Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-16, 19:57 Autor: Katarzyna Doros

Drapane, malowane, a nawet wyszywane. Święto zdobionych jaj gości w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

28. edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie [fot. Katarzyna Doros]
28. edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 70 osób dekorowało jaja w Muzeum Wsi Opolskiej w ramach 28. edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie. Uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach: techniki rytowniczej (kroszonki), batikowej (pisanki) i innych technikach zdobień, jak oklejanie czy obszywanie.
- Dawniej dominowały wzory większe, z czasem twórczynie poszły w tzw. "drobnicę". Dla nas najważniejsza jest zgodność z tradycją - mówi Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej. - Drugą taką ważną kwestią jest technika wykonania, czyli jak ładnie to jajko jest zrobione i kompozycja tzn. jak jest zakomponowany wzór.

Dla Adrianny Kozyry z Dańca to 24. start w konkursie, zaczynała w wieku czterech lat. Teraz jedno jajko konkursowe robi około piętnastu godzin. - Mama, babcia, prababcia, wszystkie zdobią jajka, a moja córka już jest piątym pokoleniem, które robi jajka w naszej rodzinie. Wszystko jest w motywie kwiatowym, wydrapane, listeczki, kropeczki, żeby to jajko było jakoś wykończone - mówi.

- Ja zdobię jajka techniką batikową. To jest pisanie gorącym woskiem i ja używam kiski do tego. Te miejsca, które chcę mieć np. czerwone, żółte, to je sobie zalewam woskiem w odpowiedniej kolejności - tłumaczy Halina Jakubowska, twórczyni ludowa z Tułowic

- Moja mama pochodzi z Opolszczyzny i jak byłem jeszcze małym dzieckiem, to drapała jajka żyletkami. Myślę, że to przejąłem w genach po niej - dodaje Henryk Parys z Górnego Śląsk, który kroszonki wydrapuje od półtorej roku.

Zwycięzców konkursu poznamy 14 kwietnia podczas 44. Jarmarku Wielkanocnego.
Bogdan Jasiński
Adrianna Kozyra, Halina Jakubowska, Henryk Parys

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 12:44 Przedświąteczne korki i wypadki na A4 oraz w miastach. Policja apeluje o ostrożność Polacy wracają zza granicy do domu na święta, dlatego korki na autostradzie A4 od Zgorzelca do Wrocławia są ogromne. Za węzłem Zgorzelec 5 kilometrów zatoru, ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:45 Krapkowice: rozpoczęła się budowa nowej komendy policji Na dobre rozpoczęła się budowa nowej siedziby dla policjantów z Krapkowic. Kilka tygodni temu teren przy ul. Opolskiej przekazano firmie, która wykona tę inwe ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:36 Ojciec wiózł dziecko do szpitala. Dotarli na miejsce w eskorcie policji Niecodzienną interwencję zaliczyli policjanci z Kluczborka. Mundurowi ruchu drogowego zatrzymali do kontroli szybko jadące auto. Okazało się, że kierowca wiez ... » więcej 2019-04-19, godz. 10:13 Czy Opolszczyzna wykorzystuje wielokulturowość do promocji? - Wciąż niewiele wiemy o pracy pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Martyna Nakonieczny, przewodnicz ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:15 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:10 W wykopie pod Schodnią zginął pracownik z agencji zatrudnienia? Kontrola PIP ruszyła, jest wiele pytań Do północy na miejscu, gdzie wczoraj (18.04) doszło do osunięcia ziemi, w Schodni, pracowali inspektorzy pracy. Kontrola będzie prowadzona także dziś. » więcej 2019-04-19, godz. 08:00 Pieniądze z kładki nad Młynówką przesunięte na most na Bolko. Kładka pod wiaduktem jest zamknięta już od roku Kładka dla pieszych nad Młynówką w Opolu od roku jest zamknięta i ten stan rzeczy na razie się nie zmieni. Chodzi o przejście dla pieszych pod wiaduktem kolej ... » więcej 2019-04-19, godz. 07:32 Śmiertelny wypadek w Duczowie. Nie żyje jedna osoba Do śmiertelnego wypadku doszło chwilę przed godziną 6.00 na DK 42 w Duczowie Małym, koło Wołczyna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy kierowany ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Wahadło w nowym miejscu. Zmiany na obwodnicy północnej Opola Wahadło na obwodnicy północnej w Opolu, w piątek (18.04) około południa zostanie zlikwidowane. Chodzi o odcinek między rondem koło Makro a węzłem zjazdowym na ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Nieobecność na sesji - mniej pieniędzy. Zmiany w przyznawaniu diet radnym przegłosowane. Radnemu, który nie będzie brał udziału w przynajmniej połowie głosowań na sesji, zostanie pomniejszona dieta o 50 procent - takie zmiany przegłosowali dziś (1 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »