Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-17, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Polska polityka zagraniczna zdominowała Niedzielną Lożę Radiową

Od lewej: Ryszard Galla, Robert Tistek, Piotr Pancześnik, Antoni Konopka, Sławomir Kłosowski, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Robert Tistek, Piotr Pancześnik, Antoni Konopka, Sławomir Kłosowski, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
W tym roku mija 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. O dwóch dekadach członkostwa naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także o czwartkowym expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza rozmawiali opolscy politycy w Niedzielnej Loży Radiowej Radia Opole.
- Na politykę zagraniczną trzeba spojrzeć z kilkuletniej perspektywy, a przynajmniej z działalności danego rządu - mówi Piotr Wach z Nowoczesnej. - Jak patrzę na to, co robi PiS z polityką zagraniczną, to jest jedna wielka katastrofa. To jest eufemizm moim zdaniem, ponieważ powinno się używać jeszcze gorszych sformułowań. Nie ma żadnych sukcesów, nie ma żadnej linii, do której można by się opowiedzieć, że działamy wielopoziomowo. Niestety nasza polityka sprowadziła Polskę do marginesu Unii Europejskiej. Jesteśmy izolowani w Polsce i na świecie.

- Jeżeli chodzi o expose ministra Czaputowicza, to zwraca w nim uwagę świetna współpraca MSZ z prezydentem - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - To jest niezwykle istotne i ważne, że ta polityka jest spójna i wspólnie uzgadniana. Polska odzyskuje rolę lidera w tej części Europy. To w Polsce 1 maja odbędzie się szczyt tych państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 2004 roku. Doskonała jest współpraca z krajami Grupy Wyszehradzkiej.

- Ostatnie dwa expose ministra Czaputowicza na plus odbiegają od jego poprzednika - mówi Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). - Przy pierwszym miałem uwagi, że jednak należy wskazać w tej współpracy bilateralnej na takiego partnera, jakim są Niemcy. Widzę, że po tym moim ubiegłorocznym zwróceniu uwagi, dzisiaj praktycznie po kwestiach związanych z NATO, Unią Europejską, to następny akapit dotyczył partnera niemieckiego. Wskazując go jako najważniejszego gospodarczo, handlowego sąsiada.

- Wystąpienie ministra Czaputowicza trzeba uznać za zrównoważone - mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Te główne cele polityki, które są realizowane stale były zawarte, czyli współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobre stosunki z Niemcami i strategiczny sojusz z USA. Trzy główne nurty, jakie dominują w tej chwili w polityce. Jeżeli chodzi o odbiór tego, to zawsze będzie problem, jeżeli poprzedni minister oddawał "hołd pruski".

- Ja podchodzę do tego w sposób spokojny i bardziej realistyczny - mówi Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Sytuacja Polski po takim wieloletnim okresie dryfów w Europie zaczyna się zmieniać, ewoluować. Ja to dostrzegam na korytarzach Parlamentu Europejskiego. W traktowaniu Polski przez duże grupy polityczne. Posłowie włoscy, niemieccy, hiszpańscy podchodzą do nas w kuluarach i pytają nas, jakie mamy zdanie na takie czy inne zagadnienie. To jest przełom.

- Polska polityka zagraniczna po 1989 roku była naszą wizytówką, z wielkimi politykami na czele. Teraz jest zupełnie inaczej - mówi Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy skonfliktowani ze wszystkimi sąsiadami. Nasza polityka zagraniczna to tak naprawdę podwieszenie się tylko pod Amerykanów. Bilans tej współpracy, w moim przekonaniu, jest bardzo niedobry. Wystąpienie pana Jacka Czaputowicza było dobre, dobrze to było sprzedane, ale jak wyciśniemy ten marketing i fajerwerki, to mamy do czynienia za smutną rzeczywistością.

- Żadne nasze działania nie były skierowane do tego, żeby Polska była wyłączona z ustawy 447, która umożliwia dyplomatyczny nacisk w sprawie bezspadkowego mienia ofiar Holokaustu - mówi Robert Tistek (Kukiz'15). - Nic dyplomatycznie nie robiliśmy. To Polonia amerykańska działała, żeby Polska była wyłączona z tej ustawy. Żadne zabiegi dyplomatyczne nic nie zrobiły. Ustawa o IPN, jak można było wycofać się z przepisów, które w Izraelu normalnie funkcjonują. Dlaczego myśmy takie przepisy musieli wycofać?

Gościem Niedzielnej Loży Radiowej był również Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Piotr Wach
MałMałgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Piotr Pancześnik
Sławomir Kłosowski
Tomasz Kostuś
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 12:17 Dzień otwarty NFZ w Karolince w tę sobotę Dzień otwarty pod hasłem 'Cukier szkodzi' organizuje w najbliższą sobotę (27.04) opolski NFZ. Pracownicy funduszu a także specjaliści stacjonować będą w Centr ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:54 Od pierwszego lipca będzie można składać wniosek na 500+ na pierwsze dziecko. W regionie dotyczy to kilkunastu tysięcy ... - Prawie półtora miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ciągu trzech lat funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus - powiedział w porannej rozmowie 'W ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:30 Jako pierwsi w regionie chcą wprowadzić w szkole naukę obsługi dronów Operator dronów to nowy zawód, dający duże możliwości w różnych dziedzinach. Kształcenie w tym kierunku chce prowadzić II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku. ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej 2019-04-25, godz. 07:00 Zmiana organizacji ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »