Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-15, 16:35 Autor: Witold Wośtak

Idzie nowe. Od grudnia e-zwolnienia zastąpią tradycyjne L4

M. Wojtaszek, M. Kubzdyl i A. Czubak [fot. Witold Wośtak]
M. Wojtaszek, M. Kubzdyl i A. Czubak [fot. Witold Wośtak]
A. Malaka, R. Bryk i S. Szczurek [fot. Witold Wośtak]
A. Malaka, R. Bryk i S. Szczurek [fot. Witold Wośtak]
128 tysięcy e-zwolnień wystawili opolscy lekarze przez 10 miesięcy tego roku. Trzy razy więcej druków medycy z naszego województwa wydali w formie papierowej. Za dwa tygodnie nie będzie już takiej możliwości.
Od 1 grudnia elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedynym wyjściem. Bardziej optymistyczne są dane z października, bo e-zwolnienia stanowiły ponad 40 procent wydanych zaświadczeń.

Jak mówi wojewoda opolski Adrian Czubak, nie ma wątpliwości, że e-zwolnienia są skazane na sukces. - Przede wszystkim mówimy o ułatwieniu pracy i ograniczeniu poświęcanego czasu do minimum. Zniknie wiele problemów, bo życie nie raz pokazywało konieczność poprawiania zwolnień, cofania się ze zwolnieniem czy trudności z przesyłaniem dokumentów od pracownika do pracodawcy. Jeżeli ktoś pracuje w kilku miejscach, teraz będzie automatyczna możliwość przesłania zwolnienia do wszystkich pracodawców.

Mariusz Kubzdyl, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, zaznacza, że skorzystają lekarze, pacjenci i pracodawcy.

- To jest następny duży krok cywilizacyjny w naszym kraju. On pozwala na rezygnację z kolejnego papierowego dokumentu, a większość społeczeństwa ma z nim styczność na którymś etapie swojego życia. E-zwolnienia są po prostu szybsze i dużo bardziej ekonomiczne.

Z kolei Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwraca uwagę, że lekarze mieli opory przed e-zwolnieniami, więc ZUS musiał zachęcić.

- Zawarliśmy 67 porozumień z zakładami opieki zdrowotnej. Istotnym postanowieniem było zobowiązanie się danego zakładu do przejścia na formę elektroniczną. Przeprowadzono 515 szkoleń dla lekarzy. Ukończyło je łącznie 1690 medyków.

Lekarze mają możliwość wystawiania e-zwolnień od początku 2016 roku.
Adrian Czubak
Mariusz Kubzdyl
Antoni Malaka

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej 2019-02-17, godz. 13:15 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 12:00 Miłośnicy żagli poszukiwani. Trwa nabór do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego "Dar Opola" Jeszcze do 24 lutego trwa nabór kandydatur do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego 'Dar Opola'. To inicjatywa Opolskiego Stowarzyszenia Muzycznego 'Pieśni sp ... » więcej 2019-02-17, godz. 10:08 Tablice upamiętnią 120 lat posługi zakonnic w Branicach W czasie uroczystej mszy w bazylice w Branicach biskup opolski Andrzej Czaja odsłoni tablice upamiętniające 120 lat posługi Sióstr Maryi Niepokalanej w tym wł ... » więcej 2019-02-17, godz. 09:16 Jechał non stop blisko 400 kilometrów, tachograf nie był aktywny Mandatem wysokości 2 tysięcy złotych ukarany został serbski kierowca zatrzymany przez inspektorów z opolskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drog ... » więcej 2019-02-17, godz. 08:30 Rodłacy świętują. 96 lat temu powołano w Opolu I Dzielnicę Związku Polaków w Niemczech Uroczystości upamiętniające 96. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech odbędą się w stolicy województwa. Rozpocznie je o godzinie 10:30 ms ... » więcej 2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »