Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-20, 13:40 Autor: Maciej Stępień

Zabytkowa barka wyruszyła w rejs do Gliwic. Opolanie będą mogli ją zwiedzać [ZDJĘCIA]

Barka Irena [fot. Maciej Stępień]
Barka Irena [fot. Maciej Stępień]
Do brzeskiej mariny dopłynęła „Irena”, wiekowa barka należąca do Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Kilkudziesięcioletnia jednostka wypłynęła w rejs pod Odrze. Wrocław, Brzeg, Opole, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle i Gliwice – tak będzie wyglądała dwutygodniowa podróż jednostki. Dziś od rana „Irenę” odwiedzają uczniowie brzeskich szkół, którzy poznają barkę, a także historię rzeki i jej żeglowności. Bo jak się okazuje, coraz trudniej pływać Odrą.
- To jest barka, która służyła do transportu towarów sypkich, do transportu węgla. Jest pływającym zabytkiem z 1936 roku – mówi Radiu Opole Mariusz Gaj z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. – Dawno temu była holowana przez mniejsze jednostki parowe, dziś pomaga nam specjalny pchacz. Barka ta nie ma bowiem stałego napędu.

W jej wnętrzach zorganizowano gabloty muzealne. Wszyscy odwiedzający jednostkę mogą poznać jej historię, a także poznać wiekowe rozwiązania techniczne. Jest też wystawa m.in. starych komputerów.

- Można powiedzieć, że to babcia Irena, bo tutaj właśnie kobieta o takim imieniu mieszkała. W latach trzydziestych, jak już wspomniałem, jednostkę zbudował Saturnin Marzątka i na cześć swojej żony tak nazwał tę barkę. Mieszkał tutaj z całą rodziną – dodaje Mariusz Gaj.

Zdaniem pracowników pływającego muzeum, dziś na Odrze bardzo rzadko można spotkać barki transportujące towary. Na trasie między Wrocławiem, a Brzegiem można było spotkać małe jednostki pływające, ale dużych nie było. W latach 90-tych zdaniem osób na co dzień korzystających z rzeki wyglądało to zupełnie inaczej.

- Problemem dla nas jest również stan wody. Tegoroczne lato jest bardzo suche i poziom rzeki jest bardzo niski. Tutaj w Brzegu stan Odry wynosi 100, może 120 centymetrów. Nasze zanurzenie to kilkadziesiąt centymetrów, więc jeszcze dajemy radę, ale nie wybieramy się w rejsy w dół rzeki, bo tam woda ma niewiele ponad pół metra. W naszych zasobach muzealnych mamy jednostki, których nie używamy, bo ich zanurzenie przekracza metr, dlatego stoją i czekają na lepsze czasy. Aby swobodnie móc pływać musimy mieć wszędzie 200 centymetrów – podsumowuje Gaj.

Wodniacy narzekają, że od wielu lat mówi się o pogłębianiu Odry, ale efektów na razie nie widać. Dodajmy, że dziś w Opolu odbywa się I Kongres Żeglugi Śródlądowej.

Dziś około godziny 13.00 barka wypływa z Brzegu w stronę Opola. W stolicy regionu ma przycumować wieczorem. W piątek i sobotę będzie dostępna dla zwiedzających.
Z Mariuszem Gajem rozmawia Maciej Stępień

Wiadomości z regionu

2018-10-18, godz. 11:30 Pojawił się chętny na dworek w Komornie, ale zrezygnował Kolejna próba sprzedaży zabytkowego dworku w Komornie zakończyła się fiaskiem. Nie znalazł się chętny na 6 hektarów zabytkowego parku, dworek z przełomu XVIII ... » więcej 2018-10-18, godz. 11:30 KWW Marcina Gambca liczy na 3 mandaty w opolskiej radzie miasta - To indywidualna decyzja Norberta Honki, ma prawo popierać w wyborach, kogo chce - powiedział w 'Poglądach i osądach' Marcin Gambiec, kandydujący na prezyden ... » więcej 2018-10-18, godz. 11:00 Mundurowi przejęli 2 tony suszu tytoniowego. Wpadł mężczyzna ścigany listem gończym Ponad 2 tony suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy przechwycili opolscy policjanci i celnicy. Przez niezapłacony podatek Skarb Państwa mógł stracić pra ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:45 Dziś ostatnia w tej kadencji sesja opolskiej rady miasta. W planie m.in. głosowanie ws. obniżenia pensji prezydentowi - Fajnie mieć po swojej stronie kogoś, z kim się kiedyś konkurowało - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pyt ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:30 Honka mówi o manipulacji Bartka. "Głosowałem w sprawie poparcia Gambca, ale byłem przeciw" Norbert Honka jako jedyny z zarządu TSKN wyraził sprzeciw wobec poparcia Mniejszości Niemieckiej dla Marcina Gambca w wyborach na prezydenta Opola. Członek Za ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:30 Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady w rejonie remontu. Problemy także na DK 11 Na 249 kilometrze A4 na wysokości Krapkowic bus wjechał w oznakowanie robót. Nie ma osób poszkodowanych, ale zablokowane zostały dwa pasy ruchu w kierunku Kat ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:30 Głowy pełne pomysłów i chęć działania. Akademia Obywatelska w opolskiej MBP Po raz pierwszy zorganizowano w stolicy regionu Akademię Obywatelską. Ma ona wzmocnić działania społeczne w mieście i stworzyć wspólnotę liderów społeczeństwa ... » więcej 2018-10-18, godz. 08:30 Młodzież z całego województwa będzie uczyć się podstawowych informacji o ubezpieczeniach społecznych Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie był miejscem wojewódzkiej inauguracji projektu edukacyjnego 'Lekcje z ZUS'. Cykl czterech zajęć dla szkół ponadpo ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:10 Nowy mieszkaniec opolskiego zoo. W rodzinie ma żyrafy, a nogi... jak u zebry Wyjątkowe zwierzę przyjechało do opolskiego ogrodu zoologicznego. To okapi, czyli przedstawiciel rodziny żyrafowatych. Z brytyjskiego Chester do ogrodu w Opol ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:00 8 milionów więcej na termomodernizacje w dwóch powiatach Prawie 8 milionów dodatkowo otrzymały samorządy zrzeszone w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim na działania związane z termomodernizacją i walką z niską em ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »