Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-19, 11:00 Autor: Magdalena Szybińska

350 milionów złotych dla szpitali powiatowych. "Ten wzrost naprawdę będzie znaczący"

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Mariusz Chałupnik]
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Mariusz Chałupnik]
Violetta Porowska [fot. Wanda Kownacka]
Violetta Porowska [fot. Wanda Kownacka]
Mirosław Birecki [fot. Wanda Kownacka]
Mirosław Birecki [fot. Wanda Kownacka]
Szpitale otrzymają więcej pieniędzy na leczenie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wzrost wyceny świadczeń w internie i chirurgii. Przeznaczono na ten cel 650 milionów złotych. Ponad połowa z tej kwoty trafi do szpitali powiatowych.
- Już wiadomo jak ta kwota wsparcia zostanie podzielona - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska, pytana o rządową transzę dla szpitali.

350 mln złotych zostanie wykorzystane na zniwelowanie wzrostu kosztów wynagrodzeń i zakupu nowego sprzętu w szpitalach powiatowych, a reszta z puli 650 mln będzie wykorzystana na wzrost wyceny świadczeń m.in. na chirurgii i na internie oraz w opiece pacjentów grupy 65 Plus. - Te trzy grupy świadczeń, które dosyć mocno - proszę wybaczyć za sformułowanie - są eksploatowane, czyli rzeczywiście tutaj wydatków w tej sferze jest dosyć dużo, w związku z tym zostaną przeznaczone właśnie na zwiększenie wyceny tych świadczeń i to od 5 do 15 procent. Czyli ten wzrost naprawdę będzie znaczący - powiedziała wicewojewoda.

- Były sygnały, że dyrektorzy szpitali powiatowych mają problemy z domknięciem budżetów - dodała wojewoda Porowska. Polskie szpitale są najczęściej zarządzane przez samorządy i o to w ich gestii pozostaje ich jak najlepsze prowadzenie. - Na ich barkach spoczywa też obowiązek współfinansowania tych szpitali. Pamiętajmy, że samorządy posiadają swoje budżety, które składają się właśnie z podatków, z CIT-ów, także z PIT-ów, więc pule pieniędzy, które mają dedykować na wydatki swoich obywateli mieszkających na terenie ich powiatu, na terenie ich samorządów, muszą po prostu tymi pieniądzmi zarządzać - mówi gość Radia Opole. - Perspektywa, że z budżetu państwa finansujemy wszystkie koszty ponoszone w szpitalach powiatowych czy ogólnie tych w rękach samorządów myślę, że nie jest do końca właściwa.

Zwiększenie wyceny świadczeń będzie istotnym wsparciem dla szpitali, które ponoszą również koszty podwyżek dla techników, diagnostów laboratoryjnych czy fizjoterapeutów.

- Nasze ostrożne szacunki mówią, że trafi do nas z tej kwoty nawet ok. 2 milionów złotych - powiedział starosta kluczborski Mirosław Birecki. Jego zdaniem może to w dużym stopniu poprawić finanse Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. - Nasza wartość ryczałtu to jest ok. 22 mln złotych, więc jeśli byłaby to kwota pomiędzy 5 a 15 procent, to ostrożnie tak licząc mogłoby to być nawet 2 mln, a to dla naszego szpitala jest bardzo duży zastrzyk pieniędzy. Bardzo by to ułatwiło funkcjonowanie finansowe szpitala.

Nowe ryczałty dla szpitali zostaną wyliczone na przełomie marca i kwietnia, obejmą cały 2019 rok od 1 stycznia.
Violetta Porowska 1
Violetta Porowska 2
Mirosław Birecki

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 13:00 76 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Opole upamiętniło ten zryw Wybuch powstania w getcie warszawskim upamiętniono w Opolu. Do zrywu ludności żydowskiej doszło dokładnie 76 lat temu. » więcej 2019-04-19, godz. 12:44 Przedświąteczne korki i wypadki na A4 oraz w miastach. Policja apeluje o ostrożność Polacy wracają zza granicy do domu na święta, dlatego korki na autostradzie A4 od Zgorzelca do Wrocławia są ogromne. Za węzłem Zgorzelec 5 kilometrów zatoru, ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:45 Krapkowice: rozpoczęła się budowa nowej komendy policji Na dobre rozpoczęła się budowa nowej siedziby dla policjantów z Krapkowic. Kilka tygodni temu teren przy ul. Opolskiej przekazano firmie, która wykona tę inwe ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:36 Ojciec wiózł dziecko do szpitala. Dotarli na miejsce w eskorcie policji Niecodzienną interwencję zaliczyli policjanci z Kluczborka. Mundurowi ruchu drogowego zatrzymali do kontroli szybko jadące auto. Okazało się, że kierowca wiez ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:13 Czy Opolszczyzna wykorzystuje wielokulturowość do promocji? - Wciąż niewiele wiemy o pracy pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Martyna Nakonieczny, przewodnicz ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:15 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:10 W wykopie pod Schodnią zginął pracownik z agencji zatrudnienia? Kontrola PIP ruszyła, jest wiele pytań Do północy na miejscu, gdzie wczoraj (18.04) doszło do osunięcia ziemi, w Schodni, pracowali inspektorzy pracy. Kontrola będzie prowadzona także dziś. » więcej 2019-04-19, godz. 08:00 Pieniądze z kładki nad Młynówką przesunięte na most na Bolko. Kładka pod wiaduktem jest zamknięta już od roku Kładka dla pieszych nad Młynówką w Opolu od roku jest zamknięta i ten stan rzeczy na razie się nie zmieni. Chodzi o przejście dla pieszych pod wiaduktem kolej ... » więcej 2019-04-19, godz. 07:32 Śmiertelny wypadek w Duczowie. Nie żyje jedna osoba Do śmiertelnego wypadku doszło chwilę przed godziną 6.00 na DK 42 w Duczowie Małym, koło Wołczyna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy kierowany ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Wahadło w nowym miejscu. Zmiany na obwodnicy północnej Opola Wahadło na obwodnicy północnej w Opolu, w piątek (18.04) około południa zostanie zlikwidowane. Chodzi o odcinek między rondem koło Makro a węzłem zjazdowym na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »