Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-17, 14:30 Autor: Joanna Matlak

Żałoba miejska w Opolu. Odwołano wiele imprez kulturalnych, jutro msza św. w intencji Pawła Adamowicza

Ratusz w Opolu
Ratusz w Opolu
Żałoba w Opolu
Żałoba w Opolu
Opole dziś w żałobie. To decyzja po wydarzeniach do których doszło w niedzielę w Gdańsku. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika i w wyniku odniesionych ran zmarł następnego dnia w szpitalu.
To pierwsza żałoba miejska jaką ogłoszono w Opolu.

- To mogło spotkać każdego polityka pełniącego funkcję publiczną – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Myślę, że ta żałoba miejska i różne inne wydarzenia, które są organizowane, często bardzo spontaniczne, one właśnie służą temu, by okazać solidarność i dać mieszkańcom Opola możliwość pokazania jak bardzo identyfikują się z tą tragedią, jaka miała miejsce w Gdańsku.

Opolanie pozytywnie oceniają inicjatywę prezydenta. Niektórzy twierdzą, że żałoba powinna potrwać dłużej.

- Bardzo nas to wszystko porusza. Oczywiście, że słusznie wprowadzono żałobę, Adamowicz to był nadczłowiek, autorytet, a my nie doceniamy autorytetów. A powinniśmy ich wznosić jak najwyżej. Polityka na bok, to wielkie nieszczęście - mówią opolanie.

W mieście opuszczono flagi do połowy masztu. Żałoba potrwa przez cały dzień. Wiele instytucji kulturalnych odwołało spektakle czy koncerty.

Planowany na czwartek (17.01) w Studiu M imienia SBB Radia Opole koncert Erith, został z powodu żałoby przełożony. O nowym terminie koncertu poinformujemy.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu także informuje, że planowane na 17 stycznia w Bibliotece Muzycznej WBP spotkanie z cyklu „Muzyka w Klubowym Fotelu” nie odbędzie się. Zostanie ono zorganizowane w innym terminie.

Również planowane na 19 stycznia spotkanie z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszką Rybak i Anną Smółką zostało odwołane ze względu na przypadającą w tym dniu żałobę narodową. Spotkanie odbędzie się w późniejszym terminie.

Planowane pierwotnie na czwartek i sobotę koncerty Gali Noworocznej w Filharmonii Opolskiej także zostały przełożone. Koncert, który miał się odbyć w czwartek (17.01) został przełożony na wtorek 22 stycznia. Z kolei koncert planowany pierwotnie na piątek (18.01) odbędzie się w środę 23 stycznia. Oba rozpoczną się o godzinie 19:00. Koncert sobotni odbędzie się, ale godzinę później, czyli także o 19:00. Zakupione bilety zachowują ważność i będą obowiązywać podczas koncertów w nowo wyznaczonych terminach.

Jutro (18.01) o godz. 18:30 w Katedrze Opolskiej odprawiona będzie msza św. w intencji zmarłego.
Arkadiusz Wiśniewski
Opolanie

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »