Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-26, 07:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy politycy o zmianach w zarządach powiatów na Opolszczyźnie

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Polityczne zmiany w opolskich powiatach oraz sprawa Wojciecha Kałuży, radnego Nowoczesnej, który po wyborach zmienił barwy i przeszedł do PiS, dzięki czemu to ugrupowanie mogło przejąć władzę w sejmiku województwa śląskiego. To były główne tematy Niedzielnej Loży Radiowej.
Na Opolszczyźnie największe zmiany dotyczą trzech powiatów - nyskiego, kluczborskiego oraz brzeskiego.

- Mimo utraty dwóch starostów, to utrzymaliśmy elektorat - mówi Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Zachowaliśmy tak naprawdę status quo. W poprzednim rozdaniu samorządowym mieliśmy czterech włodarzy, w tym rozdaniu dołączył jeszcze jeden włodarz na terenie Byczyny. Jeżeli chodzi natomiast o powiaty, rządziliśmy koalicyjnie w czterech powiatach i nadal w czterech powiatach koalicyjnie współrządzimy.

- My jesteśmy partnerem przewidywalnym i racjonalnym - mówi Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). - To jest jedna chyba z takich mocniejszych pozycji w tych wyborach. Odbudowaliśmy troszeczkę siłę. Mamy 45 radnych w radach powiatowych. Praktycznie, moglibyśmy absolutnie rządzić w powiecie opolskim i strzeleckim. Jesteśmy w stosunku do koalicjantów lojalni.

- Platforma rządzi bądź współrządzi w 9 na 11 powiatów - mówi Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej. - Dzieje się tak właśnie, między innymi, że ma szeroką zdolność koalicyjną, że potrafi wchodzić w relacje z lokalnymi komitetami. Naszym strategicznym partnerem, na poziomie powiatowym, jest Mniejszość Niemiecka i trzeba podkreślić to, że lojalność partnera, która się wyraża w sejmiku, wyraziła się również w powiatach.

- Patrząc na kraj, to myśmy odnieśli największy sukces w tych wyborach - mówi Tomasz Trzaska (Kukiz'15). - Jesteśmy najmłodszym ruchem. Wczoraj do Warszawy zjechało prawie 200 samorządowców. Możemy się też poszczycić tym, że mamy jednego prezydenta. Ale wróćmy do naszego powiatu. Ludzie chcieli zmian i te zmiany nastąpiły. Jak to jest w równaniach: w powiecie brzeskim starosta prawicy wyskoczył, ale za to w Nysie się wyrównało.

- Zmiana w powiecie nyskim, to zawarcie koalicji przez wcześniej rządzących jeszcze przed wyborami - mówi Andrzej Kruczkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość). - Wyniki wyborów pokazują inną rzeczywistość. Tak się złożyło, że PiS wygrał zdecydowanie, uzyskując 8 mandatów w powiecie nyskim. Wydawało się, że wszyscy przeciwko PiS, ale okazało się, że nie do końca. Trzeba też popatrzeć na wynik w radzie miejskiej. Tutaj zdecydowane wygranie PiS-u. I koalicja, która została zawarta z burmistrzem Nysy, Kordianem Kolbiarzem.

- Od nas nikt mandatu w województwie nie zdobył i nie chcę tego usprawiedliwiać - mówi Piotr Wach z Nowoczesnej. - To też efekt pewnego kształtowania list, które nie zawsze było po naszej myśli, ale to już zostawię jako wewnętrzną sprawę Koalicji Obywatelskiej. Oczywiście, mieliśmy swoje szanse, troszeczkę nam zabrakło, co nie znaczy, że nie jesteśmy z tych wyborów zadowoleni. W samym województwie mamy trzech radnych w sejmiku, czyli 10% wszystkich mandatów.

- Takie rzeczy jak przejście Wojciecha Kałuży z Nowoczesnej do PiS się zdarzają. Podobnie mogło być także na Opolszczyźnie - mówi Fabian Pszon z Solidarnej Polski. - Takiego Kałuży szukał też PSL w powiecie kluczborskim, bo głośno się mówi o tym, pisze się o tym w mediach, że były próby przeciągania radnych przez PSL na swoją stronę, bo tam jest 9 do 10. Koalicja jest na styk i kiedy kogoś nie będzie na obradach, to uchwały nie będą przechodzić.

- W zależności od miejsca w regionie, to odbiór jakiejś tam partii, która rządziła przez parę lat, ciążył niektórym. To są takie sytuacje, że niektórym to ciąży i trzeba było troszkę się schować, to się chowaliśmy pod nazwą Komitet Obywatelski czy Komitet Jakiegoś Polityka. Generalnie rzecz biorąc uczestniczyły w tym osoby związane z układami partyjnymi - mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia.

Przypomnijmy - w Nysie Czesława Biłobrana z PSL zastąpił Andrzej Kruczkowski z PiS a w Kluczborku Piotra Pośpiecha, również z PSL-u - Mirosław Birecki z lokalnego komitetu burmistrza Jarosława Kielara. W Brzegu Macieja Stefańskiego z PiS zastąpił Jacek Monkiewicz, popierany przez Koalicję Obywatelską, a także przez radnych PSL i Kukiz ’15.
Agnieszka Zagola
Ryszard Galla
Ryszard Wilczyński
Tomasz Trzaska
Andrzej Kruczkiewicz
Piotr Wach
Fabian Pszon
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:15 Poszukiwał go austriacki wymiar sprawiedliwości, a zatrzymali głubczyccy kryminalni Policjanci z Głubczyc w poniedziałek (18.02) zatrzymali mieszkańca gminy Głubczyce poszukiwanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. » więcej 2019-02-20, godz. 11:45 Fałszywi policjanci ponownie zaatakowali. Okradli 77-letnią kobietę, ale większą kwotę udało się uratować Kolejna próba oszustwa seniorów z województwa opolskiego metodą 'na policjanta'. Prawdziwi policjanci z Opola zareagowali jednak błyskawicznie. Zaraz po zgłos ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:46 Nie będzie tablicy Wałęsy, będzie izba pamięci "Solidarności". Prezydent Opola vs opozycja w sprawie obchodów rocznicy ... Nie tablicą pamiątkową, a izbą pamięci 'Solidarności' Opole chce uczcić zbliżającą się 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w czerwcu. Zapowiedz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »