Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-20, 11:40 Autor: Mariusz Chałupnik

O straży, samorządzie i edukacji. Zarząd województwa opolskiego zorganizuje trzy konkursy

Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, wiedza o samorządzie terytorialnym i marszałkowski konkurs grantowy. To tematy konkursów, które ogłosił zarząd województwa opolskiego.
Są one skierowane do wszystkich mieszkańców regionu, choć niektóre tylko do uczniów. Tak jak "Działalność OSP w województwie opolskim - historia i współczesność", którego celem jest upowszechnienie wiedzy o różnorodnej działalności ochotników.

- Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nic lokalnie nie dzieje się bez udziału OSP - mówi Barbara Kamińska, dyrektor biura dialogu i partnerstwa obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim. - Nie mówimy tylko o sytuacjach, kiedy ratują życie, kiedy pomagają w sytuacjach ekstremalnych, ale wtedy, kiedy w lokalnej społeczności odbywa się ważne wydarzenie. Kiedy ludzie spotykają się, aby świętować. Tam zawsze są strażacy. Oni są zawsze gotowi pomagać i są wzorem aktywności lokalnej.

Zgłoszenia do konkursu wiedzy o OSP będą przyjmowane do 15 kwietnia. Mamy w nim trzy kategorie wiekowe i trzy formy - plastyczną, literacką i filmową. Od 1 do 12 kwietnia będą przyjmowane z kolei zgłoszenia do "Marszałkowskiego konkursu grantowego - Opolskie EDUKO 2019". W związku z tym, że województwo opolskie w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia funkcjonowania w Unii Europejskiej, to konkurs ten dotyczy wsparcia inicjatyw z zakresu edukacji i animacji kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów rocznicowych.

- Na ten cel urząd marszałkowski przeznaczył 80 tysięcy złotych - informuje Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. - Do udziału w konkursie może w zasadzie przystąpić każdy. Są to i stowarzyszenia, i grupy nieformalne, również osoby fizyczne. projekty będą realizowane w dwóch kategoriach. Będzie to mały grant oraz duży grant. W małym grancie nie mamy kwoty minimalnej, w dużym finansowanie odbywa się od 10 do 15 tysięcy złotych.

Hasło trzeciego konkursu to "Wiedza o samorządzie terytorialnym". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Barbara Kamińska
Monika Ożóg

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 20:00 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 Uważajmy na kieszonkowców, jedźmy ostrożnie - apeluje przed świętami policja Tłumy w sklepach, na bazarach, czy środkach komunikacji miejskiej. To idealne warunki dla złodziei. Ich aktywność zwiększa się zwłaszcza przed świętami. » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 To tradycja kultywowana od wieków. Na opolskich polach znów pojawiły się krzyżyki Powstają w intencji pomyślnych i obfitych zbiorów. Mają chronić przed powodzią, suszą i innymi klęskami żywiołowymi, a rolników zabezpieczyć dodatkowo przed n ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:33 Najmłodsi grodkowianie sami przygotowali wielkanocne ciasteczka i świąteczne ozdoby Świąteczną atmosferę czuć od kilku dni w grodkowskim domu kultury. Pod okiem instruktorów, najmłodsi mieszkańcy mogli nauczyć się, jak własnoręcznie przygotow ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:00 Świąteczne zakupy rób z głową i listą potrzebnych produktów - apeluje opolski Bank Żywności W Polsce co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności. Skala tego zjawiska szczególnie nasila się w okresie świątecznym. Do najczęściej marnowanych i wyr ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:00 Klekotki i kołatki zamiast dzwonów. W Wawelnie dzieci "klekoczą" na znak żałoby po Chrystusie Wielki Piątek w Kościele katolickim to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W kościołach zamilkły wszystkie dzwony, a ich miejsce zaję ... » więcej 2019-04-19, godz. 16:07 Funkcjonariusz służby więziennej postrzelił się w trakcie ćwiczeń Do nietypowego wypadku doszło dzisiaj (19.04) w Farskiej Kolonii pod Strzelcami Opolskimi. Na strzelnicy Służby Więziennej funkcjonariusz tej formacji przypad ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:57 "Pomagali wszyscy, ludzie przynosili palety i znaki drogowe". Strażacy o akcji ratowniczej w Schodni koło Ozimka - To była bardzo trudna akcja - tak o ratowaniu zasypanego zwałami ziemi pracownika budującego kanalizację w Schodni mówi uczestniczący w akcji młodszy kapita ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:30 Nauczyciele wszystkich szkół w Opolu nadal protestują. Z protestu zrezygnowało część przedszkoli 12. dzień strajku nauczycieli. 91 procent placówek oświatowych z Opola nadal strajkuje. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Jedno przedszkole wycofało się ze strajku nauczycieli. Kurator oświaty apeluje o klasyfikowanie maturzystów Pracownicy Przedszkola Publicznego numer 5 w Opolu wycofali się dzisiaj (19.04) z akcji strajkowej. To jedyna zmiana na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »