Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-14, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

But zwany "szczurkiem" znali nawet w Australii. Krapkowice przypominają o swojej obuwniczej historii [ZDJĘCIA]

Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Krapkowicach w tę niedzielę wszystko kręci się wokół butów. W hali sportowej przy ul. Kilińskiego trwa impreza pod hasłem „Ludzie Otmętu – takie tu buty!”. Są wspomnienia o Zakładach Przemysłu Skórzanego, spotkania uczniów technikum obuwniczego, jest też zakładowa stołówka i stanowisko pucybuta.
- Serwujemy te wszystkie smakołyki, które były kiedyś, na przykład karminadle z ziemniakami i buraczkami, fasolka po bretońsku, bigos, łazanki, flaczki. Potrawy są trochę ulepszone, bo w tej chwili mamy już więcej rzeczy, choćby śmietanę, nic nie jest na kartki, więc nie ogranicza się tego – mówi Maria Żmija-Glombik ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich.

- Żeby porządnie zadbać o buty, wszystko zależy od tego, jaki to jest rodzaj skóry. Jeśli mamy skórę licową, to przede wszystkim najpierw trzeba ją umyć. Nie myjemy wodą z mydłem ani wodą z płynem, tylko specjalistycznymi środkami do czyszczenia skór. Później trzeba te buty wypastować, wyszczotkować i na koniec wyfroterować – tłumaczy pucybut Martyna Sterczewska.

W trakcie imprezy można się dowiedzieć m.in. jak dobrać sobie odpowiednie obuwie, zobaczyć jak powstaje but, zobaczyć wystawę historycznych zdjęć a do tego przejechać się klasycznym „ogórkiem”, który kiedyś dowoził pracowników Otmętu do zakładu.

- Załoga liczyła prawie 4 tysiące ludzi. Produkowaliśmy i trampki, i gumowce, ale najsłynniejszy jest but zwany „szczurkiem” – mówi Stanisław Dżugaj, wieloletni pracownik Zakładu Przemysłu Skórzanego „Otmęt”. – To był but welurowy na spodzie gumowym, z wierzchu skóra welurowa. Obuwie produkowaliśmy szczególnie na eksport, do Anglii, Niemiec, Australii, no i część do byłego Związku Radzieckiego też szła. Produkowaliśmy w granicach 4 milionów par rocznie.

Do wieczora zaplanowano kolejne atrakcje, m.in. występ orkiestry dętej, która kiedyś grała w Otmęcie, pokaz mody i butów. W programie o 20:00 spektakl z udziałem tancerzy Klubu Tańca Towarzyskiego i Jazzowego Sieradan - opowiadający historię butów, zakładu i wielkiej miłości.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Krapkowicach. Radio Opole przedsięwzięcie „Ludzie Otmętu – takie tu buty!” objęło patronatem medialnym.
Maria Żmija-Glombik i Martyna Sterczewska
Stanisław Dżugaj

Wiadomości z regionu

2018-11-14, godz. 06:30 Solarna ławka XXI wieku jest testowana w Gogolinie Ławka solarna stanęła obok pomnika Karolinki i Karlika w centrum Gogolina. Ten element małej infrastruktury ma zasilanie słoneczne, a jego dodatkową funkcją j ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Rusza pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Opolu. W programie liczne prelekcje i warsztaty Warsztaty, spotkania, wymiana doświadczeń, czy wspólne projekty - to składa się na organizowany po raz pierwszy w Opolu Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. O ... » więcej 2018-11-14, godz. 05:45 Na gogolińskim składowisku nie było nielegalnych odpadów niebezpiecznych. Tak wynika ze śledztwa Umorzone zostanie najpewniej śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych przez Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie. P ... » więcej 2018-11-13, godz. 20:15 W regionie zawyją syreny alarmowe. Ruszają ogólnopolskie ćwiczenia wojskowe Przez trzy najbliższe dni w całej Polsce, w tym również na terenie województwa opolskiego zawyją syreny alarmowe. Od środy (14.11) do piątku (16.11) Dowództwo ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:45 Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 1 ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:15 Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja - Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśnicz ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:45 Wojsko zachęca młodych nysan do podjęcia służby. "Większość młodych ludzi nie wie, że może wstąpić w nasze szeregi" Armia zachęca młodych ludzi do wstępowania w swe szeregi. Po wizycie w Kluczborku, żołnierze z Brzegu zawitali do Nysy, gdzie przez cały tydzień prowadzić będ ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:15 Chcą wybudować garaż na samochód gaśniczy. Brakuje im jednak pieniędzy Zimą ze starej więźniarki zrobili wóz strażacki. Dzisiaj zbierają fundusze na budowę garażu. Strażacy Ochotnicy z Graczy koło Niemodlina przymierzają się do p ... » więcej 2018-11-13, godz. 15:30 Bułgar, który miał śmiertelnie potrącić kobietę na pasach, niedługo trafi do Polski 37-letni obywatel Bułgarii, który w maju miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na pasach w Opolu, odpowie za swoje czyny przed opolskim sądem i niedługo ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:59 Ruszył proces ws. wypadku samochodu niedaleko Ozimka, którego pasażerem był prezes TVP Jacek Kurski Przesłuchanie świadków i wyjaśnienia obwinionych - do tego ograniczyła się pierwsza rozprawa w sprawie wypadku samochodu, którym prezes TVP Jacek Kurski - jak ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »