Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy

Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadku, kiedy cudzoziemiec zrezygnuje z przyjazdu do Polski, zrezygnuje z pracy lub zmieni pracodawcę.
- 25% uchylonych zezwoleń to dużo - ocenia Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Wydajemy 10 tys. pozwoleń na pracę rocznie, tak było w zeszłym roku. Dwa i pół tysiąca tych zezwoleń jest uchylanych i jest prowadzone wobec tego postępowanie. Pracownicy służby wojewody nie tylko wydają zezwolenia, ale też prowadzą postępowania o ich uchylenie, prowadzą postępowania wyjaśniające i te procedury powodują wydłużanie okresu oczekiwania na zezwolenia - wyjaśnia.

Przedsiębiorcy skarżą się na to, że oczekiwanie na zezwolenie na pracę dla cudzoziemca trwa zbyt długo.

- Biznes nie może czekać tak długo, kilka miesięcy, na pracownika, przy elastyczności działania i szybkich potrzebach - mówi Grzegorz Kuliś z Business Centre Club.

Zaznacza on jednak, że Opolski Urząd Wojewódzki, jest najsprawniejszym pod tym względem urzędem w kraju. Oczekiwanie na pozwolenie na pracę trwa 30 dni, w innych województwach nawet trzy miesiące.

Dodajmy, że według szacunków do 2025 roku w Polsce będzie brakować 1,5 mln pracowników. Pracodawcy zrzeszeni w konfederacji Lewiatan apelują o uproszczenie przepisów i wydłużenie czasu pozwolenia na pracę z 6 do 18 miesięcy.
Anna Bartoszek-Dec
Grzegorz Kuliś

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 10:30 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Powietrze w Kędzierzynie-Koźlu jest dobre, mimo wczorajszego pożaru Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:09 Silesia Cantat. Od jutra w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bp Andrzej Czaja: Weźmy pokój, który oferuje Chrystus - Życzę Wam abyście potrafili w czasie tych świąt jak najszerzej otworzyć swoje oczy. Mam na myśli wejrzenie oczyma wiary - powiedział biskup Andrzej Czaja, s ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bez żurku, ale z babą wielkanocną. Świąteczne menu w szpitalu położniczym w Opolu Około 60 pacjentek święta wielkanocne spędza w szpitalu położniczym w Opolu. Choć obowiązuje je dieta lekkostrawna, kucharki zadbają o to, by w Wielkanoc popr ... » więcej 2019-04-20, godz. 19:50 Pożar chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu ugaszony. Nikt nie ucierpiał Ponad stu strażaków m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich i Krapkowic brało udział w akcji gaszenia pożaru na terenie Zakładów Azotowych w Kędz ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:00 Jeszcze do Liturgii Światła w Wielką Sobotę można usłyszeć kołatki zamiast dzwonów Jeszcze do wieczora, aż do Liturgii Światła, przypadającej w Wielką Sobotę, w wielu opolskich miejscowościach będzie się niósł dźwięk drewnianych kołatek, któ ... » więcej 2019-04-20, godz. 17:39 Mieszkanka Krapkowic zapobiegła tragedii nad Odrą 65-letnia mieszkanka Krapkowic próbowała popełnić samobójstwo wchodząc do Odry. Uratowała ją szybka reakcja przypadkowego świadka. Wychłodzona kobieta trafiła ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:05 Dlaczego święta Wielkiej Nocy nieodzownie łączą się z jajkiem? Jajka są elementem potraw, święconki, a nawet dekoracji. Dlaczego jajko pełni ważną rolę w świątecznej tradycji? O to zapytaliśmy opolskiego etnografa z Muzeu ... » więcej 2019-04-20, godz. 15:58 Wielkanocne spotkanie motocyklistów na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Motocykliści z całego województwa zjechali dzisiaj do Opola. Na rynku przed ratuszem spotkali się na tradycyjnym Moto-Jajeczku. Nazwa zobowiązuje, były więc i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »