Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-14, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

But zwany "szczurkiem" znali nawet w Australii. Krapkowice przypominają o swojej obuwniczej historii [ZDJĘCIA]

Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Krapkowicach w tę niedzielę wszystko kręci się wokół butów. W hali sportowej przy ul. Kilińskiego trwa impreza pod hasłem „Ludzie Otmętu – takie tu buty!”. Są wspomnienia o Zakładach Przemysłu Skórzanego, spotkania uczniów technikum obuwniczego, jest też zakładowa stołówka i stanowisko pucybuta.
- Serwujemy te wszystkie smakołyki, które były kiedyś, na przykład karminadle z ziemniakami i buraczkami, fasolka po bretońsku, bigos, łazanki, flaczki. Potrawy są trochę ulepszone, bo w tej chwili mamy już więcej rzeczy, choćby śmietanę, nic nie jest na kartki, więc nie ogranicza się tego – mówi Maria Żmija-Glombik ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich.

- Żeby porządnie zadbać o buty, wszystko zależy od tego, jaki to jest rodzaj skóry. Jeśli mamy skórę licową, to przede wszystkim najpierw trzeba ją umyć. Nie myjemy wodą z mydłem ani wodą z płynem, tylko specjalistycznymi środkami do czyszczenia skór. Później trzeba te buty wypastować, wyszczotkować i na koniec wyfroterować – tłumaczy pucybut Martyna Sterczewska.

W trakcie imprezy można się dowiedzieć m.in. jak dobrać sobie odpowiednie obuwie, zobaczyć jak powstaje but, zobaczyć wystawę historycznych zdjęć a do tego przejechać się klasycznym „ogórkiem”, który kiedyś dowoził pracowników Otmętu do zakładu.

- Załoga liczyła prawie 4 tysiące ludzi. Produkowaliśmy i trampki, i gumowce, ale najsłynniejszy jest but zwany „szczurkiem” – mówi Stanisław Dżugaj, wieloletni pracownik Zakładu Przemysłu Skórzanego „Otmęt”. – To był but welurowy na spodzie gumowym, z wierzchu skóra welurowa. Obuwie produkowaliśmy szczególnie na eksport, do Anglii, Niemiec, Australii, no i część do byłego Związku Radzieckiego też szła. Produkowaliśmy w granicach 4 milionów par rocznie.

Do wieczora zaplanowano kolejne atrakcje, m.in. występ orkiestry dętej, która kiedyś grała w Otmęcie, pokaz mody i butów. W programie o 20:00 spektakl z udziałem tancerzy Klubu Tańca Towarzyskiego i Jazzowego Sieradan - opowiadający historię butów, zakładu i wielkiej miłości.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Krapkowicach. Radio Opole przedsięwzięcie „Ludzie Otmętu – takie tu buty!” objęło patronatem medialnym.
Maria Żmija-Glombik i Martyna Sterczewska
Stanisław Dżugaj

Wiadomości z regionu

2019-01-17, godz. 15:00 Weekendowe studniówki dwóch szkół z Opola bez zmian. "Bardzo trudno przełożyć ten bal" Zgodnie z planem odbędą się studniówki w Liceum Ogólnokształcącym numer 1 i Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, mimo piątkowo-sobotniej żałoby narodowej. » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Ciężarówka z dziurawą tarczą hamulcową zatrzymana przez ITD Ciężarówkę zagrażającą bezpieczeństwu ruchu drogowego zatrzymali podczas rutynowej kontroli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Ins ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Żałoba miejska w Opolu. Odwołano wiele imprez kulturalnych, jutro msza św. w intencji Pawła Adamowicza Opole dziś w żałobie. To decyzja po wydarzeniach do których doszło w niedzielę w Gdańsku. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Paweł ... » więcej 2019-01-17, godz. 13:30 Trwa Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego. Jakim zainteresowaniem cieszy się ten język wśród uczniów? - Frekwencja jest duża, my już tradycyjnie wspieramy stronę organizacyjną i techniczną konkursu - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodnic ... » więcej 2019-01-17, godz. 12:53 Wypchnął kompana przez balkon, odpowie za zabójstwo Nyska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo. 43-latek miał wypchnąć znajomego przez okno balkonowe na trzecim piętrze. » więcej 2019-01-17, godz. 11:25 Policjanci z Grodkowa przygotowali paczki dla Polaków na Kresach Grodkowscy policjanci i pracownicy cywilni tamtejszego komisariatu kolejny raz zaangażowali się w akcję 'Wesprzyj polskich Kombatantów na Kresach'. » więcej 2019-01-17, godz. 10:00 W Rudnikach czekają z otwarciem lodowiska Samorząd Rudnik czeka na ujemne temperatury, aby uruchomić lodowisko na kompleksie boisk 'Orlik'. » więcej 2019-01-17, godz. 09:00 Głuchołazy: Arriva odchodzi, gmina zadba o przewozy pasażerskie Mieszkańcom Głuchołaz gmina zabezpieczy transport publiczny. Tym samym nie grozi im komunikacyjne wykluczenie. Niebezpieczeństwo takie pojawiło się, gdy firma ... » więcej 2019-01-17, godz. 07:35 Wkrótce powstanie Stal Nysa SA. Większościowym udziałowcem miasto i spółki gminne. "To da nam kontrolę nad klubem" Siatkarska Stal Nysa ma wkrótce trafić w ręce miasta. Nyscy radni zgodzili się na utworzenie spółki akcyjnej, w której 60% udziałów będzie posiadać gmina oraz ... » więcej 2019-01-17, godz. 07:00 Laury Umiejętności i Kompetencji rozdane. Uroczysta gala w Filharmonii Opolskiej Kryształowe, Platynowe, Złote i Srebrne Laury zostały przyznane. Już po raz 28. Opolska Izba Gospodarcza przyznała nagrody dla samorządowców, przedsiębiorców ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »