Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-22, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA]

Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 22.02.2019 r.
Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, których zamęczono i zamordowano w gminie Głogówek zimą 1945 roku. Przebiegał tam jeden ze szlaków ewakuacji tego obozu koncentracyjnego.
Po mszy spod kościoła w Racławicach Ślaskich wyruszył Marsz Pamięci, który przeszedł na plac przed szkołą podstawową. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową, odśpiewano hymn państwowy, oddano też salwę honorową. Po okolicznościowych wystąpieniach złożono kwiaty i wieńce. Zapłonęły też znicze. O znaczenie tych uroczystości zapytaliśmy uczniów podstawówki w Racławicach Śląskich.

- Na lekcjach historii i języka polskiego nauczyciele przybliżyli nam te straszne wydarzenia, które miały miejsce w styczniu 1945 roku – mówi Hanna Ćwięczek. - Próbowaliśmy odnaleźć świadków tych wydarzeń. Te osoby są już w bardzo podeszłym wieku lub nie żyją.

- Idąc śladem tych wydarzeń dotarliśmy do wspomnień z dzieciństwa pana Tomali i pani Rider – powiedział Kacper Balicz. - Oba te świadectwa potwierdzają, że Marsz Śmierci przeszedł przez Racławice.

- Przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny, w którym odwołujemy się do byłych uczestników tego marszu – mówi Szymon Reiwer. - Przygotowaliśmy również plansze dotyczące naszego sprzeciwu przeciw przemocy i Holokaustu.

Podczas likwidacji obozu Auschwitz-Birkenau Niemcy wyprowadzili blisko 56 tysięcy więźniów. W wielu miejscach esesmani mordowali niezdolnych do marszu lub próbujących uciekać. Na Opolszczyznę wkroczyło niemal dziewięć tysięcy więźniów. Szacuje się, że blisko tysiąc z nich zamordowano wówczas w naszym regionie. Zginęli m.in. w Racławicach Śląskich.

- Powinniśmy kultywować pamięć o tych wydarzeniach – powiedział Jerzy Czerwiński, senator z Prawa i Sprawiedliwości, pomysłodawca rocznicowych obchodów. - Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć. Ta tablica będzie przypominała zarówno przybyłym, jak i mieszkańcom wsi i gminy o tym, co działo się na tych ziemiach kilkadziesiąt lat temu. Szczególnie ważne jest, że będzie ona przypominała uczniom tej szkoły o historii, której musimy się uczyć od najmłodszych lat.

O państwowych charakterze obchodów w Racławicach Ślaskich mówił wojewoda opolski Adrian Czubak: - Bardzo ważne jest, abyśmy podczas takich uroczystości wspominali ofiary, bohaterów, ale przede wszystkim bronili prawdy, bo nawet ostanie dni i lata pokazują, że w różnych częściach Europy i świata są osoby, które podnoszą rękę na naszą historię, suwerenność i prawdę historyczną. Obwinia się nas różnymi oskarżeniami, które nigdy nie miały miejsca, a niektórzy zaczynają taką politykę uprawiać. Nie pozwolimy sobie, aby ktokolwiek mówił nieprawdę.

Na Opolszczyźnie jest blisko 20 miejsc kaźni, gdzie spoczywają więźniowie KL Auschwitz. W wielu miejscowościach regionu nadal odnajdywane są szczątki ofiar Marszów Śmierci. W uroczystościach, w Racławicach Śląskich uczestniczyły władze województwa, samorządowcy, służby mundurowe oraz mieszkańcy i uczniowie okolicznych miejscowości. Wydarzenie to Radio Opole objęło medialnym patronatem.
Uczniowie SP w Racławicach Śląskich
Jerzy Czerwiński
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2019-03-18, godz. 20:20 Co dalej z otmuchowskim Sandaczem? "Prace idą pełną parą, znajdziemy brakujące pieniądze na remont" Prace remontowe przy 'Sandaczu', czyli dawnym ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Otmuchowskim idą pełną parą i nie są zagrożone, mimo iż powiat wycofał się z ... » więcej 2019-03-18, godz. 20:15 Duże utrudnienia przy dworcu PKP Opole Wschodnie. Od dzisiaj czasowo będzie zamykany przejazd pod wiaduktem na ul. Ole ... W związku z przebudową dworca kolejowego Opole Wschodnie dzisiaj (18.03) rozpoczyna się demontaż przęsła oraz podpór pod wiaduktem kolejowym na ulicy Oleskiej. » więcej 2019-03-18, godz. 20:00 Joachim Brudziński, szef MSWiA spotkał się w Opolu z podległymi mu służbami Koordynacja działań, podsumowanie pracy w ubiegłym roku i plan na rok trwający. W Opolu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkał ... » więcej 2019-03-18, godz. 18:40 Trwają przygotowania do tegorocznego Dnia Flagi. Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki - Przygotowania do Święta Flagi Rzeczypospolitej trwają już długo, bo tak ważnej uroczystości nie da się zorganizować w przeciągu jednego miesiąca - powiedzia ... » więcej 2019-03-18, godz. 17:40 Pięciu kierowców straciło prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechali ponad 100 km/h Policjanci ze Strzelec Opolskich w miniony weekend (15-17.03) zatrzymali pięciu kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o przynajmniej 50 km/h w ter ... » więcej 2019-03-18, godz. 17:40 Dzielni nastolatkowie wyróżnieni. Karolina i Denis z medalami "Młody Bohater" Wykazali się niezwykłą odwagą i przytomnością umysłu, dzięki czemu uratowali ludzkie życie. 17-letnia Karolina Łada z Jasienicy Górnej i 14-letni Denis Korzen ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:35 Służbowy samochód ministra Brudzińskiego zatrzymany na Opolszczyźnie za przekroczenie dozwolonej prędkości. Skończyło ... Kluczborska policja udowodniła, że nawet przedstawiciele rządu nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód szefa MSWiA J ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:30 Bus "NowejPiątki" w trasie. Na początek odwiedził dwie gminy powiatu opolskiego Dąbrowa i Komprachcice to pierwsze przystanki w województwie opolskim w ramach akcji 'NowaPiątka'. Przedstawiciele administracji rządowej prowadzą od dziś (18 ... » więcej 2019-03-18, godz. 15:23 Centrum Opola bez samochodów, ale z ogródkami letnimi. Ratusz przygotowuje pierwszy etap zmian Azyl dla pieszych i rowerzystów oraz wprowadzenie strefy zamieszkania z ograniczonym ruchem samochodów w obszarze ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolski ... » więcej 2019-03-18, godz. 15:00 Przebudowa dworca Opole Wschodnie: Zabytkowe filary i barierki nie trafią na złom. Zostaną wykorzystane w innych miejs ... Żeliwne filary wiaduktu zostaną ponownie wykorzystane - takie są plany PKP PLK, który prowadzi przebudowę stacji Opole Wschodnie. Przypomnijmy, dziś (18.03) w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »