Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-16, 15:46 Autor: Katarzyna Doros

"Nie ma kto nas szkolić". O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej

O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
Brak kadry, która zajęłaby się kształceniem rezydentów i niedofinansowanie ochrony zdrowia to główne problemy na które wskazują lekarze w regionie. Na te tematy rozmawiali podczas Okręgowego Zjazdu Delegatów Opolskiej Izby Lekarskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
- Problemów jest wiele, od zmian ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, po ostatnie zakusy na podwójne karanie lekarzy za oznaczanie złej refundacji, a poza tym młodzi rezydenci są niezadowoleni, bo uważają, że Ministerstwo Zdrowia nie dotrzymuje zobowiązań zawartych 8 lutego w ubiegłym roku - mówi Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej.

Przypomnijmy, najważniejszymi elementami porozumienia było: zwiększenie corocznego wzrostu nakładów na służbę zdrowia i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB (w 2024 r.).

- Zależy nam na poprawie jakości kształcenia rezydentów, szkolenia nie są realizowane tak, jak być powinny, bo nie ma kto nas szkolić - zauważa Monika Hurek, rezydentka anestezjologii w Kędzierzynie-Koźlu.

- Cały problem polega na tym, że nie ma lekarzy, zwłaszcza tych starszych specjalistów, a nawet jeśli oni są, to mają swoje zadania w tym szpitalu i nie mają czasu, żeby nam przekazywać wiedzę praktyczną. Trzeba przeanalizować w ogóle programy specjalizacyjne, bo część z tych procedur, które my mamy wykonać, to są procedury, od których się już odchodzi w medycynie, one są stare. Możemy tylko nalegać na Ministerstwo Zdrowia, żeby zwiększyło środki na medycynę.

- Lekarze się starzeją, a młodego pokolenia brakuje i to jest duży problemem - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Tych problemów nie rozwiążemy na poziomie regionalnym, aczkolwiek kształcenie na kierunku lekarskim sprzyja temu, aby jak największa ilość młodych ludzi, absolwentów tego kierunku podejmowała pracę w naszych opolskich placówkach medycznych.

Wicemarszałek zwrócił także uwagę na to, że podobnie jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, tak i szpital położniczy w Opolu jest już jednostką kliniczną. - Wszystko po to, żeby kształcić zarówno lekarzy, pielęgniarki i położne. Wszyscy razem musimy współdziałać udostępniając swoje bazy, mimo, że sytuacja jest wyjątkowo trudna - dodaje.
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka
Monika Hurek
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2019-04-23, godz. 10:30 Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych - Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społecz ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 16 dzień strajku nauczycieli. Coraz mniej szkół kontynuuje protest Na godzinę 11.00 zaplanowano protest nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie. Dzisiaj (23.04) ze strajku nauczycieli zrezygnowało już p ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 Podczas świąt na drogach Opolszczyzny zginęły dwie osoby Policja podsumowała świąteczny weekend na drogach w województwie opolskim. Od soboty do poniedziałku (20-22.04) doszło do 7 wypadków, w których dwie osoby zgi ... » więcej 2019-04-23, godz. 08:00 Zmieni się organizacja ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-23, godz. 07:40 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:49 Opolskie: śmigus-dyngus. Tradycja powoli wymierająca Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodzownie kojarzy nam się również z tradycją polewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Patrząc jednak na puste, a co ważniejs ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »