Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Około 800 osób zatańczyło poloneza na ulicach Nysy. "Cieszymy się, że mogliśmy wzruszyć innych"

Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około 800 osób zatańczyło poloneza w centrum Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Około ośmiuset przedszkolaków i uczniów nyskich szkół zatańczyło dziś poloneza w centrum miasta. Oprócz tego w rynku rozwinięto kilkudziesięciometrowej długości biało-czerwoną flagę.
W ten sposób dzieci i młodzież uczciły setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pomysł takiego świętowania wpadli uczniowie i nauczyciele Carolinum.

- Zawsze nawiązujemy do rocznicy i ją podkreślamy, tak więc myślę, że te lekcje są szczególne, bo to jest okazja raz na sto lat jakby nie było. Jestem bardzo wzruszona. Cieszę się, że mogliśmy i wzruszyć innych - mówi Anna Cisakowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nysie.

Każda ze szkół osobno przygotowywała się do tego dnia, dlatego też ważną rolę pełniło właściwe zgranie ze sobą wszystkich grup biorących udział w pokazie.

- Pewne sprawy były umówione. Dostali przekaz muzyczny, rozmieściliśmy na tej zamkniętej ulicy szkoły i z tych punktów każda grupa wychodziła. Myślę, że wyszło nie najgorzej - ocenia Kazimiera Żygłowicz, opiekun Międzyszkolnego Zespołu Folklorystycznego "Mała Nysa", autorka choreografii nyskiego poloneza, który został odtańczony przy akompaniamencie melodii Michała Kleofasa Ogińskiego.

Przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwały kilka tygodni.
Anna Cisakowska
Kazimiera Żygłowicz

Wiadomości z regionu

2018-11-13, godz. 20:15 W regionie zawyją syreny alarmowe. Ruszają ogólnopolskie ćwiczenia wojskowe Przez trzy najbliższe dni w całej Polsce, w tym również na terenie województwa opolskiego zawyją syreny alarmowe. Od środy (14.11) do piątku (16.11) Dowództwo ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:45 Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 1 ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:15 Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja - Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśnicz ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:45 Wojsko zachęca młodych nysan do podjęcia służby. "Większość młodych ludzi nie wie, że może wstąpić w nasze szeregi" Armia zachęca młodych ludzi do wstępowania w swe szeregi. Po wizycie w Kluczborku, żołnierze z Brzegu zawitali do Nysy, gdzie przez cały tydzień prowadzić będ ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:15 Chcą wybudować garaż na samochód gaśniczy. Brakuje im jednak pieniędzy Zimą ze starej więźniarki zrobili wóz strażacki. Dzisiaj zbierają fundusze na budowę garażu. Strażacy Ochotnicy z Graczy koło Niemodlina przymierzają się do p ... » więcej 2018-11-13, godz. 15:30 Bułgar, który miał śmiertelnie potrącić kobietę na pasach, niedługo trafi do Polski 37-letni obywatel Bułgarii, który w maju miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na pasach w Opolu, odpowie za swoje czyny przed opolskim sądem i niedługo ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:59 Ruszył proces ws. wypadku samochodu niedaleko Ozimka, którego pasażerem był prezes TVP Jacek Kurski Przesłuchanie świadków i wyjaśnienia obwinionych - do tego ograniczyła się pierwsza rozprawa w sprawie wypadku samochodu, którym prezes TVP Jacek Kurski - jak ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:45 Cyberprzemoc w świecie najmłodszych oczami opolskich pedagogów Elektroniczna agresja, przemoc w cyberprzestrzeni, czy uzależnienia związane z wirtualnym światem - to tylko kilka z wielu tematów, o jakich rozmawiali opolsc ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:12 Bójka przed opolskim klubem. Jedno uderzenie okazało się śmiertelne. Zapadł wyrok 22-letni, pochodzący z Bułgarii mężczyzna pokłócił się z 43-letnim mieszkańcem Brzegu przed jedną z opolskich dyskotek w maju tego roku. W pewnym momencie mło ... » więcej 2018-11-13, godz. 12:28 5 szczeniąt w szambie. Utopione, bo nie było na nie chętnych Utopiła szczenięta, bo nie było na nie chętnych. W Schodni koło Ozimka wolontariusze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami dokonali makabrycznego odkrycia. Na je ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »