Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-01, 15:00 Autor: Maciej Stępień

Czy zaszczepione dzieci będą premiowane przy naborze do placówek edukacyjnych? W Brzegu zastanawiają się nad stosowną uchwałą

Szkoła [fot. Maciej Stępień]
Szkoła [fot. Maciej Stępień]
Czy rodzice dzieci zaszczepionych będą miały łatwiejszą drogę naboru do placówek edukacyjnych? [fot. brzeg24.pl]
Czy rodzice dzieci zaszczepionych będą miały łatwiejszą drogę naboru do placówek edukacyjnych? [fot. brzeg24.pl]
W połowie lutego w Brzegu rusza nabór do szkół podstawowych i przedszkoli. Samorząd coraz chętniej mówi o premiowaniu rodziców, którzy posiadają pełną kartę szczepień swojego dziecka. Być może pojawi się stosowny projekt uchwały, ale tegoroczne zapisy mają odbyć się jeszcze po staremu. Warto przy tej okazji zadać sobie pytanie, czy wprowadzenie takich zapisów nie jest utrudnianiem dostępu do edukacji? A może samorządy chcą w ten sposób dbać o bezpieczeństwo maluchów w miejskich placówkach?
Wiceburmistrz Brzegu Tomasz Witkowski w rozmowie z Radiem Opole tłumaczy, że gmina zastanawia się nad takimi regulacjami, ale na razie samorząd obserwuje, jak z tym problemem radzą sobie inne, duże miasta.

- Częstochowa bodajże przyjęła taką uchwałę, która natychmiast została zaskarżona. Zobaczymy, jakie będą rozstrzygnięcia w tym zakresie, natomiast sama sytuacja jest niepokojąca i mamy sygnały od rodziców, że jednak dobrze by było, aby przynajmniej te najmłodsze dzieci, będące w naszych placówkach, miały pełną kartę szczepień – wyjaśnia Witkowski.

Okazuje się, że coraz więcej samorządów w skali kraju myśli nad takimi rozwiązaniami, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej na razie negatywnie opiniuje takie pomysły. Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty podkreśla, że na razie prawo zabrania takich praktyk.

- Takiego dokumentu nie powinno się wymagać w trakcie rekrutacji do placówek i nie powinien on stanowić dodatkowego kryterium. Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa, że to ograniczenie w dostępie do nauki, które jest sprzeczne z Konstytucją. To trudna i bardzo delikatna materia, bo z jednej strony chodzi o nam o bezpieczeństwo dzieci, a z drugiej strony prawo na tym etapie nie pozwala jednak na egzekwowanie dodatkowych dokumentów od rodziców w kwestii szczepień – dodaje Siek.

Przypomnijmy, że do Sejmu trafił projekt ustawy przygotowanej przez inicjatywę ustawodawczą „Szczepimy – bo myślimy". Inicjatorzy tej akcji chcą zmian w prawie oświatowym. Jednostki samorządu terytorialnego zyskałyby możliwość wprowadzenia dodatkowego kryterium przy rekrutacji do przedszkola - można byłoby zażądać od rodziców dziecka przedstawienia zaświadczeń potwierdzających, że dany maluch jest szczepiony.
Tomasz Witkowski i Michał Siek

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 21:54 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 21:37 Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej 'Wierni Polsce'. Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja po ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »