Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 07:00 Autor: Maciej Stępień

W Brzegu odbył się okolicznościowy piknik wojskowy. Huczne obchody Narodowego Święta Niepodległości [NOWE INFORMACJE]

W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Brzegu trwa piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Brzegu trwa piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej z przedstawicielami służb munudrowych [fot. Maciej Stępień]
Wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej z przedstawicielami służb munudrowych [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Wojsko, sprzęt, pokazy oraz inscenizacje, a do tego grochówka i wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek – na dziedzińcu piastowskiego zamku rozpoczął się piknik „Służymy Niepodległej”. Impreza organizowana jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Opolski Urząd Wojewódzki oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu. Żołnierze z brzeskiego pułku oraz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej udostępniają dziś swój sprzęt, którego używają na co dzień. Są także policjanci oraz strażacy. Plac Zamkowy oraz dziedziniec Muzeum Piastów Śląskich przeżywa dziś prawdziwe oblężenie.
Punktualnie w samo południe sprzed Klubu Wojskowego 1 Brzeskiego Pułku Saperów ruszył uroczysty przemarsz na czele z orkiestrą wojskową. W korowodzie oprócz wojskowych szli samorządowcy, a także sami mieszkańcy trzymający symbole narodowe. Przemarsz zamykała kawaleria.

- Ten uroczysty przemarsz dotarł na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich. Już za chwilę nastąpi wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – mówi Radiu Opole Krystian Ławerniuk ze Starostwa Powiatowego w Brzegu. – O godzinie 13:00 koncert orkiestry wojskowej z Radomia, a następnie występy zespołów z klubów wojskowych, a także cała masa atrakcji, pokazy sprzętu, inscenizacje, a także wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek. Oczywiście zapraszamy dziś wszystkich bardzo serdecznie.

Auta bojowe armii, policji oraz straży pożarnej, do tego pokazy, inscenizacje i występy artystyczne. A główny cel imprezy to szerzenie patriotyzmu i wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Płk Marek Golan, dowódca 1 Brzeskiego Pułku Saperów, w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że dla wojska tegoroczne obchody 11 listopada są wyjątkowe dla wszystkich służb mundurowych, a dzisiejszy piknik jest tego dobitnym przykładem.

- Przede wszystkim chcemy uczcić stulecie odzyskania niepodległości, a dodatkowo chcemy pokazać społeczeństwu, że jesteśmy z nim. Mamy dziś wszystkie służby mundurowe. Jako wojsko chwalimy się najnowocześniejszym naszym sprzętem, chwalimy się naszym wyszkoleniem, a ponadto zachęcamy do wstąpienia do naszej służby, bo naprawdę warto – dodaje dowódca brzeskiego garnizonu.

Wojewoda opolski Adrian Czubak na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej powiedział, że w trakcie obchodów trzeba wspominać wszystkich tych, którzy przez ostatnie sto lat walczyli o wolną Polskę.

- To, że dzisiaj tutaj stoimy, to, że dzisiaj możemy świętować przy pięknej pogodzie, przy wspaniałej grochówce w obecności naszych wspaniałych służb mundurowych, to zostało okupione ogromnym cierpieniem, krwią, bólem oraz łzami. Tych, którzy walczyli i tych, którzy czekali na nich w domach. Wielu z nich przecież nie wróciło do domów, a w tych domach też trwała walka – podkreślał wojewoda.

Brzeżanie licznie pojawili się na obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dziś demonstrowano sprzęt, jutro z kolei oficjalne uroczystości.

- Zawsze coś nowego w Brzegu. Dopiero, co przyszliśmy, ale już nam się podoba – mówi starsze małżeństwo.

- Dzieciaki sobie chodzą, zwiedzają pojazdy wojskowe, jest naprawdę super. Fajnie, że coś takiego w rocznicę odzyskania niepodległości – zauważa ojciec z dwójką dzieci.

- Co mi się podoba? Ja to przyszłam tutaj dla swoich maluchów – dodaje jedna z młodych brzeżanek. – Mój jest zachwycony wozami straży pożarnej, właśnie zakończyliśmy oglądanie tego dużego samochodu. Jest tyle dziś atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednak nie wszystkim taki rodzaj imprezy przypadł do gustu.

- Można mieć pewne zastrzeżenia – mówi jeden ze starszych mieszkańców Brzegu. – To święto mogło by być bardziej radosne. Jakieś zabawy, otwarcie czegoś nowego, bo takie wojskowe przemarsze się wie pan, jak kojarzą.

Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych. Głównym inicjatorem pikniku wojskowego „Służymy Niepodległej” jest MON, Opolski Urząd Wojewódzki a także Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Jutro z oficjalne uroczystości w Brzegu rozpoczną się o godzinie 16 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego z udziałem Orkiestry Dętej z Żelaznej. O 17.15 zaplanowano Niepodległościowy Apel Poległych z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1.Brzeskiego Pułku Saperów na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej"
Płk Marek Golan oraz Adrian Czubak
"Służymy Niepodległej" w Brzegu. Wojskowy piknik podobał się mieszkańcom

Wiadomości z regionu

2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej 2019-01-15, godz. 21:00 Nysa z budżetem na 2019 rok. Burmistrz: "to świetny budżet", opozycja: "martwi nas rosnące zadłużenie miasta" Wydatki na poziomie prawie 289 milionów złotych i deficyt w wysokości 46,5 miliona - tak w skrócie wygląda uchwalony dziś (15.01) budżet Nysy na 2019 rok. » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Centrum Arkadia na razie w marzeniach seniorów. Miasto wciąż szuka pieniędzy na inwestycję Kilku przetargów nie rozstrzygnięto, a kolejnych nie ogłoszono - centrum dla seniorów tzw. Arkadia, na razie pozostanie wizualizacją na papierze. Centrum miał ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 TOZ apeluje: Domy tymczasowe dla kotów potrzebne od zaraz! 'Potrzebujemy około 15 domów tymczasowych dla porzuconych kotów'- apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy okres dla wszystk ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czas ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Mistrzostwa Świata w myciu rąk są już na półmetku. Czas wybrać najlepszych Ponad 1000 przedszkolaków, w tym około 20 przedszkoli z samego miasta Opola, wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem 'Mistrzostwa Świat ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:30 Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. Będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-15, godz. 18:00 W Opolu "lodowica" zaskoczyła kierowców Zima zaskoczyła wszystkich, tak było wczoraj na drogach w regionie. W Opolu z powodu gołoledzi ruch został całkowicie sparaliżowany. Władze miasta tłumaczą, ż ... » więcej 2019-01-15, godz. 17:33 Jutro (16.01) w południe ruszają prace przy dworcu Opole Wschodnie Powstaną m.in. centrum przesiadkowe, estakada i tunel pod ul. Oleską. » więcej 2019-01-15, godz. 17:04 Policja zatrzymała mieszkańca Nysy, który w internecie nawoływał do nienawiści politycznej Podinspektor Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, że na wpisy, które publicznie nawoływały do popełnienia przestępstwa natrafili polic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »