Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-20, 11:40 Autor: Mariusz Chałupnik

O straży, samorządzie i edukacji. Zarząd województwa opolskiego zorganizuje trzy konkursy

Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, wiedza o samorządzie terytorialnym i marszałkowski konkurs grantowy. To tematy konkursów, które ogłosił zarząd województwa opolskiego.
Są one skierowane do wszystkich mieszkańców regionu, choć niektóre tylko do uczniów. Tak jak "Działalność OSP w województwie opolskim - historia i współczesność", którego celem jest upowszechnienie wiedzy o różnorodnej działalności ochotników.

- Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nic lokalnie nie dzieje się bez udziału OSP - mówi Barbara Kamińska, dyrektor biura dialogu i partnerstwa obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim. - Nie mówimy tylko o sytuacjach, kiedy ratują życie, kiedy pomagają w sytuacjach ekstremalnych, ale wtedy, kiedy w lokalnej społeczności odbywa się ważne wydarzenie. Kiedy ludzie spotykają się, aby świętować. Tam zawsze są strażacy. Oni są zawsze gotowi pomagać i są wzorem aktywności lokalnej.

Zgłoszenia do konkursu wiedzy o OSP będą przyjmowane do 15 kwietnia. Mamy w nim trzy kategorie wiekowe i trzy formy - plastyczną, literacką i filmową. Od 1 do 12 kwietnia będą przyjmowane z kolei zgłoszenia do "Marszałkowskiego konkursu grantowego - Opolskie EDUKO 2019". W związku z tym, że województwo opolskie w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia funkcjonowania w Unii Europejskiej, to konkurs ten dotyczy wsparcia inicjatyw z zakresu edukacji i animacji kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów rocznicowych.

- Na ten cel urząd marszałkowski przeznaczył 80 tysięcy złotych - informuje Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. - Do udziału w konkursie może w zasadzie przystąpić każdy. Są to i stowarzyszenia, i grupy nieformalne, również osoby fizyczne. projekty będą realizowane w dwóch kategoriach. Będzie to mały grant oraz duży grant. W małym grancie nie mamy kwoty minimalnej, w dużym finansowanie odbywa się od 10 do 15 tysięcy złotych.

Hasło trzeciego konkursu to "Wiedza o samorządzie terytorialnym". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Barbara Kamińska
Monika Ożóg

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:00 Będzie tablica upamiętniająca wybory z 1989 roku. Radni Opola jednomyślni Radni Opola jednogłośnie zgodzili się na umieszczenia na pl. Wolności tablicy upamiętniającej ludzi pierwszej Solidarności. Tablica zostanie odsłonięta 4 czer ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:31 Protestujący nauczyciele powołali Opolski Komitet Strajkowy Pracownicy placówek oświatowych i nauczyciele z Opolszczyzny powołali dziś (18.04) Opolski Komitet Strajkowy, który zrzesza wszystkie placówki z regionu, któr ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:00 Schronisko dla bezdomnych w Pępicach przygotowuje się do Wielkanocy. "Chcemy by nasi podopieczni czuli się tu dobrze" Schronisko dla bezdomnych w podbrzeskich Pępicach przygotowuje się do świąt wielkanocnych. W ramach wielkiego tygodnia, podopieczni placówki biorą udział w re ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:15 Wypadek przy budowie kanalizacji pod Ozimkiem. Nie żyje jeden z przysypanych robotników Do tragicznego wypadku doszło podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w miejscowości Schodnia, w gminie Ozimek. Podczas prowadzenia prac ziemnych do ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 USK w Opolu: lekarze wszczepili najnowszy model zastawki aortalnej. Wcześniej zrobiono to jedynie w Katowicach Najnowocześniejszą zastawkę aortalną przy użyciu metody mało inwazyjnej wszczepili 85-letniej pacjentce lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »