Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 07:00 Autor: Maciej Stępień

W Brzegu odbył się okolicznościowy piknik wojskowy. Huczne obchody Narodowego Święta Niepodległości [NOWE INFORMACJE]

W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Brzegu trwa piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Brzegu trwa piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej z przedstawicielami służb munudrowych [fot. Maciej Stępień]
Wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej z przedstawicielami służb munudrowych [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Wojsko, sprzęt, pokazy oraz inscenizacje, a do tego grochówka i wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek – na dziedzińcu piastowskiego zamku rozpoczął się piknik „Służymy Niepodległej”. Impreza organizowana jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Opolski Urząd Wojewódzki oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu. Żołnierze z brzeskiego pułku oraz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej udostępniają dziś swój sprzęt, którego używają na co dzień. Są także policjanci oraz strażacy. Plac Zamkowy oraz dziedziniec Muzeum Piastów Śląskich przeżywa dziś prawdziwe oblężenie.
Punktualnie w samo południe sprzed Klubu Wojskowego 1 Brzeskiego Pułku Saperów ruszył uroczysty przemarsz na czele z orkiestrą wojskową. W korowodzie oprócz wojskowych szli samorządowcy, a także sami mieszkańcy trzymający symbole narodowe. Przemarsz zamykała kawaleria.

- Ten uroczysty przemarsz dotarł na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich. Już za chwilę nastąpi wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – mówi Radiu Opole Krystian Ławerniuk ze Starostwa Powiatowego w Brzegu. – O godzinie 13:00 koncert orkiestry wojskowej z Radomia, a następnie występy zespołów z klubów wojskowych, a także cała masa atrakcji, pokazy sprzętu, inscenizacje, a także wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek. Oczywiście zapraszamy dziś wszystkich bardzo serdecznie.

Auta bojowe armii, policji oraz straży pożarnej, do tego pokazy, inscenizacje i występy artystyczne. A główny cel imprezy to szerzenie patriotyzmu i wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Płk Marek Golan, dowódca 1 Brzeskiego Pułku Saperów, w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że dla wojska tegoroczne obchody 11 listopada są wyjątkowe dla wszystkich służb mundurowych, a dzisiejszy piknik jest tego dobitnym przykładem.

- Przede wszystkim chcemy uczcić stulecie odzyskania niepodległości, a dodatkowo chcemy pokazać społeczeństwu, że jesteśmy z nim. Mamy dziś wszystkie służby mundurowe. Jako wojsko chwalimy się najnowocześniejszym naszym sprzętem, chwalimy się naszym wyszkoleniem, a ponadto zachęcamy do wstąpienia do naszej służby, bo naprawdę warto – dodaje dowódca brzeskiego garnizonu.

Wojewoda opolski Adrian Czubak na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej powiedział, że w trakcie obchodów trzeba wspominać wszystkich tych, którzy przez ostatnie sto lat walczyli o wolną Polskę.

- To, że dzisiaj tutaj stoimy, to, że dzisiaj możemy świętować przy pięknej pogodzie, przy wspaniałej grochówce w obecności naszych wspaniałych służb mundurowych, to zostało okupione ogromnym cierpieniem, krwią, bólem oraz łzami. Tych, którzy walczyli i tych, którzy czekali na nich w domach. Wielu z nich przecież nie wróciło do domów, a w tych domach też trwała walka – podkreślał wojewoda.

Brzeżanie licznie pojawili się na obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dziś demonstrowano sprzęt, jutro z kolei oficjalne uroczystości.

- Zawsze coś nowego w Brzegu. Dopiero, co przyszliśmy, ale już nam się podoba – mówi starsze małżeństwo.

- Dzieciaki sobie chodzą, zwiedzają pojazdy wojskowe, jest naprawdę super. Fajnie, że coś takiego w rocznicę odzyskania niepodległości – zauważa ojciec z dwójką dzieci.

- Co mi się podoba? Ja to przyszłam tutaj dla swoich maluchów – dodaje jedna z młodych brzeżanek. – Mój jest zachwycony wozami straży pożarnej, właśnie zakończyliśmy oglądanie tego dużego samochodu. Jest tyle dziś atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednak nie wszystkim taki rodzaj imprezy przypadł do gustu.

- Można mieć pewne zastrzeżenia – mówi jeden ze starszych mieszkańców Brzegu. – To święto mogło by być bardziej radosne. Jakieś zabawy, otwarcie czegoś nowego, bo takie wojskowe przemarsze się wie pan, jak kojarzą.

Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych. Głównym inicjatorem pikniku wojskowego „Służymy Niepodległej” jest MON, Opolski Urząd Wojewódzki a także Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Jutro z oficjalne uroczystości w Brzegu rozpoczną się o godzinie 16 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego z udziałem Orkiestry Dętej z Żelaznej. O 17.15 zaplanowano Niepodległościowy Apel Poległych z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1.Brzeskiego Pułku Saperów na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej"
Płk Marek Golan oraz Adrian Czubak
"Służymy Niepodległej" w Brzegu. Wojskowy piknik podobał się mieszkańcom

Wiadomości z regionu

2019-11-19, godz. 23:00 Młodzież z Łambinowic wysłuchała historii, które poruszają dorosłych. Efekty ich pracy można było wysłuchać na antenie… W łambinowickim muzeum podsumowano dziś (19.11) realizowany przez ostatnie 3 miesiące projekt edukacyjny 'Niepodległość odzyskiwana i tracona'. To pomysł, do którego… » więcej 2019-11-19, godz. 22:00 Anteny i kable pod styropianem. Spółdzielnia prosi o demontaż. Trwa termomodernizacja bloków na osiedlu Malinka w Opolu… Termodernizacja bloków na osiedlu obejmującym m.in. ulice Witosa, Chełmską czy Kielecką w Opolu ruszyła cztery miesiące temu. W tym czasie na elewacji pojawił… » więcej 2019-11-19, godz. 21:00 Konflikt o miejsca parkingowe przy remontowanej drodze. "Nic nie wskazywało, że będziemy mieli tu problem" Konflikt mieszkańców bloku przy ul. Powstańców Śląskich w Zawadzkiem. Lokatorzy podzielili się na dwa obozy w sprawie prowadzonego przez gminę remontu drogi. Chodzi… » więcej 2019-11-19, godz. 21:00 Pomoc dla 17 tysięcy przyszłych mam. Jeden z celów to wcześniejsze wykrycie wad rozwojowych u dziecka Bezpłatne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia, finansowanie mobilnych szkół rodzenia czy darmowa opieka położnych po porodzie. To pomoc urzędu… » więcej 2019-11-19, godz. 20:30 Wyremontują instalację elektryczną w kościele, żeby można było zmienić ogrzewanie na ekologiczne W zabytkowym kościele pw. Karola Boromeusza w Staniszczach Wielkich będzie wymieniona instalacja elektryczna. Dotację na ten cel przekazała gmina Kolonowskie… » więcej 2019-11-19, godz. 20:00 Stoją na straży idei Roberta Schumana i granic zjednoczonej Europy. Debata Grupy Schumana w Opolu O granicach zjednoczonej Europy i promowaniu powrotu do jej chrześcijańskich korzeni, rozmawiali goście dorocznej debaty organizowanej przez Grupę Schumana działającą… » więcej 2019-11-19, godz. 19:30 Śmiertelny wypadek na budowie w powiecie nyskim. Mężczyzna został przygnieciony przez ładowarkę Nie żyje mężczyzna, który pracował przy budowie drogi między Radzikowicami a Goświnowicami w powiecie nyskim. Okoliczności zdarzenia bada inspektor Państwowej… » więcej 2019-11-19, godz. 19:00 W centrum miasta wybudowali drogę do 60 domów. Miała być ulica Żyrafy jest Miodowa Prawie 6 milionów złotych kosztowała budowa ulicy Miodowej w centrum Strzelec Opolskich. To zupełnie nowa droga wytyczona na terenie byłego zakładu zieleni miejskiej… » więcej 2019-11-19, godz. 18:40 Zwłoki 53-letniego mieszkańca Wołczyna w rowie melioracyjnym Policjanci i strażacy z Wołczyna znaleźli zwłoki mężczyzny w rowie melioracyjnym. Na ciało 53-latka trafili podczas poszukiwań zaginionego 23-letniego mieszkańca… » więcej 2019-11-19, godz. 18:30 Wampiry znów grasują na Politechnice Opolskiej. Jutro również będzie można podzielić się krwią Studenci Politechniki Opolskiej kolejny raz dzielą się krwią. Do jutra (20.11) w Zespole Dydaktycznym 'Łącznik' przy ulicy Mikołajczyka w Opolu potrwa kolejna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »