Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-20, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Niewykorzystane źródła lecznicze w Grabinie czekają na inwestorów. Tych straszą koszty

Niemodlin [fot. UM Niemodlin]
Niemodlin [fot. UM Niemodlin]
Niektórzy mówią, że zawierają całą tablicę Mendelejewa. Tak bogatym składem mineralnym dysponują złoża wody leczniczej w Grabinie koło Niemodlina. To unikatowa szczawa, która ma bardzo wysoki stopień mineralizacji i wielką wydajność. Nie ma jednak chętnych na to, żeby do wydobycia wody przystąpić, a odwierty od lat pozostają zaczopowane.
Na początku lat 80. ubiegłego wieku doszło do erupcji źródła wody. Miało to miejsce na terenie ówczesnego PGR-u.

- Źródło znajdowało się na głębokości około 560 metrów - mówi Jacek Waranka, kierownik sąsiedniego gospodarstwa, a obecnie udziałowiec firmy, na terenie której znajduje się złoże leczniczej wody. - Zleciliśmy badania tej wody i okazało się, że jest bardzo silne zasolenie, bardzo dużo związków mineralnych. Żeby ją wypić, to trzeba by ją rozcieńczyć w stosunku 1/6 dla dorosłych i 1/9 dla dzieci. W tym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że pozyskiwanie tej wody dla celów pitnych będzie problemem, bo trzeba będzie ją rozcieńczać. Woda ta powinna być wykorzystana trzykierunkowo. Jako źródło termalne, do kąpieli zdrowotnych i picia.

Przez lata pojawiali się potencjalni inwestorzy, którzy chcieli wykorzystać potencjał wód. Problemem były jednak duże pieniądze, które trzeba by było przeznaczyć na wykorzystanie ich leczniczych właściwości.

- Niewiele jest w stanie zrobić również gmina - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Ciężko by było pozyskać działkę. To przekracza możliwości finansowe gminy. Zgłaszali się do nas przedsiębiorcy, właściciele spółek z Polski i z zagranicy, którzy wyrażali chęć inwestycji na tym terenie. Jednak po rozmowach z właścicielami tej działki nic z tego nie wychodziło.

Dodajmy, że na terenie Grabina działało już uzdrowisko. Lecznicze właściwości wód wykorzystywano tam w XIX wieku.
Jacek Waranka
Dorota Koncewicz

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 11:45 Krapkowice: rozpoczęła się budowa nowej komendy policji Na dobre rozpoczęła się budowa nowej siedziby dla policjantów z Krapkowic. Kilka tygodni temu teren przy ul. Opolskiej przekazano firmie, która wykona tę inwe ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:36 Ojciec wiózł dziecko do szpitala. Dotarli na miejsce w eskorcie policji Niecodzienną interwencję zaliczyli policjanci z Kluczborka. Mundurowi ruchu drogowego zatrzymali do kontroli szybko jadące auto. Okazało się, że kierowca wiez ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:13 Czy Opolszczyzna wykorzystuje wielokulturowość do promocji? - Wciąż niewiele wiemy o pracy pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Martyna Nakonieczny, przewodnicz ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:15 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:10 W wykopie pod Schodnią zginął pracownik agencji zatrudnienia? Kontrola PIP ruszyła, jest wiele pytań Do północy na miejscu, gdzie wczoraj (18.04) doszło do osunięcia ziemi, w Schodni, pracowali inspektorzy pracy. Kontrola będzie prowadzona także dziś. » więcej 2019-04-19, godz. 08:00 Pieniądze z kładki nad Młynówką przesunięte na most na Bolko. Kładka pod wiaduktem jest zamknięta już od roku Kładka dla pieszych nad Młynówką w Opolu od roku jest zamknięta i ten stan rzeczy na razie się nie zmieni. Chodzi o przejście dla pieszych pod wiaduktem kolej ... » więcej 2019-04-19, godz. 07:32 Śmiertelny wypadek w Duczowie. Nie żyje jedna osoba Do śmiertelnego wypadku doszło chwilę przed godziną 6.00 na DK 42 w Duczowie Małym, koło Wołczyna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy kierowany ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Wahadło w nowym miejscu. Zmiany na obwodnicy północnej Opola Wahadło na obwodnicy północnej w Opolu, w piątek (18.04) około południa zostanie zlikwidowane. Chodzi o odcinek między rondem koło Makro a węzłem zjazdowym na ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Nieobecność na sesji - mniej pieniędzy. Zmiany w przyznawaniu diet radnym przegłosowane. Radnemu, który nie będzie brał udziału w przynajmniej połowie głosowań na sesji, zostanie pomniejszona dieta o 50 procent - takie zmiany przegłosowali dziś (1 ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »