Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-13, 17:40 Autor: Daniel Klimczak

Blisko 2 miliardy na inwestycję w Nysie. Umicore zaprezentował swoje plany

Firma Umicore zaprezentowała szczegóły inwestycji w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Firma Umicore zaprezentowała szczegóły inwestycji w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz [fot. Daniel Klimczak]
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz [fot. Daniel Klimczak]
Prezes Umicore Marc Grynberg [fot. Daniel Klimczak]
Prezes Umicore Marc Grynberg [fot. Daniel Klimczak]
Fabryka ogniw elektrycznych belgijskiej firmy Umicore pod Nysą to jeden z największych zakładów pracy, które mają powstać niebawem w Polsce. Dziś w Nysie zaprezentowano szczegóły inwestycji wartej około 1,6 mld złotych.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dwa lata temu Mateusz Morawiecki podjął bardzo odważną decyzję stawiając na rozwój elektromobilności:

- To jeszcze nie był globalny trend, zatem byliśmy pionierami te dwa lata temu - zauważała.

Prezes Umicore Marc Grynberg nie krył zachwytu nad tym, jak intensywnie rozwija się w naszym kraju elektromobilność:

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem jak wspaniałą wizję wykreował rząd polski, że w tej chwili Polska jest tak naprawdę liderem w zakresie tych nowoczesnych technologii - zapewniał.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa wskazał, że współpraca na różnych szczeblach administracji jest istotna także na arenie międzynarodowej:

- Jak ważne jest to, żebyśmy współpracowali, żebyśmy mogli tworzyć kompletne, dobre, najlepsze oferty, bo tylko wówczas będziemy w stanie być konkurencyjni wobec świata, z którym rywalizujemy pozytywnie na innowacje, na nowe idee - przekonywał.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki gratulował burmistrzowi "doprowadzenia projektu do końca" wskazując jednocześnie na znaczenie inwestycji:

- Jest związana z nowymi technologiami, z innowacyjnością, czyli tym, co jest przyszłością całej polskiej gospodarki - zauważał.

Burmistrz miasta Kordian Kolbiarz mówi, że otwarcie fabryki zakończy jeden z największych problemów miasta:

- Od waszej decyzji, od rozpoczęcia produkcji w Nysie już nigdy nie będzie bezrobocia - mówił.

Firma chce rozpocząć produkcję w 2020 roku. Pierwsze prace przy budowie fabryki ogniw elektrycznych mają ruszyć za kilka miesięcy. Część energii potrzebnej do jej funkcjonowania ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii, w tym mających powstać pod Nysą paneli słonecznych. Początkowo zatrudnienie w zakładzie znajdzie około 400 osób.
Kordian Kolbiarz
Jadwiga Emilewicz
Marc Grynberg
Marcin Ociepa
Patryk Jaki

Wiadomości z regionu

2018-11-14, godz. 12:30 Będą rozmawiać o rybach i marketingu. W Niemodlinie odbędzie się konferencja rybacka 'Czas na rybę!' w Niemodlinie. W ramach obchodów Święta Karpia odbędzie się jesienna konferencja Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna'. Rybacy i n ... » więcej 2018-11-14, godz. 12:30 Kolizja dwóch osobówek na ul. Plebiscytowej w Opolu Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło około godz 10.40 na ul. Plebiscytowej w Opolu. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Uniwersytet Opolski staje się coraz bardziej międzynarodowy. Nowe udogodnienia dla zagranicznych żaków Uniwersytet Opolski zdobył grant NAWA w wysokości ponad 100 tysięcy złotych w konkursie programu Welcome to Poland Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dof ... » więcej 2018-11-14, godz. 09:47 Droga wojewódzka nr 423 w Kątach Opolskich wciąż zablokowana. Wczoraj ( 13.11) przed północą na drogę, przed jadącą ciężarówkę pełną cementu, wyskoczyła sarna. » więcej 2018-11-14, godz. 09:45 Katarzyna Czochara: Serdeczność i radość dominowała w tłumie maszerującym przez Warszawę 11 listopada. - Jestem przeszczęśliwa, że my jako społeczeństwo okazję do świętowania świętowania różnych bardzo ważnych rocznic. Niedawno świętowaliśmy 1050-lecie państwa ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:30 Solarna ławka XXI wieku jest testowana w Gogolinie Ławka solarna stanęła obok pomnika Karolinki i Karlika w centrum Gogolina. Ten element małej infrastruktury ma zasilanie słoneczne, a jego dodatkową funkcją j ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Rusza pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Opolu. W programie liczne prelekcje i warsztaty Warsztaty, spotkania, wymiana doświadczeń, czy wspólne projekty - to składa się na organizowany po raz pierwszy w Opolu Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. O ... » więcej 2018-11-14, godz. 05:45 Na gogolińskim składowisku nie było nielegalnych odpadów niebezpiecznych. Tak wynika ze śledztwa Umorzone zostanie najpewniej śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych przez Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie. P ... » więcej 2018-11-13, godz. 20:15 W regionie zawyją syreny alarmowe. Ruszają ogólnopolskie ćwiczenia wojskowe Przez trzy najbliższe dni w całej Polsce, w tym również na terenie województwa opolskiego zawyją syreny alarmowe. Od środy (14.11) do piątku (16.11) Dowództwo ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:45 Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 1 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »