Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-21, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku"

Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zauważa miejska spółka.
Ponadto, jak uważa prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Edyta Peikert, kolejną przewagą "kranówki" nad wodą butelkowaną jest fakt, że w tej drugiej mogą znajdować się cząstki plastiku, negatywnie wpływające na nasze zdrowie.

- Z wielu badań wynika, że wpływa bardzo negatywnie na poziom hormonów, wszystkie inne czynności związane z praca wątroby, nerek. To wszystko plastik upośledza, dlatego ludzie naprawdę powinni pić wodę tylko i wyłącznie z kranu, ona jest w stu procentach zdrowa - zapewnia.

Aby zachęcić do spożycia swojego produktu, nyskie wodociągi zainstalowały w swojej siedzibie oraz nyskim magistracie urządzenia, które nalewają nie tylko podgrzaną czy schłodzoną wodę, ale także potrafią zamienić zwykłą kranówkę w wodę gazowaną. W przyszłości dystrybutory takie mogą pojawić się także w miejscowych szkołach.

Co ciekawe, woda z której korzystają nysanie nie jest czerpana spod ziemi a z rzeki, konkretnie Białej Głuchołaskiej.

- Oczywiście, mamy studnie awaryjne, gdyby był jakikolwiek problem z wodą, którą bierzemy, czyli z wodą powierzchniową. Natomiast uzdatnianie naszej wody głębinowej jest problematyczne w związku z tym, że jest tam fluor. Wytrącanie go byłoby po prostu kosztowne - dodaje.

Dodajmy, że nad jakością nyskiej "kranówki" czuwają małże, które zamknęłyby się, gdyby wykryły w niej skażenie. Oprócz nich, spółka dysponuje także nowoczesnym laboratorium.
Edyta Peikert
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »