Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-09, 22:00 Autor: Mariusz Majeran

Wolontariusze z całego województwa na gali w filharmonii [ZDJĘCIA]

Społecznicy roku [fot. Mariusz Majeran]
Społecznicy roku [fot. Mariusz Majeran]
Blisko pięćset osób uczestniczyło w II Gali Opolszczyzna Aktywna Społecznie w Filharmonii Opolskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych nagrodzili najlepszych społeczników.
W tym roku tytuł "Społecznika Roku Województwa Opolskiego" trafił do trzech osób: Katarzyny Gołębiowskiej-Jarek z Chróściny Opolskiej, społecznika z zamiłowania, Tomasza Golasza - prezesa OSP w Długomiłowicach, lokalnego społecznika i Haliny Oster - pedagoga, animatora kultury, działacza na rzecz osób wykluczonych.

- Bycie społecznikiem to także praca dla własnej satysfakcji - powiedziała Halina Oster. - Ja nie wiem, czy to jest pomaganie innym? To jest jakaś realizacja samej siebie, bo społecznicy, którzy działają, to nie działają po to, żeby pomagać, tylko żeby gdzieś samemu zaspokajać swoje potrzeby. Czerpiemy z tego dużą radość. Zapewne jest to wymiana energii. Czerpiemy z tego wiele dobrej, pozytywnej energii.

Ksiądz Zygmunt Lubieniecki - organizator i pomysłodawca między innymi wigilii dla bezdomnych, podkreśla, że bez wolontariatu nie udałoby się pomóc innym.

- To jest podstawa dzisiejszej egzystencji. W tym świecie, w którym panuje dość duża znieczulica wolontariat jest czymś priorytetowym. Młodzież dziś bardzo chce pomagać, trzeba tylko to im umotywować. Dla kogo to robią, po co to robią? Oni potrafią to zrobić w sposób fenomenalny - podkreśla najbardziej znany w województwie społecznik - ksiądz Lubieniecki.

Najlepszymi organizacjami pozarządowymi, czyli Opolskimi Niezapominajkami zostały: Ochotnicza Straż Pożarna w Dziergowicach i Opolski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po raz pierwszy przyznano Super Opolskie Niezapominajki. Statuetki otrzymały: Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym oraz Fundacja Szansa dla Niewidomych,

Swoje wyróżnienia "Barwy wolontariatu" wręczyło także Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Trzecie miejsce Eugeniusz Szewczuk, drugie Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu i pierwsze - Norbert Moritz.

Radio Opole objęło imprezę patronatem medialnym.
Halina Oster
Zygmunt Lubieniecki

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 19:00 Bezpieczeństwo mieszkańców i walka z bezrobociem. Wojciech Stachoń zapowiada ściągnięcie do Pakosławic inwestora Wodociąg i kanalizacja we wszystkich miejscowościach w gminie, nowe chodniki i remonty dróg, a także sprowadzenie zagranicznego inwestora mogącego zatrudnić n ... » więcej 2018-10-19, godz. 18:30 Kto będzie prezydentem? Kto zasiądzie w Radzie Miasta Opola? Komentarze kandydatów do sondażu NTO Gdyby wybory odbywały się dziś, to ubiegający się o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zdobyłby 41,1 proc. głosów i spotkałby się w drugiej turze ... » więcej 2018-10-19, godz. 18:00 Kamińska znów obiecała bezpłatne przejazdy autobusowe dla uczniów. Odpowiedziała na słowa Wiśniewskiego Barbara Kamińska podtrzymuje zapowiedź nieodpłatnych przejazdów autobusowych dla uczniów po wygraniu wyborów na prezydenta Opola. » więcej 2018-10-19, godz. 17:00 Wyborcza walka na nyskich przystankach. Kandydaci skarżą się na nieuczciwe działania konkurentów Plakatowa wojna wyborcza w Nysie. Do naszej redakcji zgłosił się jeden z kandydatów na miejskiego radnego, którego materiały wyborcze mają być uporczywie zakl ... » więcej 2018-10-19, godz. 17:00 Regionalne Święto Edukacji. "Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie" Z okazji Regionalnego Święta Edukacji marszałek województwa wręczył nagrody nauczycielom, a uczniom i doktorantom stypendia. Najwięcej, bo 33 nagrody przyznan ... » więcej 2018-10-19, godz. 16:30 Policja ostrzega przed coraz gorszymi warunkami na drodze. "Prędkość to wciąż największy grzech kierowców" Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność z powodu coraz gorszych warunków pogodowych. Chodzi między innymi o szybciej zapadający zmrok, śliską jez ... » więcej 2018-10-19, godz. 16:00 Biletomaty w autobusach MZK coraz bliżej. Opole podpisało umowę 95 biletomatów mobilnych w autobusach, 10 automatów stacjonarnych w najważniejszych punktach miasta czy 44 tablice dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z ... » więcej 2018-10-19, godz. 15:50 "Życie z ryzykiem, ryzyko w życiu - wyzwania etyczne". Międzynarodowa konferencja w Opolu Organizatorem jest Środkowo-Europejskie Stowarzyszenie Etyków we współpracy z Katedrą Bioetyki i Etyki Społecznej UO. » więcej 2018-10-19, godz. 15:45 Podsumowanie kampanii przez SLD. "Chcemy decydować w oparciu o konsensus" Komitet SLD-Lewica Razem podsumował kampanię. Kandydatka na prezydenta Opola z tego komitetu Apolonia Klepacz pokazała „Alfabet Lepszego Opola”, czyli zbiór p ... » więcej 2018-10-19, godz. 15:35 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »