Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-16, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju"

Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
"Niedzielna Loża Radiowa" [fot. Maciej Wajler]
"Niedzielna Loża Radiowa" [fot. Maciej Wajler]
Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego dziecka, ale zabójstw może być więcej, nieoficjalnie nawet cztery. Goście niedzielnego programu próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że nikt w okolicy nie zauważył ciąż.
Małgorzata Wilkos, reprezentująca Solidarną Polskę, zwraca uwagę, że rodzina nie była przecież patologiczna. - Nie potrafię wyobrazić sobie, jak kobieta może być cztery razy w pełnej ciąży, która kończy się porodem i nie mieć dzieci. Nikt nie zainteresował się tym i to jest dla mnie nie do pojęcia.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że takie rzeczy nie mają prawa dziać się w cywilizowanym kraju. - Tam należałoby wysłać socjologów, żeby zbadać tego typu patologiczne sytuacje i zobaczyć, jak to wszystko w ogóle działa. Jak to możliwe, że można ukryć dzieciobójstwo w takiej skali?

Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, do takiej zbrodni jest zdolny jedynie wyrodny człowiek. - A co dopiero matka, która ma poczucie, że rodzi to dziecko i po 9 miesiącach noszenia go w sobie dokonuje tak straszliwej zbrodni. Dla mnie to jest niezrozumiałe.

Z kolei Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości, dziwi się brakowi reakcji lokalnego społeczeństwa, bo - jego zdaniem - dziś nie ma już znieczulicy sąsiedzkiej.

- Jeżeli będą już znane wszystkie szczegóły, należy bardzo poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem zmian przepisów, które uniemożliwią podobne sytuacje w przyszłości. Trzeba obserwować takie przypadki na etapie organizacji czy instytucji społecznych.

Kamil Bortniczuk, reprezentujący Porozumienie, uważa, że takie historie to dziś w Polsce sporadyczne przypadki. - To przypadek wymagający dokładnego zbadania pod kątem aktywności ośrodka pomocy społecznej, pod kątem relacji występujących w tej miejscowości i pod kątem działalności parafii. Przez pryzmat tego typu patologicznych zdarzeń absolutnie nie powinniśmy postrzegać całego systemu.

Szymon Godyla, związany z Nowoczesną, dodaje, że kiedy słyszymy o podobnych wydarzeniach z drugiego końca Polski, nie czujemy tego równie mocno.

- Kiedy nagle dowiadujemy się, że podobna sytuacja wydarzyła się kilka kilometrów ode mnie i w mojej społeczności, należy zastanowić się i budować społeczeństwo obywatelskie w takim kierunku, aby do podobnych sytuacji już nie dochodziło.

Paweł Gadżała, przedstawiciel ruchu Kukiz'15, zaznacza, że jeśli zarzuty potwierdzą się, oczekuje najwyższej możliwej kary. - Na studiach prawniczych był taki przedmiot „prawa człowieka”. Wbrew swoim poglądom, wielu z nas musiało mówić panu profesorowi, że prawa człowieka są niezbywalne. Moim zdaniem, jeśli ktoś robi coś podobnego, niestety zbył swoje prawa człowieka i już człowiekiem nie jest.

W programie nie uczestniczył reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego. Drugim tematem audycji był projekt budżetu państwa na 2019 rok.
Małgorzata Wilkos
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Grzegorz Peczkis
Kamil Bortniczuk
Szymon Godyla
Paweł Gadżała

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Jutro bieg na powitanie wiosny z Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie jutro (24.03) na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »