Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-21, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku"

Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zauważa miejska spółka.
Ponadto, jak uważa prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Edyta Peikert, kolejną przewagą "kranówki" nad wodą butelkowaną jest fakt, że w tej drugiej mogą znajdować się cząstki plastiku, negatywnie wpływające na nasze zdrowie.

- Z wielu badań wynika, że wpływa bardzo negatywnie na poziom hormonów, wszystkie inne czynności związane z praca wątroby, nerek. To wszystko plastik upośledza, dlatego ludzie naprawdę powinni pić wodę tylko i wyłącznie z kranu, ona jest w stu procentach zdrowa - zapewnia.

Aby zachęcić do spożycia swojego produktu, nyskie wodociągi zainstalowały w swojej siedzibie oraz nyskim magistracie urządzenia, które nalewają nie tylko podgrzaną czy schłodzoną wodę, ale także potrafią zamienić zwykłą kranówkę w wodę gazowaną. W przyszłości dystrybutory takie mogą pojawić się także w miejscowych szkołach.

Co ciekawe, woda z której korzystają nysanie nie jest czerpana spod ziemi a z rzeki, konkretnie Białej Głuchołaskiej.

- Oczywiście, mamy studnie awaryjne, gdyby był jakikolwiek problem z wodą, którą bierzemy, czyli z wodą powierzchniową. Natomiast uzdatnianie naszej wody głębinowej jest problematyczne w związku z tym, że jest tam fluor. Wytrącanie go byłoby po prostu kosztowne - dodaje.

Dodajmy, że nad jakością nyskiej "kranówki" czuwają małże, które zamknęłyby się, gdyby wykryły w niej skażenie. Oprócz nich, spółka dysponuje także nowoczesnym laboratorium.
Edyta Peikert
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-04-20, godz. 12:21 Mimo sądowych zakazów wsiadł za kółko i spowodował wypadek Sądy już trzykrotnie zakazywały prowadzenia samochodu 39-latkowi z Gogolina, a on znów zasiadł za kierownicą i spowodował wypadek. Mężczyzna jechał osobowym p ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:11 Rodzinny obiad, wierzbowe gałązki i dzień bez marudzenia, czyli Wielkanoc u Czechów W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:09 MOSiR w Opolu przygotował świąteczną ofertę dla mieszkańców. Czekają pływalnia, lodowisko i stadion lekkoatletyczny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu z okazji świąt przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców Opola. Wyjątkiem będzie niedziela, kiedy wszystkie obie ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:05 W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zd ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:00 Wielka Sobota, to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Kapłani poświęcą pokarmy - Nie chodzi o to, aby się najeść, ale aby być ze sobą. Najważniejsze jest dobro oczu nad stołem, a nie to, co na stole - powiedział w porannej rozmowie 'W cz ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:00 Sąsiad, jak najlepsze zabezpieczenie. Nie stwarzajmy okazji złodziejom wyjeżdżając na święta z domu Przed świątecznym wyjazdem zabezpieczmy domy i trzymane w nich kosztowności - apeluje policja. Funkcjonariusze zwracają uwagę na fakt, że złodzieje w tym okre ... » więcej 2019-04-20, godz. 09:24 Opolskie będzie mieć kadrę w sportach konnych? Na Opolszczyźnie powstanie regionalna kadra w sportach konnych. To plany nowego zarządu Opolskiego Związku Jeździeckiego, którego prezesem został Sebastian Gr ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:02 Pomoc medyczna w okresie Świąt Wielkanocnych Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. W razie nagłego zachorowania lub pogorsz ... » więcej 2019-04-20, godz. 07:22 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 Uważajmy na kieszonkowców, jedźmy ostrożnie - apeluje przed świętami policja Tłumy w sklepach, na bazarach, czy środkach komunikacji miejskiej. To idealne warunki dla złodziei. Ich aktywność zwiększa się zwłaszcza przed świętami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »