Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 17:35 Autor: Maciej Wajler

Za nami główne uroczystości z okazji 100-lecia niepodległej Polski. Tłumy na Placu Wolności w Opolu [FILM]

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Opolu
Wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa, apel pamięci i pokaz musztry – za nami wojewódzkie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Plac Wolności w Opolu wypełnił się tłumem mieszkańców przystrojonych w kotyliony, którzy z dumą nosili biało-czerwone flagi. W uroczystościach wzięły udział władze wojewódzkie i samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe, kombatanci i kawaleria.

- Na wolną i niepodległą Polskę czekało wiele pokoleń Polaków – mówił do zebranych Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - To był wyjątkowy na skalę światową wysiłek, by przez kilka pokoleń przetrwał szacunek i miłość do ojczyzny, by przetrwała kultura, by przetrwał język, by przetrwała tęsknota za wolnym krajem - mówił Ociepa.

- Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwająca 123 lata noc zniewolenia. Entuzjazm w związku z odzyskaniem wolności ogarnął wówczas polskie miasta. Pragnąłbym, aby podobna radość wypełniła serca wszystkich Polaków - powiedział Adrian Czubak wojewoda opolski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawickiego.

- Od patriotyzmu nie ma urlopu – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
- Biało-czerwona flaga powinna być w naszych sercach nie tylko w dniu dzisiejszym, ale w związku z tym, że od patriotyzmu nie ma urlopu, powinna być i jutro i w każdy następny dzień - mówił marszałek Buła.

- Jest biało-czerwono i trudno żeby było inaczej. Cieszę się, że nie tylko ja jestem tutaj, bo jest mnóstwo opolan. Nie przypominam sobie obchodów święta niepodległości z tak dużą liczbą mieszkańców - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Opolskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w katedrze. Następnie uczestnicy przeszli ul. Katedralną, ul. Piastowską, dalej koło kościoła Franciszkanów, aż na Plac Wolności. Wcześniej, na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę z Dekalogiem Polaka upamiętniającą 100 lat niepodległej Polski.

Wiadomości z regionu

2018-12-09, godz. 20:43 Pieszy został potrącony na pasach Do zdarzenia doszło na ul. Prószkowskiej w Opolu. » więcej 2018-12-09, godz. 20:30 Opolscy górnicy swoje święto obchodzą przy kartach Barbórka przy skacie. W ten sposób opolscy górnicy obchodzą swoje święto. Przez cały dzień w restauracji Salomon w Opolu przy 28 stolikach rywalizuje 109 zawo ... » więcej 2018-12-09, godz. 19:45 Ma 30 lat i jest najmłodszym starostą w województwie Tomasz Wiciak dwa tygodnie temu został nowym wicestarostą namysłowskim. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego jest najmłodszym, funkcyjnym samorządowcem powi ... » więcej 2018-12-09, godz. 19:00 Diecezja opolska ma blisko 60 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej Biskup Andrzej Czaja ustanowił w katedrze opolskiej 58 osób nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej. Ich zadaniem jest pomoc w rozdzielaniu komunii świętej ... » więcej 2018-12-09, godz. 18:12 Ryk silników, dym i worki z prezentami. Motomikołaje w Głuchołazach [ZDJĘCIA] Narobili sporo dymu i hałasu, ale przywieźli też ze sobą ogromne worki prezentów. Ponad 40 biało-czerwonych postaci na motorach wjechało na głuchołaski rynek, ... » więcej 2018-12-09, godz. 18:10 Marsz Mikołajów w Opolu, czyli miłość, dobroć i dobroczynność dla innych Piąty raz przez Opole przeszedł marsz Mikołajów. Ta charytatywna akcja polega na tym, że osoby w przebraniu Mikołaja zbierają datki, które mają pomóc potrzebu ... » więcej 2018-12-09, godz. 16:45 W Kolonowskiem stawiają na edukację ekologiczną najmłodszych Ekologiczne zajęcia dla przedszkolaków i uczniów oraz ich rodziców i dziadków rozpoczynają się w gminie Kolonowskie. Nie będzie to jednak robienie ozdób czy t ... » więcej 2018-12-09, godz. 15:44 W Niedzielnej Loży Radiowej o tym, czy warto stawiać na węgiel Czy Polska powinna odejść do węgla - to jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W programie poruszyliśmy temat związany z trwającym w Katowicach Szczytem K ... » więcej 2018-12-09, godz. 15:16 Trzy miejsca w gminie Dąbrowa mogą odzyskać dawny blask We współpracy z Opolem chcą zagospodarować trzy miejsca i dostosować je do potrzeb środowiska i mieszkańców. Gmina Dąbrowa wraz ze stolicą województwa chce st ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:20 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Mimo represji za opór przeciw władzy nie żałują 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego obchodzono w Opolu. W Muzeum Śląska Opolskiego zebrało się kilkadziesiąt osób, a wśród nich ci, którzy za protesty p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »