Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-13, 08:15 Autor: Witold Wośtak

O szkodliwości uzależnień słuchali i opowiadali nastolatkowie z Praszki

© (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
© (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
"Żyj z pasją" - pod takim hasłem zorganizowano I Regionalny Przystanek Profilaktyczny "Stop Uzależnieniom Praszka 2018". W akcji wzięli udział uczniowie trzech miejscowych szkół podstawowych.
W programie były warsztaty rękodzielnicze, łucznictwa i zumby. Z kolei wykład dał Andrzej Sowa, przez jedenaście lat czynny alkoholik, narkoman i złodziej, który wyszedł z nałogu i jest wychowawcą trudnej młodzieży.

- Profilaktyki nigdy dość - mówi Leszek Krzyżanowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce. - Chcieliśmy zrobić to w sposób bardziej młodzieżowy, aby dotrzeć do nastolatków jak najlepszą drogą werbalną i niewerbalną. Celem było poszerzenie horyzontów odnośnie zagrożeń czyhających na nich. Nie chodzi jedynie o narkotyki czy alkohol, bo dzisiaj młodzież nie do końca potrafi poradzić sobie z drzemiącymi emocjami.

Anna Włodarczyk, psycholog praszkowskiego OPS-u, dodaje, że nie chodziło o teorię i prawienie morałów, ale posłuchanie, co nastolatkowie mają do powiedzenia.

- Warto podążać za tym, co młody człowiek myśli, jakie ma pomysły i jaką alternatywę, aby nie brać. Jeśli nie narkotyk, nie alkohol, to co? Moim zdaniem, w młodych ludziach drzemie potencjał, a wystarczy dać im trochę przestrzeni oraz uwierzyć w nich. Wtedy będą wiedzieć, którą drogą iść, żeby niekoniecznie wejść w eksperymenty, co finalnie mogłoby się poszerzyć.

Amelia, jedna z uczestniczek, uważa, że takie akcje są młodzieży bardzo potrzebne.

- Wielu młodych ludzi popada w nałogi. W dalszym życiu są problemy z założeniem rodziny i ze znalezieniem pracy. Poza tym krąży o nich bardzo złe zdanie. Wiele osób nie wie, że to jest naprawdę groźne. Chcą zrobić coś dla popularności – pokazać rówieśnikom, że coś umieją, że są odważni i starsi.

Organizatorem przystanku był OPS w Praszce, a partnerem Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
Leszek Krzyżanowski
Anna Włodarczyk
Amelia

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 20:15 Bezpłatne porady prawne dla każdego. Wszystko w ramach "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" Bezpłatne porady prawne udzielane przez specjalistów. W ramach 'Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem' prokuratorzy, kuratorzy sądowi, adwokaci c ... » więcej 2019-02-18, godz. 20:00 Sześć firm chce przebudować most nad Odrą w ciągu ul. Nysy Łużyckiej w Opolu Wykonawcy, którzy zgłosili się do przetargu proponują ceny od 2,1 mln do 5 mln złotych. Miasto zapisało na inwestycję prawie 2,9 mln złotych. W ratuszu trwa s ... » więcej 2019-02-18, godz. 19:45 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zmienił zdanie. Opolszczyzna dostanie 4 mln zł na walkę ze smogiem - Udało się zmienić decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z korzyścią dla naszego regionu - powiedział w Loży Radiowej wiceminister przedsiębiorczośc ... » więcej 2019-02-18, godz. 18:49 Nyska policja ma nowego szefa. Dotychczasowy komendant przeszedł na emeryturę Zmiana na szczycie nyskiej policji. W piątek (15.02) odbyło się pożegnanie dotychczasowego komendanta powiatowego. Dziś (18.02) z kolei funkcjonariusze poznal ... » więcej 2019-02-18, godz. 18:09 Brali łapówki i nie przeprowadzali badań technicznych. Dwóch diagnostów z Namysłowa zatrzymanych Policjanci z namysłowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z opolskiego garnizonu zatrzymali 40 i 61-latka, którzy podejrzani są o korupcję i poświadczenie n ... » więcej 2019-02-18, godz. 18:00 Oczyszczalnia w Korfantowie droższa, niż zakładano. Do przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca Budowa oczyszczalni ścieków w Korfantowie będzie droższa niż zakładano. Wykonawca, który jako jedyny złożył ofertę w przetargu, zaproponował kwotę wyższą o po ... » więcej 2019-02-18, godz. 17:50 Radni w Kluczborku będą głosować elektronicznie. "Za każdym razem trzeba było odczytywać nazwiska" Kluczborscy radni będą korzystać z eSesji. Już na najbliższym posiedzeniu (27.02) Rady Miejskiej głosowanie będzie prowadzone w formie elektronicznej. » więcej 2019-02-18, godz. 17:00 Ruszyły konsultacje. Dobrzeń Wielki nie ustaje w staraniach o odzyskanie terenów włączonych do Dużego Opola W gminie Dobrzeń Wielki rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. przywrócenia dawnych granic. Do gminy miałyby wrócić sołectwa, które dwa lata temu zostały pr ... » więcej 2019-02-18, godz. 16:36 Priorytet to budowa mieszkań na wynajem. Nowy szef GTBS Andrzej Gębala jest nowym prezesem Głuchołaskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na tym stanowisku zastąpił Zbigniewa Augustyna, który zrezygnował z pow ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:01 Zatrzymani z narkotykami. Dwie udane akcje opolskiej KAS Dwa 'trafienia' zaliczyli w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola. Wraz z policjantami z Brzegu i Strzelec Opolsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »