Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-26, 21:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Korfantów: spór w związku z reformą oświaty. Czy będą ośmioklasowe szkoły podstawowe w Ścinawie i Przechodzie?

Samorządowa Loża Radiowa w Korfantowie
Samorządowa Loża Radiowa w Korfantowie
Konsultacje społeczne zdecydują o sieci szkół podstawowych w gminie Korfantów. Związane z tym kontrowersje są efektem wdrażania rządowej reformy oświaty.
Korfantów ma dwie podstawówki. Jedna z nich znajduje się w nowoczesnym budynku wygaszanego gimnazjum. Problematyczne jest funkcjonowanie podległych gminie szkół wiejskich w Ścinawie i Przechodzie. Obecnie są tam klasy 1-6, a starsze roczniki dojeżdżają do Korfantowa. I to, zdaniem burmistrza, jest najlepsze rozwiązanie. Oponenci powołują się m.in. na ministerstwo edukacji, którego intencją jest, aby zreformowane szkoły podstawowe były ośmioklasowe.

- W Ścinawie mamy stu uczniów - mówi Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa.

- Jest tam szkoła potrzebująca znacznych remontów. Brakuje zgodnej z wymogami sali gimnastycznej. Natomiast w Przechodzie jest piękna szkoła z salą gimnastyczną i zapleczem, ale za mało dzieci. Jeżeli chodzi o te szkoły, to czekam na rozwiązania, które zaproponuje nowa rada miejska. Będę też rozmawiał z mieszkańcami tych miejscowości. Mam nadzieję, że wypracujemy rozwiązania, które będą najlepsze dla uczniów - mówi gospodarz gminy.

- Do 2013 roku była u nas sześcioklasowa szkoła podstawowa i gimnazjum. Burmistrz twierdzi, że nie ma u nas zaplecza dla klas 1-8. Jak zatem pomieścili się uczniowie w minionych latach? Czy szkoła się skurczyła? Rzeczywiście, jest tam mała sala gimnastyczna, ale mamy jeszcze w domu kultury całe piętro. To jest miejsce, gdzie można ćwiczyć i tak działo się w minionych latach. Reforma mówi o ośmioklasowych szkołach i tego się trzymajmy – argumentuje Krystyna Sikora ze Ścinawy, nauczycielka i była radna miejska Korfantowa.

Wdrażanie reformy oświaty, oraz związane z tym problemy, były tematem sobotniej (26.01) Samorządowej Loży Radiowej.
Janusz Wójcik
Krystyna Sikora

Wiadomości z regionu

2019-03-19, godz. 15:15 Opolska prokuratura nadzoruje śledztwo w sprawie firmy, która miała oszukać rolników. Spółka ogłosiła upadłość Rolnicy płacili za sztuczne nawozy, ale towaru mieli nie zobaczyć. Do Prokuratury Rejonowej w Opolu spływają zawiadomienia od pokrzywdzonych przez firmę ze st ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:45 Ścieki z Otmuchowa w Jeziorze Nyskim. WIOŚ: to zaniedbania przy pracach budowlanych Tak wykazała kontrola gospodarki ściekowej gminy Otmuchów przeprowadzona przez WIOŚ. Jak tłumaczył Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:00 Zamknięcie ul. Przyjaźni w Kędzierzynie-Koźlu. Utrudnienia potrwają 3 tygodnie Przez trzy tygodnie kierowcy w Kędzierzynie-Koźlu będą musieli pamiętać o dodatkowych utrudnieniach w ciągu drogi krajowej numer 40. Na ulicy Przyjaźni trwa b ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 Budżet obywatelski Kędzierzyna-Koźla. Głosowanie do końca marca Ponad 1,7 mln złotych przeznaczono w tym roku na realizację zadań budżetu obywatelskiego Kędzierzyna-Koźle. Każde osiedle będzie realizowało przynajmniej jedn ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:45 Wezwał policjantów do domu, ci znaleźli u niego dopalacze 25-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wezwał policję z powodu awantury, jaką zrobił mu ojciec. W czasie interwencji mundurowi znaleźli w mieszkaniu sporą ilo ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:05 Wyłudzały pieniądze na symulowaną ciążę. Odpowiedzą też za przygotowanie do handlu ludźmi. Akcja opolskich cyberkrymin ... Przygotowanie do handlu ludźmi, nielegalna adopcja, oszustwo oraz wyłudzanie pieniędzy to zarzuty z którymi muszą liczyć się dwie mieszkanki powiatu nyskiego ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:00 350 milionów złotych dla szpitali powiatowych. "Ten wzrost naprawdę będzie znaczący" Szpitale otrzymają więcej pieniędzy na leczenie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wzrost wyceny świadczeń w internie i chirurgii. Przeznaczono n ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:00 MDK w Kluczborku do likwidacji? "Uprzedzałem, że działania naprawcze będą bolesne" Likwidacja 40 miejsc pracy w powiecie i zamknięcie domu kultury - to pokłosie audytu, który prowadzi w powiatowych placówkach w Kluczborku Regionalna Izba Obr ... » więcej 2019-03-19, godz. 10:11 Ginekologia, ale bez porodówki w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku Prawdopodobnie 1 kwietnia ruszy tylko oddział ginekologiczny szpitala powiatowego w Kluczborku. Starosta Mirosław Birecki zaznacza, że prowadzenie oddziału po ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:50 Dziwnej substancji na polach wokół Strzelec Opolskich może być więcej. Urzędnicy twierdzą, że jest niebezpieczna, roln ... Kilkadziesiąt ton szkodliwych odpadów ma się znajdować na polach w okolicy osiedla Piastów Śląskich w Strzelcach Opolskich. Rolnik, który je tam przywiózł uwa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »