Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-05, 10:45 Autor: Witold Wośtak

Wojciechów numerem jeden w Polsce. Najlepiej wydali pieniądze z funduszu sołeckiego

Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Wojciechów ma najlepszy projekt w Polsce. Chodzi o plac rekreacyjno-sportowy "Chatka pod brzozami", który wygrał w konkursie na najlepszą inicjatywę sfinansowaną z funduszu sołeckiego.
Dzięki budowie rozpoczętej w 2010 roku powstała wiata ze stołami i ławkami, boiska, ogródek zielony i mini-plaża.

- Co roku przeznaczaliśmy na ten cel część funduszu sołeckiego - mówi sołtys Edeltrauda Zug. - To wystarczało na zakup materiału, więc musiałam zwrócić się do moich kochanych mieszkańców z prośbą o pomoc w wykonaniu. Nie od razu mieliśmy rozpisany plan prac na osiem lat. Co roku przy dzieleniu funduszu sołeckiego zastanawialiśmy się, co dobudować. Przychodzili wszyscy, więc cała wieś walnie przyczyniła się.

Artur Świtała, właściciel firmy budowlanej, dodaje, że miejscowi przedsiębiorcy współpracowali ze sobą bez przeszkód.

- Nie mieliśmy jakichkolwiek trudności. Wystarczył jeden telefon między sobą lub do znajomych firm i wszystko funkcjonowało bardzo dobrze. Każdy przyszedł i pomógł z miłą chęcią. Pracowaliśmy całe dnie, żeby popchnąć do przodu kolejne etapy przez zrobienie dachu lub zabudowy. Staraliśmy się wykonać to naprawdę sumiennie.

Mieszkańcy Wojciechowa podkreślają pozytywną atmosferę towarzyszącą wspólnej pracy na rzecz wsi.

Przekonują, że wystarczył sms od sołtys, aby zgłosić się do pomocy. Radość i optymizm pozostałych mieszkańców motywowały do pracy, którą w takich okolicznościach nazywają nawet przyjemnością. Mężczyźni zajmowali się pracami fizycznymi, a kobiety dbały o jedzenie oraz napoje. Wszyscy chcieli, żeby wsi było piękniej i bardziej wesoło.

Na "Chatkę pod brzozami" wydano łącznie ponad 250 tysięcy złotych, gdzie fundusz sołecki stanowił blisko 120 tysięcy, a mieszkańcy dołożyli ponad 100 tysięcy.
Edeltrauda Zug
Artur Świtała
Mieszkańcy Wojciechowa

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 11:30 Wszystkie szkoły w Kędzierzynie-Koźlu chcą włączyć się do strajku Ponad 80% pracowników placówek edukacyjnych w Kędzierzynie-Koźlu opowiedziała się za przystąpieniem do strajku. Tak wynika z referendów, które przeprowadzono ... » więcej 2019-03-26, godz. 10:19 "Partnerstwo i równe traktowanie" - eurokandydatka Genowefa Prorok o priorytetach dla Polski w UE - Przede mną bardzo duże wyzwanie, nie tylko dla mnie, ale także dla PSL, partii, która mnie rekomendował - powiedziała w 'Poglądach i osądach' Genowefa Proro ... » więcej 2019-03-26, godz. 09:42 "Z takim wyróżnieniem wiąże się też ogrom pracy" - Katarzyna Czochara o starcie w wyborach do PE - Obecność w gronie kandydatów do Brukseli to ogromne wyróżnienie,które wiąże się z ogromem pracy - przyznała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' kandydatka d ... » więcej 2019-03-26, godz. 09:00 Zespół Szkół w Paczkowie do likwidacji? Starostwo i dyrekcja szkoły zaprzeczają istnieniu takich planów Czy Zespół Szkół w Paczkowie zostanie wkrótce zlikwidowany? O takiej możliwości informuje część lokalnych mediów, powołując się na urzędników nyskiego starost ... » więcej 2019-03-26, godz. 08:30 Liczą na pomoc wojewody w odbudowach po wichurze Mieszkańcy gminy Walce nadal usuwają skutki wichur, które przeszły nad regionem w nocy z 10 na 11 marca. Ponad połowa posesji w gminie została w jakiś sposób ... » więcej 2019-03-26, godz. 07:47 Oddziały ginekologiczne w szpitalach w Kluczborku i Prudniku nadal zawieszone Po raz kolejny przedłużono zawieszenie oddziału ginekologiczno-położniczego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdr ... » więcej 2019-03-26, godz. 07:24 Opole: Na sesji sejmiku o dotacjach unijnych i walce z narkomanią Na co przeznaczone zostały unijne dotacje i jak idzie walka z narkomanią - to część planu obrad dzisiejszej V sesji Sejmiku Województwa Opolskiego. Podczas ob ... » więcej 2019-03-25, godz. 20:00 Beata Kempa rozpoczyna swoją kampanię do PE od Opolszczyzny 'Nowa piątka' PiS oraz 12 punktów przedstawionych w Rzeszowie, to podstawa kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego Beaty Kempy. Minister do spraw pomoc ... » więcej 2019-03-25, godz. 19:11 47% placówek edukacyjnych na Opolszczyźnie za strajkiem. To dane Kuratorium Oświaty Prawie 65,5% placówek i szkół z Opolszczyzny przystąpiło do referendum strajkowego. Dane Opolskiego Kuratora Oświaty wskazują, że do referendum na temat straj ... » więcej 2019-03-25, godz. 19:11 Violetta Porowska o kandydatach prawicy do PE: nazwiska znane, popularne, lubiane - Przedstawiliśmy kompletne listy, pokazaliśmy swoich kandydatów, całą dziesiątkę, to bardzo mocna lista - stwierdziła dziś (25.03) w Loży Radiowej wicewojewo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »