Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-20, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Niewykorzystane źródła lecznicze w Grabinie czekają na inwestorów. Tych straszą koszty

Niemodlin [fot. UM Niemodlin]
Niemodlin [fot. UM Niemodlin]
Niektórzy mówią, że zawierają całą tablicę Mendelejewa. Tak bogatym składem mineralnym dysponują złoża wody leczniczej w Grabinie koło Niemodlina. To unikatowa szczawa, która ma bardzo wysoki stopień mineralizacji i wielką wydajność. Nie ma jednak chętnych na to, żeby do wydobycia wody przystąpić, a odwierty od lat pozostają zaczopowane.
Na początku lat 80. ubiegłego wieku doszło do erupcji źródła wody. Miało to miejsce na terenie ówczesnego PGR-u.

- Źródło znajdowało się na głębokości około 560 metrów - mówi Jacek Waranka, kierownik sąsiedniego gospodarstwa, a obecnie udziałowiec firmy, na terenie której znajduje się złoże leczniczej wody. - Zleciliśmy badania tej wody i okazało się, że jest bardzo silne zasolenie, bardzo dużo związków mineralnych. Żeby ją wypić, to trzeba by ją rozcieńczyć w stosunku 1/6 dla dorosłych i 1/9 dla dzieci. W tym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że pozyskiwanie tej wody dla celów pitnych będzie problemem, bo trzeba będzie ją rozcieńczać. Woda ta powinna być wykorzystana trzykierunkowo. Jako źródło termalne, do kąpieli zdrowotnych i picia.

Przez lata pojawiali się potencjalni inwestorzy, którzy chcieli wykorzystać potencjał wód. Problemem były jednak duże pieniądze, które trzeba by było przeznaczyć na wykorzystanie ich leczniczych właściwości.

- Niewiele jest w stanie zrobić również gmina - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Ciężko by było pozyskać działkę. To przekracza możliwości finansowe gminy. Zgłaszali się do nas przedsiębiorcy, właściciele spółek z Polski i z zagranicy, którzy wyrażali chęć inwestycji na tym terenie. Jednak po rozmowach z właścicielami tej działki nic z tego nie wychodziło.

Dodajmy, że na terenie Grabina działało już uzdrowisko. Lecznicze właściwości wód wykorzystywano tam w XIX wieku.
Jacek Waranka
Dorota Koncewicz

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 17:56 Radni województwa przyjęli rezolucję w sprawie Powstań Śląskich Radni województwa upamiętnili setną rocznicę Powstań Śląskich. Podczas sesji sejmiku podjęli rezolucję, w której oddali hołd powstańcom i wszystkim poległym w ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:56 EUROWYBORY: Andrzej Buła z poparciem Mniejszości Niemieckiej Mniejszość Niemiecka oficjalnie poparła kandydaturę Andrzeja Buły w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:45 Sejmik województwa o strajku nauczycieli - jest apel do premiera. Radni PiS przeciw Sejmik Województwa Opolskiego zaapelował do premiera o zakończenie sporu z nauczycielami. Tekst uchwały przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej, natomiast p ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:30 Podczas prac remontowych na paczkowskim rynku zginął mężczyzna Na teren budowy wszedł postronny mężczyzna. Został uderzony przez koparkę a następnie przygnieciony przez element obrotowego nadwozia. Maszynę obsługiwał 54-l ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:30 Łączenie nierentownych oddziałów lekarstwem na długi szpitali? Od 7 do 9 milionów złotych. Takie jest szacunkowe łączne zadłużenie opolskich szpitali. Najczęstszym powodem ujemnego bilansu jest utrzymywanie nierentownych ... » więcej 2019-04-24, godz. 15:30 Kolejny przykład braku przyzwolenia na prowadzenie "po pijaku". Tym razem zareagowali kierowcy z Kluczborka Obywatelskie zatrzymanie kompletnie pijanego kierowcy w Kluczborku. Do zdarzenia doszło wczoraj (23.04) około 20:00. » więcej 2019-04-24, godz. 15:20 To praca dla państwa i dla społeczeństwa. Ślubowanie i awanse w opolskiej Służbie Celno-Skarbowej 12 nowych funkcjonariuszy zasiliło szeregi opolskiej Służby Celno-Skarbowej. Nowi funkcjonariusze będą m.in. zwalczać przestępstwa o charakterze korupcyjnym, ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:22 Prudnik: w dwóch protestujących szkołach średnich odbędą się rady pedagogiczne W dwóch placówkach ponadpodstawowych w Prudniku doszło do zawieszenia akcji strajkowej. W piątek tegoroczni maturzyści zakończą rok szkolny. W szkołach, gdzie ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:29 EUROWYBORY: Porozumienie deklaruje walkę z określeniem "polskie obozy koncentracyjne" Przedstawiciele Porozumienia chcą walczyć z określeniem 'polskie obozy koncentracyjne', które według ich wyliczeń w latach 2008-2016 w niemieckich mediach poj ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:19 Uwaga kierowcy! Zamknięte przejazdy kolejowe w Zdzieszowicach i Rozwadzy Z powodu trwających prac remontowych na linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle - Opole kierowcy samochodów mają nieco utrudnień. Zamknięte zostały dwa przejazdy kol ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »