Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-17, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Polska polityka zagraniczna zdominowała Niedzielną Lożę Radiową

Od lewej: Ryszard Galla, Robert Tistek, Piotr Pancześnik, Antoni Konopka, Sławomir Kłosowski, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Robert Tistek, Piotr Pancześnik, Antoni Konopka, Sławomir Kłosowski, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
W tym roku mija 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. O dwóch dekadach członkostwa naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także o czwartkowym expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza rozmawiali opolscy politycy w Niedzielnej Loży Radiowej Radia Opole.
- Na politykę zagraniczną trzeba spojrzeć z kilkuletniej perspektywy, a przynajmniej z działalności danego rządu - mówi Piotr Wach z Nowoczesnej. - Jak patrzę na to, co robi PiS z polityką zagraniczną, to jest jedna wielka katastrofa. To jest eufemizm moim zdaniem, ponieważ powinno się używać jeszcze gorszych sformułowań. Nie ma żadnych sukcesów, nie ma żadnej linii, do której można by się opowiedzieć, że działamy wielopoziomowo. Niestety nasza polityka sprowadziła Polskę do marginesu Unii Europejskiej. Jesteśmy izolowani w Polsce i na świecie.

- Jeżeli chodzi o expose ministra Czaputowicza, to zwraca w nim uwagę świetna współpraca MSZ z prezydentem - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - To jest niezwykle istotne i ważne, że ta polityka jest spójna i wspólnie uzgadniana. Polska odzyskuje rolę lidera w tej części Europy. To w Polsce 1 maja odbędzie się szczyt tych państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 2004 roku. Doskonała jest współpraca z krajami Grupy Wyszehradzkiej.

- Ostatnie dwa expose ministra Czaputowicza na plus odbiegają od jego poprzednika - mówi Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). - Przy pierwszym miałem uwagi, że jednak należy wskazać w tej współpracy bilateralnej na takiego partnera, jakim są Niemcy. Widzę, że po tym moim ubiegłorocznym zwróceniu uwagi, dzisiaj praktycznie po kwestiach związanych z NATO, Unią Europejską, to następny akapit dotyczył partnera niemieckiego. Wskazując go jako najważniejszego gospodarczo, handlowego sąsiada.

- Wystąpienie ministra Czaputowicza trzeba uznać za zrównoważone - mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Te główne cele polityki, które są realizowane stale były zawarte, czyli współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobre stosunki z Niemcami i strategiczny sojusz z USA. Trzy główne nurty, jakie dominują w tej chwili w polityce. Jeżeli chodzi o odbiór tego, to zawsze będzie problem, jeżeli poprzedni minister oddawał "hołd pruski".

- Ja podchodzę do tego w sposób spokojny i bardziej realistyczny - mówi Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Sytuacja Polski po takim wieloletnim okresie dryfów w Europie zaczyna się zmieniać, ewoluować. Ja to dostrzegam na korytarzach Parlamentu Europejskiego. W traktowaniu Polski przez duże grupy polityczne. Posłowie włoscy, niemieccy, hiszpańscy podchodzą do nas w kuluarach i pytają nas, jakie mamy zdanie na takie czy inne zagadnienie. To jest przełom.

- Polska polityka zagraniczna po 1989 roku była naszą wizytówką, z wielkimi politykami na czele. Teraz jest zupełnie inaczej - mówi Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy skonfliktowani ze wszystkimi sąsiadami. Nasza polityka zagraniczna to tak naprawdę podwieszenie się tylko pod Amerykanów. Bilans tej współpracy, w moim przekonaniu, jest bardzo niedobry. Wystąpienie pana Jacka Czaputowicza było dobre, dobrze to było sprzedane, ale jak wyciśniemy ten marketing i fajerwerki, to mamy do czynienia za smutną rzeczywistością.

- Żadne nasze działania nie były skierowane do tego, żeby Polska była wyłączona z ustawy 447, która umożliwia dyplomatyczny nacisk w sprawie bezspadkowego mienia ofiar Holokaustu - mówi Robert Tistek (Kukiz'15). - Nic dyplomatycznie nie robiliśmy. To Polonia amerykańska działała, żeby Polska była wyłączona z tej ustawy. Żadne zabiegi dyplomatyczne nic nie zrobiły. Ustawa o IPN, jak można było wycofać się z przepisów, które w Izraelu normalnie funkcjonują. Dlaczego myśmy takie przepisy musieli wycofać?

Gościem Niedzielnej Loży Radiowej był również Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Piotr Wach
MałMałgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Piotr Pancześnik
Sławomir Kłosowski
Tomasz Kostuś
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:00 Będzie tablica upamiętniająca wybory z 1989 roku. Radni Opola jednomyślni Radni Opola jednogłośnie zgodzili się na umieszczenia na pl. Wolności tablicy upamiętniającej ludzi pierwszej Solidarności. Tablica zostanie odsłonięta 4 czer ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:31 Protestujący nauczyciele powołali Opolski Komitet Strajkowy Pracownicy placówek oświatowych i nauczyciele z Opolszczyzny powołali dziś (18.04) Opolski Komitet Strajkowy, który zrzesza wszystkie placówki z regionu, któr ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:00 Schronisko dla bezdomnych w Pępicach przygotowuje się do Wielkanocy. "Chcemy by nasi podopieczni czuli się tu dobrze" Schronisko dla bezdomnych w podbrzeskich Pępicach przygotowuje się do świąt wielkanocnych. W ramach wielkiego tygodnia, podopieczni placówki biorą udział w re ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:15 Wypadek przy budowie kanalizacji pod Ozimkiem. Nie żyje jeden z przysypanych robotników Do tragicznego wypadku doszło podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w miejscowości Schodnia, w gminie Ozimek. Podczas prowadzenia prac ziemnych do ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 USK w Opolu: lekarze wszczepili najnowszy model zastawki aortalnej. Wcześniej zrobiono to jedynie w Katowicach Najnowocześniejszą zastawkę aortalną przy użyciu metody mało inwazyjnej wszczepili 85-letniej pacjentce lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »