Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-19, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Młodzi konstruktorzy kontynuują rywalizację w Opolskiej Lidze Robotów

Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
W dwóch konkurencjach rywalizowali młodzi konstruktorzy podczas kolejnych zawodów piątego sezonu Opolskiej Ligi Robotów. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu chodziło o jazdę po wyznaczonej trasie i walkę autonomicznych robotów, czyli wypchnięcie przeciwnika poza arenę.
Trzecim zawodom w cyklu towarzyszył projekt "Od przedszkolaka do inżyniera". Przygotowano około 20 stanowisk dla małych dzieci - od wstępnego programowania przez pierwszą pomoc.

- Widać coraz więcej uczestników ze szkół podstawowych, natomiast w starszych grupach jest lekka stagnacja - mówi Artur Rapiński, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i organizator.

- Być może dzieje się tak dlatego, że osoby mające 17 czy 18 lat bardziej chciałyby programować czy budować prawdziwe roboty, niekoniecznie w oparciu o klocki LEGO. Zauważamy taką tendencję i chcemy w przyszłości zrobić dla nich ligę prawdziwych robotów. Mniejsze dzieci pasjonują się nadal tymi klockami i budują świetne konstrukcje. Żaden z robotów nie powtarza się, a z zawodów na zawody widać, że one są coraz bardziej przemyślane, bardziej dojrzałe i lepiej oprogramowane.

Kacper Mazur, uczestnik z Elektryczniaka, uważa, że przy konstruowaniu najważniejszy jest pomysł i wyobraźnia, a nie dostępne części. - W zasadzie są dwa sposoby. Można zaplanować sobie wszystko na spokojnie albo przejść od razu do konstrukcji i wymyślać wszystko na świeżo. Ja buduję najpierw ramę robota, a później dołączam kolejne potrzebne podzespoły. Ważna jest również waga. Robot musi być lekki lub ciężki - nie powinno iść się w średnie konstrukcje. Ostatnią najważniejszą rzeczą jest, według mnie, sam napęd.

Kolejne zawody Opolskiej Ligi Robotów zaplanowano na kwiecień i maj. Radio Opole jest patronem medialnym tego cyklu.
Artur Rapiński
Kacper Mazur

Wiadomości z regionu

2019-04-23, godz. 14:30 Maturzyści czekają na oceny i rady pedagogiczne. W większości szkół jeszcze tego nie zrobiono Do piątku (26.04) szkoły mają czas na wystawienie i zatwierdzenie ocen maturzystów. W naszym regionie większość placówek tego jeszcze nie zrobiła. » więcej 2019-04-23, godz. 12:30 Głogówek: gmina wchodzi do spółki PKS w Głubczycach, zapewni to przewozy pasażerskie na jej terenie Komunikację publiczną w gminie Głogówek zabezpieczą autobusy PKS z Głubczyc. Ma to związek z decyzją firmy Arriva. Z końcem czerwca likwiduje ona przewozy pas ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:30 Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych - Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społecz ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 16 dzień strajku nauczycieli. Coraz mniej szkół kontynuuje protest Na godzinę 11.00 zaplanowano protest nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie. Dzisiaj (23.04) ze strajku nauczycieli zrezygnowało już p ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 Podczas świąt na drogach Opolszczyzny zginęły dwie osoby Policja podsumowała świąteczny weekend na drogach w województwie opolskim. Od soboty do poniedziałku (20-22.04) doszło do 7 wypadków, w których dwie osoby zgi ... » więcej 2019-04-23, godz. 08:00 Zmieni się organizacja ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-23, godz. 07:40 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »