Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-26, 13:06 Autor: Mariusz Chałupnik

W opolskim NFZ trwa akcja "Cukier szkodzi". Na mieszkańców czekają bezpłatne badania i porady specjalistów

Dzień otwarty w opolskim NFZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień otwarty w opolskim NFZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Te działania mają zwrócić uwagę na zagrożenie, jakim jest cukrzyca, choroba, która zbiera coraz większe żniwo. W opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia trwa akcja "Cukier szkodzi".
W ramach Dnia Otwartych Drzwi funduszu, można nie tylko zbadać poziom cukru we krwi, ale również uzyskać porady dietetyka, wykonać analizę składu ciała, czy jego masy.

- To jest część ogólnopolskiej akcji walki z cukrzycą. Chcemy badać, ale też edukować. Często nie mamy świadomości, że cukier w nadmiarze może szkodzić. Dlatego ta akcja daje pewną szansę, żeby uświadomić mieszkańcom, że warto się badać, że warto dbać o zdrowie. W ten sposób promujemy postawy prozdrowotne. Żyjemy w takiej kulturze nanosekundy, gdzie wszyscy gonią za sukcesami, za ocenami w szkołach, jest presja czasu, przez co zapominamy o sobie - mówi Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ.

- Cukier, to biała śmierć. Myślę, że to wiemy, ale się do tego nie stosujemy - przekonuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

- To jest chyba najważniejsze, żeby zmienić swoje nawyki. Musimy cukru używać mniej, musimy świadomie robić zakupy. Dodatkowo teraz bardzo mało się ruszamy. Jeździmy wszędzie samochodami. Tymczasem każdy lekarz, każda jednostka ochrony zdrowia, powinna być na samym końcu. Na początku jesteśmy my - dodaje wojewoda.

Z porad specjalistów i bezpłatnych badań skorzystało wielu opolan. Jak mówią, taka inicjatywa, to świetny pomysł i możliwość zadbania o siebie.

- Trzeba kontrolować swoje zdrowie. Ciężko się dostać do lekarza, a człowiek musi wiedzieć, jakie ma wyniki. To trzeba kontrolować - mówi pani Romana z Opola.

- Warto wiedzieć co się dzieje. Dzisiaj przebadałem między innymi krew. Ja chcę wiedzieć, co mi jest, a nie domyślać się, co będzie - dodaje opolanin, pan Franciszek

Z bezpłatnych badań w opolskim NFZ można skorzystać do godziny 14.00.

NFZ nie wyklucza podobnych akcji. Najprawdopodobniej będą one dotyczyły chorób nowotworowych, oraz wieńcowych.
Robert Bryk
Violetta Porowska
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 06:45 "Pasażerowie chcieli zmian". Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu Dziś (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-26, godz. 20:45 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 19:15 Marznące opady, gołoledź na drogach. Jest ostrzeżenie meteo W nocy w całym regionie możliwe jest wystąpienie marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenie meteo. Opady marznącego deszczu będą powodować gołoledź. Co oznacza… » więcej 2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej 2020-01-26, godz. 17:28 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Pierwszy "Bieg Morsa" w Opolu Dobra rozgrzewka, zajęcie odpowiednich miejsc i strat. Na kąpielisku Bolko w Opolu odbył się po raz pierwszy Bieg Morsa o Puchar Zakładu Komunalnego w Opolu. Wystartowało… » więcej 2020-01-26, godz. 13:00 Jechał bez przerwy blisko 15 godzin, kartę kierowcy schował do kieszeni. Interwencja WITD na opolskiej autostradzie Kierowcę lawety, wiozącego 3 samochody osobowe zatrzymał do kontroli na opolskim odcinku autostrady A4 patrol inspekcji transportu drogowego delegatury śląskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej 2020-01-26, godz. 09:45 Samorząd dla zwierząt. Swoje M w Opolu mają m.in. ptaki, jeże i wiewiórki Budki dla wiewiórek, domki zimowe dla jeży oraz karmniki dla ptaków - to najnowsze zakupy opolskiego ratusza poczynione z myślą o zwierzętach zamieszkujących stolicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »