Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-15, 13:00 Autor: Witold Wośtak

Nastolatkowie wykazali się dużą wyobraźnią, robiąc zdjęcia zniechęcające do palenia papierosów [GALERIA]

Zdjęcia zgłoszone do Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Sam nie palę i innym odradzam" [fot. Witold Wośtak]
Zdjęcia zgłoszone do Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Sam nie palę i innym odradzam" [fot. Witold Wośtak]
128 zdjęć wpłynęło do Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Sam nie palę i innym odradzam". Wzięło w nim udział niemal 70 uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych z 22 szkół podstawowych.
Dziś (15.11) zorganizowano galę wręczenia nagród. Prace zgłaszano w kategorii zdjęcie artystyczne oraz reportaż. Jak mówi Joanna Głogowska, kierowniczka Oddziału Zdrowia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, poziom był wysoki. Według niej, zdjęcia wykonano dobrze pod względem technicznym, dlatego jury przyznało podwójne pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie artystyczne.

- To są dwie bardzo różne fotografie. Jedna jest bardzo wzbogacona, duża i kolorowa, a druga w odcieniach szarości. Pierwsza pokazuje wprost młodego oraz sprawnego człowieka, który walczy na macie z makietą papierosa – trochę jak judoka. Druga nagrodzona fotografia to znak zapytania, narysowany popiołem z palącego się papierosa.

Marta Pyclik, uczennica z Brzegu, ocenia, że problem sięgania po papierosy jest wśród jej rówieśników bardzo duży. - Uważam, że osoby sięgające po papierosy tłumaczą się jakąś ciężką sytuacją. Poza tym teraz więcej ludzi choruje na różne zaburzenia. Wiele osób sięga po papierosy, żeby odizolować się od świata, odstresować i pokazać, jak bardzo źle jest im w życiu.

Anna Fiałka, wyróżniona w kategorii artystycznej, zwraca uwagę, że uczniowie sięgają po papierosy coraz wcześniej. - Na przełomie lat możemy zobaczyć, co się dzieje. Jeszcze parę lat temu młodzież w tak młodym wieku nie myślała o papierosach i nie sięgała po nie. Teraz widać nawet w szkole osoby palące. Strasznie zmienia się to.

To była 11. edycja konkursu organizowanego przez sanepid. A dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Joanna Głogowska
Marta Pyclik
Anna Fiałka

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 22:00 13 tysięcy głosów poparcia nie pomogło. Opolski NFZ nie ma pieniędzy na neurochirurgię i OIOM w Kluczborku Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt dla kluczborskiego szpitala Vital Medic. Placówka od kilku miesięcy walczy, aby podpi ... » więcej 2018-12-12, godz. 21:00 "Świeć się na święta" - ruszyła akcja opolskiej policji. "Piesi mogą w każdej chwili wejść na jezdnię" Na placu Wolności w Opolu policjanci rozdawali przechodniom odblaski, a także przypominali o prawidłowym zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego po ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:30 W opolskiej Betanii zapachniało świętami. Pacjenci wraz młodzieżą dekorowali świąteczne pierniki Uczniowie klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 4 w Opolu upiekli dla pacjentów Betanii dwa kartony pierników. Dziś (12.12) młodzież dostarczyła je senioro ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:25 Pożar hali magazynowej. 16 zastępów straży w akcji 16 zastępów straży pożarnej zostało zaalarmowanych z powodu pożaru hali magazynowej w jednym z zakładów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ogień pojawił ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:46 Wójtowie pięciu gmin: musimy zapewnić transport mieszkańcom Wójtowie pięciu gmin wiejskich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się z przedstawicielami PKS Racibórz. Rozmowy dotyczyły zapewnienia transportu mi ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Dachowanie na autostradzie. Jedna osoba ranna Na 202 kilometrze autostrady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak podaje dyżurny GDDKiA, jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Nie żyje mężczyzna. Spłonął przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu Przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu spłonął mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj (12.12) przed godziną 16.00 na tyłach Instytutu Sztuk ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Wigilijne spotkanie seniorów w Domu Dziennego Pobytu "Nad Odrą" Karp pieczony z warzywami ze swojskim chlebem i śląska makówka - tego nie zabrakło dziś (12.12) na stołach w Domu Dziennego Pobytu 'Nad Odrą'. Do wigilijnego ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:15 Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS Certyfikat ten potwierdza wysokie standardy jakości usług ośrodków leczenia raka piersi. - Uzyskanie tego certyfikatu jest gwarancją, że skoordynowana opieka ... » więcej 2018-12-12, godz. 17:30 Tragedia na Wrocławskiej w Opolu. To było samopodpalenie? Do tragicznego zdarzenia doszło po południu w Opolu w pobliżu szkoły podstawowej nr 8 w Opolu. Nie żyje mężczyzna, który prawdopodobnie sam się podpalił. Na m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »