Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-16, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju"

Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
"Niedzielna Loża Radiowa" [fot. Maciej Wajler]
"Niedzielna Loża Radiowa" [fot. Maciej Wajler]
Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego dziecka, ale zabójstw może być więcej, nieoficjalnie nawet cztery. Goście niedzielnego programu próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że nikt w okolicy nie zauważył ciąż.
Małgorzata Wilkos, reprezentująca Solidarną Polskę, zwraca uwagę, że rodzina nie była przecież patologiczna. - Nie potrafię wyobrazić sobie, jak kobieta może być cztery razy w pełnej ciąży, która kończy się porodem i nie mieć dzieci. Nikt nie zainteresował się tym i to jest dla mnie nie do pojęcia.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że takie rzeczy nie mają prawa dziać się w cywilizowanym kraju. - Tam należałoby wysłać socjologów, żeby zbadać tego typu patologiczne sytuacje i zobaczyć, jak to wszystko w ogóle działa. Jak to możliwe, że można ukryć dzieciobójstwo w takiej skali?

Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, do takiej zbrodni jest zdolny jedynie wyrodny człowiek. - A co dopiero matka, która ma poczucie, że rodzi to dziecko i po 9 miesiącach noszenia go w sobie dokonuje tak straszliwej zbrodni. Dla mnie to jest niezrozumiałe.

Z kolei Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości, dziwi się brakowi reakcji lokalnego społeczeństwa, bo - jego zdaniem - dziś nie ma już znieczulicy sąsiedzkiej.

- Jeżeli będą już znane wszystkie szczegóły, należy bardzo poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem zmian przepisów, które uniemożliwią podobne sytuacje w przyszłości. Trzeba obserwować takie przypadki na etapie organizacji czy instytucji społecznych.

Kamil Bortniczuk, reprezentujący Porozumienie, uważa, że takie historie to dziś w Polsce sporadyczne przypadki. - To przypadek wymagający dokładnego zbadania pod kątem aktywności ośrodka pomocy społecznej, pod kątem relacji występujących w tej miejscowości i pod kątem działalności parafii. Przez pryzmat tego typu patologicznych zdarzeń absolutnie nie powinniśmy postrzegać całego systemu.

Szymon Godyla, związany z Nowoczesną, dodaje, że kiedy słyszymy o podobnych wydarzeniach z drugiego końca Polski, nie czujemy tego równie mocno.

- Kiedy nagle dowiadujemy się, że podobna sytuacja wydarzyła się kilka kilometrów ode mnie i w mojej społeczności, należy zastanowić się i budować społeczeństwo obywatelskie w takim kierunku, aby do podobnych sytuacji już nie dochodziło.

Paweł Gadżała, przedstawiciel ruchu Kukiz'15, zaznacza, że jeśli zarzuty potwierdzą się, oczekuje najwyższej możliwej kary. - Na studiach prawniczych był taki przedmiot „prawa człowieka”. Wbrew swoim poglądom, wielu z nas musiało mówić panu profesorowi, że prawa człowieka są niezbywalne. Moim zdaniem, jeśli ktoś robi coś podobnego, niestety zbył swoje prawa człowieka i już człowiekiem nie jest.

W programie nie uczestniczył reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego. Drugim tematem audycji był projekt budżetu państwa na 2019 rok.
Małgorzata Wilkos
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Grzegorz Peczkis
Kamil Bortniczuk
Szymon Godyla
Paweł Gadżała

Wiadomości z regionu

2020-01-28, godz. 22:00 Bonifratrzy utworzą w Prudniku Warsztaty Terapii Zajęciowej Wieloletnie zaniechania mają być nadrobione - w Prudniku powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej. Jest to zadanie powiatu, który zrealizuje tamtejszy zakon Bonifratrów… » więcej 2020-01-28, godz. 22:00 Wicestarosta nyski nadal kieruje EKOM-em. Nowy prezes spółki zostanie wybrany za kilka tygodni Jeszcze przez kilka tygodni Damian Nowakowski będzie łączył funkcję prezesa miejskiej spółki komunalnej ze stanowiskiem wicestarosty nyskiego. » więcej 2020-01-28, godz. 21:00 Trzech młodych mieszkańców Kluczborka odpowie za nielegalny połów ryb. Ogłuszali je za pomocą petard Trwa policyjne dochodzenie pod kątem nielegalnego połowu ryb na zalewie w Ligocie Górnej (gmina Kluczbork). Do zdarzenia doszło 30 grudnia wieczorem. » więcej 2020-01-28, godz. 18:58 Zamiast chodnikiem idą przez błoto. Pasażerowie z pośpiechu skracają sobie drogę przy remontowanym dworcu autobusowym Ruszyła budowa centrum przesiadkowego Opole Główne. Teren został ogrodzony. Problem w tym, że pasażerowie, którzy chcą sobie skrócić drogę między dworcem PKP a… » więcej 2020-01-28, godz. 18:45 Nowy sekretarz i zastępca wójta w gminie Walce Z nowym rokiem w urzędzie gminy Walce pojawiły się nowe osoby na czołowych stanowiskach. Wójt ma już zastępcę, uporządkowane zostały też sprawy związane ze stanowiskiem… » więcej 2020-01-28, godz. 18:00 Spór wokół kompostowni odpadów w Przedmościu obok Praszki. Mieszkańcy mówią o bombie ekologicznej Mieszkańcy Przedmościa (gmina Praszka) nie chcą kompostowni odpadów we wsi. Inwestycja jest już jednak realizowana. » więcej 2020-01-28, godz. 16:40 Sprawa banerów antyaborcyjnych ponownie w opolskim sądzie. Prokuratura: "Treści nie nieprzyzwoite" Mieszkaniec Opola złożył do sądu wniosek o ukaranie działacza fundacji pro-prawo do życia, zarzucając mu wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, jazdę pod prąd… » więcej 2020-01-28, godz. 16:32 Przedstawiciele Solidarnej Polski proszą o poparcie reformy sądownictwa Opolscy politycy Solidarnej Polski zwrócili się do sędziów z prośbą o poparcie reformy sądownictwa i zaakceptowanie słuszności powołanej Izby Dyscyplinarnej. Na… » więcej 2020-01-28, godz. 16:05 Seniorzy z opolskich Chabrów stawiają na aktywność fizyczną Rada Dzielnicy Chabry w Opolu stawia na aktywizację sportowo-fizyczną w każdym wieku. Dzisiaj (28.01) w Centrum Rozrywki 'Kubatura' seniorzy powyżej 75. roku życia… » więcej 2020-01-28, godz. 15:15 "Wspólne działania na rzecz regionu ponad podziałami". Utworzono Opolski Zespół Parlamentarny Promowanie i skuteczny lobbing na rzecz najważniejszych i największych projektów dla Opolszczyzny - to główne zadania powołanego na ostatnim posiedzeniu sejmu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »