Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-13, 17:40 Autor: Daniel Klimczak

Blisko 2 miliardy na inwestycję w Nysie. Umicore zaprezentował swoje plany

Firma Umicore zaprezentowała szczegóły inwestycji w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Firma Umicore zaprezentowała szczegóły inwestycji w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz [fot. Daniel Klimczak]
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz [fot. Daniel Klimczak]
Prezes Umicore Marc Grynberg [fot. Daniel Klimczak]
Prezes Umicore Marc Grynberg [fot. Daniel Klimczak]
Fabryka ogniw elektrycznych belgijskiej firmy Umicore pod Nysą to jeden z największych zakładów pracy, które mają powstać niebawem w Polsce. Dziś w Nysie zaprezentowano szczegóły inwestycji wartej około 1,6 mld złotych.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dwa lata temu Mateusz Morawiecki podjął bardzo odważną decyzję stawiając na rozwój elektromobilności:

- To jeszcze nie był globalny trend, zatem byliśmy pionierami te dwa lata temu - zauważała.

Prezes Umicore Marc Grynberg nie krył zachwytu nad tym, jak intensywnie rozwija się w naszym kraju elektromobilność:

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem jak wspaniałą wizję wykreował rząd polski, że w tej chwili Polska jest tak naprawdę liderem w zakresie tych nowoczesnych technologii - zapewniał.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa wskazał, że współpraca na różnych szczeblach administracji jest istotna także na arenie międzynarodowej:

- Jak ważne jest to, żebyśmy współpracowali, żebyśmy mogli tworzyć kompletne, dobre, najlepsze oferty, bo tylko wówczas będziemy w stanie być konkurencyjni wobec świata, z którym rywalizujemy pozytywnie na innowacje, na nowe idee - przekonywał.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki gratulował burmistrzowi "doprowadzenia projektu do końca" wskazując jednocześnie na znaczenie inwestycji:

- Jest związana z nowymi technologiami, z innowacyjnością, czyli tym, co jest przyszłością całej polskiej gospodarki - zauważał.

Burmistrz miasta Kordian Kolbiarz mówi, że otwarcie fabryki zakończy jeden z największych problemów miasta:

- Od waszej decyzji, od rozpoczęcia produkcji w Nysie już nigdy nie będzie bezrobocia - mówił.

Firma chce rozpocząć produkcję w 2020 roku. Pierwsze prace przy budowie fabryki ogniw elektrycznych mają ruszyć za kilka miesięcy. Część energii potrzebnej do jej funkcjonowania ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii, w tym mających powstać pod Nysą paneli słonecznych. Początkowo zatrudnienie w zakładzie znajdzie około 400 osób.
Kordian Kolbiarz
Jadwiga Emilewicz
Marc Grynberg
Marcin Ociepa
Patryk Jaki

Wiadomości z regionu

2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej 2018-09-18, godz. 17:30 Związek Inwalidów Wojennych RP ma 100 lat. "To godna organizacja" Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie. Obecnie organizacja na Opolszczyźnie liczy około 200 członków. Zrzesza osoby, które walczyły jeszcze podczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »