Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Około 800 osób zatańczyło poloneza na ulicach Nysy. "Cieszymy się, że mogliśmy wzruszyć innych"

Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około ośmiuset przedszkolaków i uczniów nyskich szkół zatańczyło dziś poloneza w centrum miasta. Oprócz tego w rynku rozwinięto kilkudziesięciometrowej długości biało-czerwoną flagę.
W ten sposób dzieci i młodzież uczciły setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pomysł takiego świętowania wpadli uczniowie i nauczyciele Carolinum.

- Zawsze nawiązujemy do rocznicy i ją podkreślamy, tak więc myślę, że te lekcje są szczególne, bo to jest okazja raz na sto lat jakby nie było. Jestem bardzo wzruszona. Cieszę się, że mogliśmy i wzruszyć innych - mówi Anna Cisakowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nysie.

Każda ze szkół osobno przygotowywała się do tego dnia, dlatego też ważną rolę pełniło właściwe zgranie ze sobą wszystkich grup biorących udział w pokazie.

- Pewne sprawy były umówione. Dostali przekaz muzyczny, rozmieściliśmy na tej zamkniętej ulicy szkoły i z tych punktów każda grupa wychodziła. Myślę, że wyszło nie najgorzej - ocenia Kazimiera Żygłowicz, opiekun Międzyszkolnego Zespołu Folklorystycznego "Mała Nysa", autorka choreografii nyskiego poloneza, który został odtańczony przy akompaniamencie melodii Michała Kleofasa Ogińskiego.

Przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwały kilka tygodni.
Anna Cisakowska
Kazimiera Żygłowicz

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »