjaśniające i te procedury powodują wydłużanie okresu oczekiwania na zezwolenia - wyjaśnia.

Przedsiębiorcy skarżą się na to, że oczekiwanie na zezwolenie na pracę dla cudzoziemca trwa zbyt długo.

- Biznes nie może czekać tak długo, kilka miesięcy, na pracownika, przy elastyczności działania i szybkich potrzebach - mówi Grzegorz Kuliś z Business Centre Club.

Zaznacza on jednak, że Opolski Urząd Wojewódzki, jest najsprawniejszym pod tym względem urzędem w kraju. Oczekiwanie na pozwolenie na pracę trwa 30 dni, w innych województwach nawet trzy miesiące.

Dodajmy, że według szacunków do 2025 roku w Polsce będzie brakować 1,5 mln pracowników. Pracodawcy zrzeszeni w konfederacji Lewiatan apelują o uproszczenie przepisów i wydłużenie czasu pozwolenia na pracę z 6 do 18 miesięcy.
Anna Bartoszek-Dec
Grzegorz Kuliś

Wiadomości z regionu

2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:49 Opolskie: śmigus-dyngus. Tradycja powoli wymierająca Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodzownie kojarzy nam się również z tradycją polewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Patrząc jednak na puste, a co ważniejs ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:45 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Niemodlinie Jedna osoba została poszkodowana w wypadku dwóch samochodów osobowych na ul. Brzeskiej w Niemodlinie. » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Opóźnia się otwarcie rozbudowanego Solarisa i parkingu na pl. Kopernika w Opolu Opóźnienia na placu budowy przy Solarisie. Niektóre sklepy informowały, że otwarcie rozbudowanej galerii miało nastąpić 16 kwietnia. Urząd Miasta Opola poinfo ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:29 Coraz częściej świętujemy aktywnie Na rowerze, rolkach, z kijkami do nordic walking, wykorzystując infrastrukturę sportową, czy po prostu spacerowo. Coraz częściej świąteczny czas spędzamy akty ... » więcej 2019-04-22, godz. 11:00 34. wielkanocna procesja konna z Żędowic do Zawadzkiego - Intencją naszej procesji jest przede wszystkim modlitwa o urodzaj - przypomniał w rozmowie 'W 4 oczy' Radia Opole ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpaster ... » więcej 2019-04-22, godz. 09:00 Czerwone, żółte, niebieskie... Twórczynie ludowe o znaczeniu jajek wręczanych kawalerom w lany poniedziałek W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia, ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się. Jaja w różnych kolorach, często opatrzone wi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »