Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-17, 14:30 Autor: Joanna Matlak

Żałoba miejska w Opolu. Odwołano wiele imprez kulturalnych, jutro msza św. w intencji Pawła Adamowicza

Ratusz w Opolu
Ratusz w Opolu
Żałoba w Opolu
Żałoba w Opolu
Opole dziś w żałobie. To decyzja po wydarzeniach do których doszło w niedzielę w Gdańsku. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika i w wyniku odniesionych ran zmarł następnego dnia w szpitalu.
To pierwsza żałoba miejska jaką ogłoszono w Opolu.

- To mogło spotkać każdego polityka pełniącego funkcję publiczną – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Myślę, że ta żałoba miejska i różne inne wydarzenia, które są organizowane, często bardzo spontaniczne, one właśnie służą temu, by okazać solidarność i dać mieszkańcom Opola możliwość pokazania jak bardzo identyfikują się z tą tragedią, jaka miała miejsce w Gdańsku.

Opolanie pozytywnie oceniają inicjatywę prezydenta. Niektórzy twierdzą, że żałoba powinna potrwać dłużej.

- Bardzo nas to wszystko porusza. Oczywiście, że słusznie wprowadzono żałobę, Adamowicz to był nadczłowiek, autorytet, a my nie doceniamy autorytetów. A powinniśmy ich wznosić jak najwyżej. Polityka na bok, to wielkie nieszczęście - mówią opolanie.

W mieście opuszczono flagi do połowy masztu. Żałoba potrwa przez cały dzień. Wiele instytucji kulturalnych odwołało spektakle czy koncerty.

Planowany na czwartek (17.01) w Studiu M imienia SBB Radia Opole koncert Erith, został z powodu żałoby przełożony. O nowym terminie koncertu poinformujemy.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu także informuje, że planowane na 17 stycznia w Bibliotece Muzycznej WBP spotkanie z cyklu „Muzyka w Klubowym Fotelu” nie odbędzie się. Zostanie ono zorganizowane w innym terminie.

Również planowane na 19 stycznia spotkanie z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszką Rybak i Anną Smółką zostało odwołane ze względu na przypadającą w tym dniu żałobę narodową. Spotkanie odbędzie się w późniejszym terminie.

Planowane pierwotnie na czwartek i sobotę koncerty Gali Noworocznej w Filharmonii Opolskiej także zostały przełożone. Koncert, który miał się odbyć w czwartek (17.01) został przełożony na wtorek 22 stycznia. Z kolei koncert planowany pierwotnie na piątek (18.01) odbędzie się w środę 23 stycznia. Oba rozpoczną się o godzinie 19:00. Koncert sobotni odbędzie się, ale godzinę później, czyli także o 19:00. Zakupione bilety zachowują ważność i będą obowiązywać podczas koncertów w nowo wyznaczonych terminach.

Jutro (18.01) o godz. 18:30 w Katedrze Opolskiej odprawiona będzie msza św. w intencji zmarłego.
Arkadiusz Wiśniewski
Opolanie

Wiadomości z regionu

2020-09-30, godz. 20:18 Dąbrowa najpiękniejszą opolską wsią. Za nami 23. edycja konkursu Dąbrowa zwyciężyła w 23. edycji konkursu 'Piękna Wieś Opolska'. Zdaniem jury miejscowość urzeka parkiem, ścieżką rowerową, stawami, zielenią i spokojem… » więcej 2020-09-30, godz. 20:14 Rok więzienia w zawieszeniu za czerpanie korzyści z prostytucji. "Większość z 15 tysięcy kobieta przekazała dob… Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata dla 36-letniego Mariusza T. za czerpanie korzyści z prostytucji. Sąd Okręgowy w Opolu utrzymał dziś (30.09) wyrok… » więcej 2020-09-30, godz. 20:00 Regularnie okradała supermarket. Teraz odpowie za to przed sądem Przez blisko rok kradła alkohol i papierosy. Mowa o 66-letniej mieszkance Krapkowic, która regularnie okradała jeden z marketów na terenie miasta. Przedsiębiorcy… » więcej 2020-09-30, godz. 18:32 25 lat więzienia za zabójstwo brata. Zapadł wyrok w głośnej sprawie morderstwa w Charbielinie 25 lat więzienia za zabójstwo brata w Charbielinie. Na taką karę Sąd Okręgowy w Opolu skazał 32-letniego Arkadiusza S., który strzelając z dwóch różnych… » więcej 2020-09-30, godz. 18:15 2 uczniów z COVID-19, 2 klasy na kwarantannie. Szkoła podstawowa w Szczedrzyku przeszła częściowo na zdalny tryb … 2 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczedrzyku ma koronawirusa. Chodzi o jedno dziecko z klasy czwartej i jedno z ósmej. » więcej 2020-09-30, godz. 18:15 Brzeg z tytułem Samorządowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz realizacja programów zdrowotnych w zakresie profilaktyki. To właśnie te rzeczy zdecydowały o przyznaniu… » więcej 2020-09-30, godz. 17:00 Maja uratowała swoją mamę. 10-latka zadzwoniła po pomoc 10-latka z Opola zadzwoniła do Centrum Powiadomienia Ratunkowego i zaalarmowała o złym stanie zdrowia swojej mamy. » więcej 2020-09-30, godz. 15:36 Zderzenie 3 aut w Tarnowie Opolskim. Trzy osoby odwieziono do szpitala Kierująca BMW zjechała na przeciwległy pas i zderzyła się z osobową skodą, po czym ta uszkodziła microcara. Tak wyglądał w skrócie przebieg wypadku… » więcej 2020-09-30, godz. 15:19 Opole zyskało sześć nowych miejsc przyjaznych seniorom i osobom niepełnosprawnym Sześć kolejnych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i firm usługowych w Opolu otrzymało certyfikaty przyznawane w ramach III edycji konkursu… » więcej 2020-09-30, godz. 15:15 W Katedrze Opolskiej wprowadzono udogodnienia dla osób niedosłyszących i niedowidzących Pętlę indukcyjną zamontowano w opolskiej katedrze. To jedno z udogodnień przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych, w tym przypadku niedosłyszących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***