Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 17:35 Autor: Maciej Wajler

Za nami główne uroczystości z okazji 100-lecia niepodległej Polski. Tłumy na Placu Wolności w Opolu [FILM]

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Opolu
Wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa, apel pamięci i pokaz musztry – za nami wojewódzkie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Plac Wolności w Opolu wypełnił się tłumem mieszkańców przystrojonych w kotyliony, którzy z dumą nosili biało-czerwone flagi. W uroczystościach wzięły udział władze wojewódzkie i samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe, kombatanci i kawaleria.

- Na wolną i niepodległą Polskę czekało wiele pokoleń Polaków – mówił do zebranych Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - To był wyjątkowy na skalę światową wysiłek, by przez kilka pokoleń przetrwał szacunek i miłość do ojczyzny, by przetrwała kultura, by przetrwał język, by przetrwała tęsknota za wolnym krajem - mówił Ociepa.

- Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwająca 123 lata noc zniewolenia. Entuzjazm w związku z odzyskaniem wolności ogarnął wówczas polskie miasta. Pragnąłbym, aby podobna radość wypełniła serca wszystkich Polaków - powiedział Adrian Czubak wojewoda opolski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawickiego.

- Od patriotyzmu nie ma urlopu – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
- Biało-czerwona flaga powinna być w naszych sercach nie tylko w dniu dzisiejszym, ale w związku z tym, że od patriotyzmu nie ma urlopu, powinna być i jutro i w każdy następny dzień - mówił marszałek Buła.

- Jest biało-czerwono i trudno żeby było inaczej. Cieszę się, że nie tylko ja jestem tutaj, bo jest mnóstwo opolan. Nie przypominam sobie obchodów święta niepodległości z tak dużą liczbą mieszkańców - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Opolskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w katedrze. Następnie uczestnicy przeszli ul. Katedralną, ul. Piastowską, dalej koło kościoła Franciszkanów, aż na Plac Wolności. Wcześniej, na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę z Dekalogiem Polaka upamiętniającą 100 lat niepodległej Polski.

Wiadomości z regionu

2019-12-07, godz. 19:27 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej Julki Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »