Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-08, 08:13 Autor: Daniel Klimczak

Nyscy strażacy przestrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne [ZDJĘCIA]

Nyscy strażacy pokazali czym może się skończyć zabawa na dzikim lodowisku [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy strażacy pokazali czym może się skończyć zabawa na dzikim lodowisku [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy strażacy pokazali czym może się skończyć zabawa na dzikim lodowisku [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy strażacy pokazali czym może się skończyć zabawa na dzikim lodowisku [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy strażacy pokazali czym może się skończyć zabawa na dzikim lodowisku [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy strażacy pokazali czym może się skończyć zabawa na dzikim lodowisku [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy strażacy zaprezentowali, jak niebezpieczne może być wchodzenie na dzikie lodowiska, a także, jak wygląda pomoc osobie pod którą załamał się lód.
Otwarte ćwiczenia na stawie łódkowym w parku miejskim przyciągnęły kilkudziesięciu widzów. Jak zauważa komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nysie brygadier Arkadiusz Kuśmierski, nawet długotrwałe mrozy nie gwarantują, że zabawa na zamarzniętym stawie, czy jeziorze będzie bezpieczna.

- Po paru nocach z tęgim mrozem dalej mamy miejsca, gdzie są niezamarznięte zbiorniki wodne, gdzie lód jest cienki, gdzie, de facto, możemy wpaść pod ten lód. Dla dzieci czasami ta ciekawa rzecz też zostaje w głowie i później to dziecko może nawet powiedzieć dorosłemu, że na ten lód to nie do końca można wejść - tłumaczy.

Najlepiej korzystać wyłącznie ze sztucznych lodowisk, przestrzega dowódca zmiany w nyskiej komendzie powiatowej st. kpt. Mariusz Kuś. Jeżeli jednak widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić o tym fakcie strażaków. Nie w każdej sytuacji rzucanie się na ratunek, będzie rozsądne.

- Jeżeli do takiej osoby mamy na przykład trzy metry od brzegu, to można jej podać jakiegoś kija. Jeżeli na brzegu jest więcej osób, to można też zrobić łańcuch życia. Ale jeżeli osoba topi się dalej od brzegu i jeżeli my nie umiemy pływać, nie mamy odpowiedniego sprzętu, nie wchodźmy, bo zamiast jednej osoby, będziemy mieć dwie osoby do ratowania - zauważa.

Nyska straż pożarna dysponuje specjalistyczną grupą ratownictwa wodno-nurkowego. W tym sezonie zimowym nie musieli oni wyjeżdżać do topiących się w lodowatej wodzie. Ubiegłej zimy takich interwencji było siedem. Wtedy to, na terenie powiatu nyskiego, życie pod lodem straciły dwie osoby.
bryg. Arkadiusz Kuśmierski
st. kpt. Mariusz Kuś

Wiadomości z regionu

2020-02-20, godz. 21:30 Sądowy ławnik potrzebny od zaraz. Wakatów więcej niż kandydatów Opolskie sądy potrzebują ławników. W Wydziale Karnym Sądu Okręgowego, gdzie rozpatrywane są sprawy o zabójstwa, brakuje połowy składu. Aby poprawić sytuację, na… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Rumuński kierowca oszukiwał na czasie pracy i emisji spalin. Zatrzymał go opolski patrol ITD 3 200 złotych na mandaty wyda kierowca ciężarówki z Rumunii po kontroli funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-02-20, godz. 18:00 Wygrał konkurs, ale dyrektorem PCPR nie został. "Za małe doświadczenie" Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu, mimo rozstrzygniętego konkursu na dyrektora, nadal nie ma szefa. Zarząd powiatu nie zdecydował się powierzyć… » więcej 2020-02-20, godz. 17:58 1% ma moc - przekonywali uczestnicy barwnego korowodu Fundacji DOM w Opolu [ZDJĘCIA] Przedszkolaki, terapeuci i podopieczni Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym przekonywali, że 1% ma moc i warto go przekazać na rzecz… » więcej 2020-02-20, godz. 17:20 Nie tylko z cukierni. Pączki robimy także w domach Pączki z różą, marmoladą, serem czy czekoladą, a także faworki - to te słodkości dziś (20.02) kupujemy najczęściej. Z okazji Tłustego Czwartku od samego rana w… » więcej 2020-02-20, godz. 15:30 W Kędzierzynie-Koźlu nie wywożą odpadów wielkogabarytowych. Prawie połowa załogi jest na chorobowym Związek Międzygminny 'Czysty Region' ma problemy z wywozem odpadów wielkogabarytowych w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem jest bardzo duża liczba pracowników na zwolnieniach… » więcej 2020-02-20, godz. 15:25 "Kto nie zje pączka, nie będzie szczęśliwy". Kolejki chętnych po słodkości z nadzieniem Mieszkańcy regionu od rana ustawiają się w kolejkach po pączki. Najwytrwalsi na okrągłe, smażone słodkości z nadzieniem musieli czekać nawet godzinę. Najczęściej… » więcej 2020-02-20, godz. 15:19 Wiceminister rodziny przekonywał opolskich samorządowców do idei Centrum Usług Społecznych O idei Centrów Usług Społecznych rozmawiano dziś (20.02) w urzędzie wojewódzkim w Opolu. Od początku roku samorządy mogą tworzyć struktury skupiające świadczenia… » więcej 2020-02-20, godz. 14:24 Pijany kierowca tira tak szybko uciekał przed policjantami, że nie zdążył włożyć butów Nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego próbował uciekać przed policjantami w samych skarpetkach. Ale nawet wbiegnięcie na teren szkoły nie uchroniło go przed… » więcej 2020-02-20, godz. 13:33 7,5 roku więzienia grozi recydywiście za kradzież metalowej kratownicy ze szpitala w Ozimku Recydywista ukradł szpitalne kraty i sprzedał je na złomie. Do takiej sytuacji doszło w Ozimku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »