Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-20, 13:40 Autor: Maciej Stępień

Zabytkowa barka wyruszyła w rejs do Gliwic. Opolanie będą mogli ją zwiedzać [ZDJĘCIA]

Barka Irena [fot. Maciej Stępień]
Barka Irena [fot. Maciej Stępień]
Do brzeskiej mariny dopłynęła „Irena”, wiekowa barka należąca do Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Kilkudziesięcioletnia jednostka wypłynęła w rejs pod Odrze. Wrocław, Brzeg, Opole, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle i Gliwice – tak będzie wyglądała dwutygodniowa podróż jednostki. Dziś od rana „Irenę” odwiedzają uczniowie brzeskich szkół, którzy poznają barkę, a także historię rzeki i jej żeglowności. Bo jak się okazuje, coraz trudniej pływać Odrą.
- To jest barka, która służyła do transportu towarów sypkich, do transportu węgla. Jest pływającym zabytkiem z 1936 roku – mówi Radiu Opole Mariusz Gaj z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. – Dawno temu była holowana przez mniejsze jednostki parowe, dziś pomaga nam specjalny pchacz. Barka ta nie ma bowiem stałego napędu.

W jej wnętrzach zorganizowano gabloty muzealne. Wszyscy odwiedzający jednostkę mogą poznać jej historię, a także poznać wiekowe rozwiązania techniczne. Jest też wystawa m.in. starych komputerów.

- Można powiedzieć, że to babcia Irena, bo tutaj właśnie kobieta o takim imieniu mieszkała. W latach trzydziestych, jak już wspomniałem, jednostkę zbudował Saturnin Marzątka i na cześć swojej żony tak nazwał tę barkę. Mieszkał tutaj z całą rodziną – dodaje Mariusz Gaj.

Zdaniem pracowników pływającego muzeum, dziś na Odrze bardzo rzadko można spotkać barki transportujące towary. Na trasie między Wrocławiem, a Brzegiem można było spotkać małe jednostki pływające, ale dużych nie było. W latach 90-tych zdaniem osób na co dzień korzystających z rzeki wyglądało to zupełnie inaczej.

- Problemem dla nas jest również stan wody. Tegoroczne lato jest bardzo suche i poziom rzeki jest bardzo niski. Tutaj w Brzegu stan Odry wynosi 100, może 120 centymetrów. Nasze zanurzenie to kilkadziesiąt centymetrów, więc jeszcze dajemy radę, ale nie wybieramy się w rejsy w dół rzeki, bo tam woda ma niewiele ponad pół metra. W naszych zasobach muzealnych mamy jednostki, których nie używamy, bo ich zanurzenie przekracza metr, dlatego stoją i czekają na lepsze czasy. Aby swobodnie móc pływać musimy mieć wszędzie 200 centymetrów – podsumowuje Gaj.

Wodniacy narzekają, że od wielu lat mówi się o pogłębianiu Odry, ale efektów na razie nie widać. Dodajmy, że dziś w Opolu odbywa się I Kongres Żeglugi Śródlądowej.

Dziś około godziny 13.00 barka wypływa z Brzegu w stronę Opola. W stolicy regionu ma przycumować wieczorem. W piątek i sobotę będzie dostępna dla zwiedzających.
Z Mariuszem Gajem rozmawia Maciej Stępień

Wiadomości z regionu

2018-12-14, godz. 15:55 Tragedia w Ciecierzynie. Matka aresztowana na 3 miesiące. Prokuratura: dziecko umieszczono w reklamówce i doszło do ud ... Są wstępne wyniki sekcji zwłok noworodka, którego zwłoki znaleziono na jednej z posesji w Ciecierzynie pod Byczyną. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratur ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:30 Nysa pomaga bezdomnym kotom przetrwać zimę Gmina Nysa kupiła ponad półtorej tony suchej karmy dla kotów. W ten sposób miasto chce pomóc w przetrwaniu półdziko żyjących zwierząt. » więcej 2018-12-14, godz. 15:30 Prudnik: wyrok WSA utwierdza starostwo w planach reorganizacji szkół Negatywną opinię kuratora oświaty uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Opinię zaskarżyło prudnickie starostwo. Chodzi o majową, intencyjną uchwałę ... » więcej 2018-12-14, godz. 14:00 Wyprzedzała na łuku i omal nie doprowadziła do tragedii. Pirat spod Namysłowa ukarany grzywną [FILM] Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 39 między Namysłowem, a Rychtalem. Kierująca audi na jednym z zakrętów podjęła manewr wyprzedzania, omal nie spychaj ... » więcej 2018-12-14, godz. 14:00 Jeden z najgroźniejszych opolskich przestępców Michał K. ps. "Pasek" ponownie przed opolskim sądem Lata temu był doprowadzany na salę rozpraw przez antyterrorystów, miał status więźnia niebezpiecznego, a wstęp na parking przed sądem był mocno ograniczony. D ... » więcej 2018-12-14, godz. 13:00 Śledczy ustalili prawdopodobną rodzinę mężczyzny, który dokonał samopodpalenia Prokuratura i policja wytypowały potencjalną rodzinę mężczyzny, który dokonał samopodpalenia przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu dwa dni temu. Pobrano od ... » więcej 2018-12-14, godz. 12:30 Choinka za elektrośmieci - to propozycja dla mieszkańców Strzelec Opolskich Mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie mogą wymienić elektrośmieci na choinki. Po raz trzeci przed ratuszem odbędzie się wymiana starych suszarek, laptopów czy te ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:45 Wraca ruch na DK 45 między Większycami i Reńską Wsią Jeszcze przed świętami kierowcy będą mogli korzystać z krajowej 45 między rondami w Większycach i Reńską Wsią. Mimo, że remont drogi zakończy się w przyszłym ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:00 Szukamy genetycznego bliźniaka dla Magdy i Olivera W ten weekend w kilku lokalizacjach w Kędzierzynie-Koźlu, Walcach, Krapkowicach oraz Zdzieszowicach, przy okazji odwiedzin świątecznych jarmarków będzie można ... » więcej 2018-12-14, godz. 10:51 Samorządowcy z całej Opolszczyzny w jednym miejscu. Rozmawiają o dotacjach z RPO Samorządowcy z wszystkich gmin Opolszczyzny w jednym miejscu. W urzędzie marszałkowskim odbywa się regionalna konferencja, podczas której zostanie podsumowane ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »