Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-20, 11:40 Autor: Mariusz Chałupnik

O straży, samorządzie i edukacji. Zarząd województwa opolskiego zorganizuje trzy konkursy

Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, wiedza o samorządzie terytorialnym i marszałkowski konkurs grantowy. To tematy konkursów, które ogłosił zarząd województwa opolskiego.
Są one skierowane do wszystkich mieszkańców regionu, choć niektóre tylko do uczniów. Tak jak "Działalność OSP w województwie opolskim - historia i współczesność", którego celem jest upowszechnienie wiedzy o różnorodnej działalności ochotników.

- Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nic lokalnie nie dzieje się bez udziału OSP - mówi Barbara Kamińska, dyrektor biura dialogu i partnerstwa obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim. - Nie mówimy tylko o sytuacjach, kiedy ratują życie, kiedy pomagają w sytuacjach ekstremalnych, ale wtedy, kiedy w lokalnej społeczności odbywa się ważne wydarzenie. Kiedy ludzie spotykają się, aby świętować. Tam zawsze są strażacy. Oni są zawsze gotowi pomagać i są wzorem aktywności lokalnej.

Zgłoszenia do konkursu wiedzy o OSP będą przyjmowane do 15 kwietnia. Mamy w nim trzy kategorie wiekowe i trzy formy - plastyczną, literacką i filmową. Od 1 do 12 kwietnia będą przyjmowane z kolei zgłoszenia do "Marszałkowskiego konkursu grantowego - Opolskie EDUKO 2019". W związku z tym, że województwo opolskie w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia funkcjonowania w Unii Europejskiej, to konkurs ten dotyczy wsparcia inicjatyw z zakresu edukacji i animacji kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów rocznicowych.

- Na ten cel urząd marszałkowski przeznaczył 80 tysięcy złotych - informuje Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. - Do udziału w konkursie może w zasadzie przystąpić każdy. Są to i stowarzyszenia, i grupy nieformalne, również osoby fizyczne. projekty będą realizowane w dwóch kategoriach. Będzie to mały grant oraz duży grant. W małym grancie nie mamy kwoty minimalnej, w dużym finansowanie odbywa się od 10 do 15 tysięcy złotych.

Hasło trzeciego konkursu to "Wiedza o samorządzie terytorialnym". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Barbara Kamińska
Monika Ożóg

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 22:05 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 22:04 Śmigus-dyngus pod kontrolą. Niewinna zabawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Ta tradycja kojarzy się nie tylko z mnóstwem wody, ale i z dobrą zabawą. Zazwyczaj dobrą, bo nie wszystkim może ona odpowiadać. A w efekcie może skończyć się ... » więcej 2019-04-21, godz. 21:59 Jakie będą tematy kampanii i czy 26 maja pójdziemy do urn? Debata w Świątecznej Loży Radiowej Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w całym kraju 25 komitetów. W naszym rejonie startuje 15 osób z 7 komitetów. Na Opolszczyźnie, przy poprzednich euro ... » więcej 2019-04-21, godz. 18:29 Wyciek gazu w Opolu. Nieprzejezdna ulica Sosnkowskiego [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana ulica Sosnkowskiego w Opolu. Powodem wyciek gazu z jednej ze studzienek. Na miejscu pracują strażacy i służby gazowe. Ulica jest n ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:11 Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. Wjechał do rowu, zabrał go śmigłowiec Drugi dzisiaj wypadek z udziałem motocyklisty miał miejsce w Sternalicach, w gminie Radłów. Doszło do niego w rejonie skrzyżowania. Jedynym uczestnikiem tego ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Z wizytą w USA. Śląscy Teksańczycy kultywują polskie zwyczaje wielkanocne Śląscy Teksańczycy, których przodkowie wyemigrowali prawie 170 lat temu, też świętują Wielkanoc i starają się kultywować przywiezione ze starego kraju zwyczaj ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:01 Zderzenie motocyklisty z osobówką. Śmigłowiec zabrał poszkodowanego Do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym doszło dzisiaj w miejscowości Mnichus w gminie Ozimek. Wypadek miał miejsce na prostym odcinku drogi. » więcej 2019-04-21, godz. 13:48 Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycj ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Święta rosyjskich katolików. "Udało się zachować wiarę i zwyczaje" - Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko blednie w obliczu Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ojciec Wojc ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Sprawdzamy czystość powietrza po pożarze w Kędzierzynie-Koźlu Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »