Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-05, 10:45 Autor: Witold Wośtak

Wojciechów numerem jeden w Polsce. Najlepiej wydali pieniądze z funduszu sołeckiego

Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Chatka pod brzozami w Wojciechowie [fot. www.opolskie.pl]
Wojciechów ma najlepszy projekt w Polsce. Chodzi o plac rekreacyjno-sportowy "Chatka pod brzozami", który wygrał w konkursie na najlepszą inicjatywę sfinansowaną z funduszu sołeckiego.
Dzięki budowie rozpoczętej w 2010 roku powstała wiata ze stołami i ławkami, boiska, ogródek zielony i mini-plaża.

- Co roku przeznaczaliśmy na ten cel część funduszu sołeckiego - mówi sołtys Edeltrauda Zug. - To wystarczało na zakup materiału, więc musiałam zwrócić się do moich kochanych mieszkańców z prośbą o pomoc w wykonaniu. Nie od razu mieliśmy rozpisany plan prac na osiem lat. Co roku przy dzieleniu funduszu sołeckiego zastanawialiśmy się, co dobudować. Przychodzili wszyscy, więc cała wieś walnie przyczyniła się.

Artur Świtała, właściciel firmy budowlanej, dodaje, że miejscowi przedsiębiorcy współpracowali ze sobą bez przeszkód.

- Nie mieliśmy jakichkolwiek trudności. Wystarczył jeden telefon między sobą lub do znajomych firm i wszystko funkcjonowało bardzo dobrze. Każdy przyszedł i pomógł z miłą chęcią. Pracowaliśmy całe dnie, żeby popchnąć do przodu kolejne etapy przez zrobienie dachu lub zabudowy. Staraliśmy się wykonać to naprawdę sumiennie.

Mieszkańcy Wojciechowa podkreślają pozytywną atmosferę towarzyszącą wspólnej pracy na rzecz wsi.

Przekonują, że wystarczył sms od sołtys, aby zgłosić się do pomocy. Radość i optymizm pozostałych mieszkańców motywowały do pracy, którą w takich okolicznościach nazywają nawet przyjemnością. Mężczyźni zajmowali się pracami fizycznymi, a kobiety dbały o jedzenie oraz napoje. Wszyscy chcieli, żeby wsi było piękniej i bardziej wesoło.

Na "Chatkę pod brzozami" wydano łącznie ponad 250 tysięcy złotych, gdzie fundusz sołecki stanowił blisko 120 tysięcy, a mieszkańcy dołożyli ponad 100 tysięcy.
Edeltrauda Zug
Artur Świtała
Mieszkańcy Wojciechowa

Wiadomości z regionu

2020-02-23, godz. 22:00 Porywisty wiatr na Opolszczyźnie. Strażacy wieczorem interweniowali ponad 70 razy Porywisty wiatr daje o sobie znać w regionie. Na godzinę 21:00 opolscy strażacy interweniowali w około 70 miejscach. Są wzywani do usuwania powalonych drzew, zerwanych… » więcej 2020-02-23, godz. 21:03 Silny, porywisty wiatr przechodzi przez północne tereny województwa opolskiego [AKTUALIZACJA] Na Opolszczyźnie zaczęło mocno wiać. Opolscy strażacy wyjeżdżali już kilkadziesiąt razy na interwencje w północnych powiatach województwa: namysłowskim i kluc… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Pracujący emeryci i renciści muszą powiadomić ZUS o dodatkowych dochodach. Mają czas do 2 marca 16 tysięcy seniorów na Opolszczyźnie dorabia na emeryturze bądź rencie. To prawie 12% wszystkich osób pobierających świadczenia w naszym regionie. Pracujący na… » więcej 2020-02-23, godz. 19:15 Namysłowski "pośredniak" przejdzie remont. Termomodernizacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i poprawi komfort pracy Namysłowski urząd pracy ma szanse przejść w tym roku remont. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia… » więcej 2020-02-23, godz. 19:10 Powieje nawet 100 km/h. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w województwie opolskim IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla terenu całego województwa opolskiego. Dzisiaj (23.02) od godz. 16:00 do jutra (24.02) do godz. 06:00… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Dzielą się miłością do dzieci, którym tworzą dom. Spotkanie rodzin zastępczych z powiatu opolskiego Rodziny zastępcze z powiatu opolskiego spotkały się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wspólne oglądanie spektaklu 'Wielkie mi coś' było okazją do integracji i… » więcej 2020-02-23, godz. 18:00 Pożar domu w Głębinowie. Mieszkańcy zdążyli się ewakuować 6 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza w domu wielorodzinnym w Głębinowie w powiecie nyskim. Pięcioro mieszkańców domu, czworo… » więcej 2020-02-23, godz. 17:00 Władze Kluczborka zapraszają mieszkańców na spotkanie dotyczące przyszłości miasta Spotkanie podsumowujące i zapowiadające dla mieszkańców organizuje Urząd Miejski w Kluczborku. » więcej 2020-02-23, godz. 16:30 Jazda pod wpływem alkoholu i zabrane dowody rejestracyjne. Policja wstępnie podsumowała ferie w powiecie opolskim Ponad 1000 kontroli drogowych, 8 kierowców jadących na podwójnym gazie i 86 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Komenda Miejska Policji w Opolu wstępnie podsumowała… » więcej 2020-02-23, godz. 16:15 W Opolu uczczono 97. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech Salwą honorową i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu Rodłacy uczcili 97. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »