Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-17, 14:30 Autor: Joanna Matlak

Żałoba miejska w Opolu. Odwołano wiele imprez kulturalnych, jutro msza św. w intencji Pawła Adamowicza

Ratusz w Opolu
Ratusz w Opolu
Żałoba w Opolu
Żałoba w Opolu
Opole dziś w żałobie. To decyzja po wydarzeniach do których doszło w niedzielę w Gdańsku. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika i w wyniku odniesionych ran zmarł następnego dnia w szpitalu.
To pierwsza żałoba miejska jaką ogłoszono w Opolu.

- To mogło spotkać każdego polityka pełniącego funkcję publiczną – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Myślę, że ta żałoba miejska i różne inne wydarzenia, które są organizowane, często bardzo spontaniczne, one właśnie służą temu, by okazać solidarność i dać mieszkańcom Opola możliwość pokazania jak bardzo identyfikują się z tą tragedią, jaka miała miejsce w Gdańsku.

Opolanie pozytywnie oceniają inicjatywę prezydenta. Niektórzy twierdzą, że żałoba powinna potrwać dłużej.

- Bardzo nas to wszystko porusza. Oczywiście, że słusznie wprowadzono żałobę, Adamowicz to był nadczłowiek, autorytet, a my nie doceniamy autorytetów. A powinniśmy ich wznosić jak najwyżej. Polityka na bok, to wielkie nieszczęście - mówią opolanie.

W mieście opuszczono flagi do połowy masztu. Żałoba potrwa przez cały dzień. Wiele instytucji kulturalnych odwołało spektakle czy koncerty.

Planowany na czwartek (17.01) w Studiu M imienia SBB Radia Opole koncert Erith, został z powodu żałoby przełożony. O nowym terminie koncertu poinformujemy.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu także informuje, że planowane na 17 stycznia w Bibliotece Muzycznej WBP spotkanie z cyklu „Muzyka w Klubowym Fotelu” nie odbędzie się. Zostanie ono zorganizowane w innym terminie.

Również planowane na 19 stycznia spotkanie z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszką Rybak i Anną Smółką zostało odwołane ze względu na przypadającą w tym dniu żałobę narodową. Spotkanie odbędzie się w późniejszym terminie.

Planowane pierwotnie na czwartek i sobotę koncerty Gali Noworocznej w Filharmonii Opolskiej także zostały przełożone. Koncert, który miał się odbyć w czwartek (17.01) został przełożony na wtorek 22 stycznia. Z kolei koncert planowany pierwotnie na piątek (18.01) odbędzie się w środę 23 stycznia. Oba rozpoczną się o godzinie 19:00. Koncert sobotni odbędzie się, ale godzinę później, czyli także o 19:00. Zakupione bilety zachowują ważność i będą obowiązywać podczas koncertów w nowo wyznaczonych terminach.

Jutro (18.01) o godz. 18:30 w Katedrze Opolskiej odprawiona będzie msza św. w intencji zmarłego.
Arkadiusz Wiśniewski
Opolanie

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy Sławic gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 13:31 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 13:01 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »