Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 07:00 Autor: Maciej Stępień

W Brzegu odbył się okolicznościowy piknik wojskowy. Huczne obchody Narodowego Święta Niepodległości [NOWE INFORMACJE]

W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Brzegu trwa piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Brzegu trwa piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej z przedstawicielami służb munudrowych [fot. Maciej Stępień]
Wojewoda opolski Adrian Czubak na konferencji prasowej z przedstawicielami służb munudrowych [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ruszył piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" [fot. Maciej Stępień]
Wojsko, sprzęt, pokazy oraz inscenizacje, a do tego grochówka i wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek – na dziedzińcu piastowskiego zamku rozpoczął się piknik „Służymy Niepodległej”. Impreza organizowana jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Opolski Urząd Wojewódzki oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu. Żołnierze z brzeskiego pułku oraz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej udostępniają dziś swój sprzęt, którego używają na co dzień. Są także policjanci oraz strażacy. Plac Zamkowy oraz dziedziniec Muzeum Piastów Śląskich przeżywa dziś prawdziwe oblężenie.
Punktualnie w samo południe sprzed Klubu Wojskowego 1 Brzeskiego Pułku Saperów ruszył uroczysty przemarsz na czele z orkiestrą wojskową. W korowodzie oprócz wojskowych szli samorządowcy, a także sami mieszkańcy trzymający symbole narodowe. Przemarsz zamykała kawaleria.

- Ten uroczysty przemarsz dotarł na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich. Już za chwilę nastąpi wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – mówi Radiu Opole Krystian Ławerniuk ze Starostwa Powiatowego w Brzegu. – O godzinie 13:00 koncert orkiestry wojskowej z Radomia, a następnie występy zespołów z klubów wojskowych, a także cała masa atrakcji, pokazy sprzętu, inscenizacje, a także wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek. Oczywiście zapraszamy dziś wszystkich bardzo serdecznie.

Auta bojowe armii, policji oraz straży pożarnej, do tego pokazy, inscenizacje i występy artystyczne. A główny cel imprezy to szerzenie patriotyzmu i wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Płk Marek Golan, dowódca 1 Brzeskiego Pułku Saperów, w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że dla wojska tegoroczne obchody 11 listopada są wyjątkowe dla wszystkich służb mundurowych, a dzisiejszy piknik jest tego dobitnym przykładem.

- Przede wszystkim chcemy uczcić stulecie odzyskania niepodległości, a dodatkowo chcemy pokazać społeczeństwu, że jesteśmy z nim. Mamy dziś wszystkie służby mundurowe. Jako wojsko chwalimy się najnowocześniejszym naszym sprzętem, chwalimy się naszym wyszkoleniem, a ponadto zachęcamy do wstąpienia do naszej służby, bo naprawdę warto – dodaje dowódca brzeskiego garnizonu.

Wojewoda opolski Adrian Czubak na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej powiedział, że w trakcie obchodów trzeba wspominać wszystkich tych, którzy przez ostatnie sto lat walczyli o wolną Polskę.

- To, że dzisiaj tutaj stoimy, to, że dzisiaj możemy świętować przy pięknej pogodzie, przy wspaniałej grochówce w obecności naszych wspaniałych służb mundurowych, to zostało okupione ogromnym cierpieniem, krwią, bólem oraz łzami. Tych, którzy walczyli i tych, którzy czekali na nich w domach. Wielu z nich przecież nie wróciło do domów, a w tych domach też trwała walka – podkreślał wojewoda.

Brzeżanie licznie pojawili się na obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dziś demonstrowano sprzęt, jutro z kolei oficjalne uroczystości.

- Zawsze coś nowego w Brzegu. Dopiero, co przyszliśmy, ale już nam się podoba – mówi starsze małżeństwo.

- Dzieciaki sobie chodzą, zwiedzają pojazdy wojskowe, jest naprawdę super. Fajnie, że coś takiego w rocznicę odzyskania niepodległości – zauważa ojciec z dwójką dzieci.

- Co mi się podoba? Ja to przyszłam tutaj dla swoich maluchów – dodaje jedna z młodych brzeżanek. – Mój jest zachwycony wozami straży pożarnej, właśnie zakończyliśmy oglądanie tego dużego samochodu. Jest tyle dziś atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednak nie wszystkim taki rodzaj imprezy przypadł do gustu.

- Można mieć pewne zastrzeżenia – mówi jeden ze starszych mieszkańców Brzegu. – To święto mogło by być bardziej radosne. Jakieś zabawy, otwarcie czegoś nowego, bo takie wojskowe przemarsze się wie pan, jak kojarzą.

Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych. Głównym inicjatorem pikniku wojskowego „Służymy Niepodległej” jest MON, Opolski Urząd Wojewódzki a także Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Jutro z oficjalne uroczystości w Brzegu rozpoczną się o godzinie 16 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego z udziałem Orkiestry Dętej z Żelaznej. O 17.15 zaplanowano Niepodległościowy Apel Poległych z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1.Brzeskiego Pułku Saperów na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej"
Płk Marek Golan oraz Adrian Czubak
"Służymy Niepodległej" w Brzegu. Wojskowy piknik podobał się mieszkańcom

Wiadomości z regionu

2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje i łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:28 Służba w policji ma wiele wymiarów. "Dołącz do nas" - spotkanie mundurowych ze studentami WSB w Opolu O tym, że praca w policji może mieć różny charakter przekonywali przedstawiciele pododdziału prewencji, laboratorium kryminalistycznego i pododdziału antyterr ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:00 Nowy parking w centrum Strzelec Opolskich Prawie dwieście nowych miejsc parkingowych przybyło w centrum Strzelec Opolskich. Parking powstał na porośniętej chwastami działce między ulicami Piłsudskiego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »