Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-13, 17:40 Autor: Daniel Klimczak

Blisko 2 miliardy na inwestycję w Nysie. Umicore zaprezentował swoje plany

Firma Umicore zaprezentowała szczegóły inwestycji w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Firma Umicore zaprezentowała szczegóły inwestycji w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz [fot. Daniel Klimczak]
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz [fot. Daniel Klimczak]
Prezes Umicore Marc Grynberg [fot. Daniel Klimczak]
Prezes Umicore Marc Grynberg [fot. Daniel Klimczak]
Fabryka ogniw elektrycznych belgijskiej firmy Umicore pod Nysą to jeden z największych zakładów pracy, które mają powstać niebawem w Polsce. Dziś w Nysie zaprezentowano szczegóły inwestycji wartej około 1,6 mld złotych.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dwa lata temu Mateusz Morawiecki podjął bardzo odważną decyzję stawiając na rozwój elektromobilności:

- To jeszcze nie był globalny trend, zatem byliśmy pionierami te dwa lata temu - zauważała.

Prezes Umicore Marc Grynberg nie krył zachwytu nad tym, jak intensywnie rozwija się w naszym kraju elektromobilność:

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem jak wspaniałą wizję wykreował rząd polski, że w tej chwili Polska jest tak naprawdę liderem w zakresie tych nowoczesnych technologii - zapewniał.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa wskazał, że współpraca na różnych szczeblach administracji jest istotna także na arenie międzynarodowej:

- Jak ważne jest to, żebyśmy współpracowali, żebyśmy mogli tworzyć kompletne, dobre, najlepsze oferty, bo tylko wówczas będziemy w stanie być konkurencyjni wobec świata, z którym rywalizujemy pozytywnie na innowacje, na nowe idee - przekonywał.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki gratulował burmistrzowi "doprowadzenia projektu do końca" wskazując jednocześnie na znaczenie inwestycji:

- Jest związana z nowymi technologiami, z innowacyjnością, czyli tym, co jest przyszłością całej polskiej gospodarki - zauważał.

Burmistrz miasta Kordian Kolbiarz mówi, że otwarcie fabryki zakończy jeden z największych problemów miasta:

- Od waszej decyzji, od rozpoczęcia produkcji w Nysie już nigdy nie będzie bezrobocia - mówił.

Firma chce rozpocząć produkcję w 2020 roku. Pierwsze prace przy budowie fabryki ogniw elektrycznych mają ruszyć za kilka miesięcy. Część energii potrzebnej do jej funkcjonowania ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii, w tym mających powstać pod Nysą paneli słonecznych. Początkowo zatrudnienie w zakładzie znajdzie około 400 osób.
Kordian Kolbiarz
Jadwiga Emilewicz
Marc Grynberg
Marcin Ociepa
Patryk Jaki

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 20:00 Czy straż miejska w Namysłowie przestanie istnieć? Pomysł burmistrza będą musieli poprzeć radni Namysłowska straż miejska może wkrótce przestać istnieć. Chce tego nowy włodarz miasta, który likwidację formacji zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej. » więcej 2019-01-20, godz. 19:00 Sieć szkół się nie zmieni, za to powstaną nowe boiska Samorząd gminy Krapkowice przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Nie są planowane żadne zmiany w sieci placówek oświatowych, ale za to w budżecie zapisano ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by ws ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Edukacja, pieniądze i rozrywka. Grupa AZOTY ZAK S.A. dla głubczyckiej młodzieży Stypendia dla najlepszych uczniów, poznawanie procesów produkcyjnych, wyjazdy na mecze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy pomoc przy organizacji ważnych szkolnych wy ... » więcej 2019-01-20, godz. 16:00 Wspólnie przeszkolą nauczycieli pływania, bo tak jest taniej Dzieci z Leśnicy jeżdżą na lekcje wychowania fizycznego na basen do Zdzieszowic. O ich bezpieczeństwo dbają ratownicy, którzy są członkami WOPR Leśnica. Teraz ... » więcej 2019-01-20, godz. 15:17 Uwaga, smog! Mieszkańcy oddychają dziś fatalnym powietrzem [AKTUALIZACJA] Mieszkańcy Opola i okolic, jeśli tylko mogą, powinni dziś (20.01) zostać w domach. Jak pokazują urządzenia pomiarowe, w przeważającej części miasta powietrze ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:13 Filipińczycy będą studiować na Uniwersytecie Opolskim Opolska uczelnia otwiera się na kolejny kierunek rozwoju kontaktów międzynarodowych. Tym razem to Azja Południowo-Wschodnia. » więcej 2019-01-20, godz. 12:30 Ponad stu uczniów z Grodkowa skorzystało z programu Erasmus Plus. W tym roku na zagraniczne praktyki pojadą także nauc ... Szkoła z Grodkowa po raz kolejny bierze udział w programie Erasmus Plus. W tym roku, oprócz uczniów, z możliwości zagranicznego wyjazdu skorzysta także część ... » więcej 2019-01-20, godz. 11:51 Ofiara mrozu na Opolszczyźnie. To 55-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego Dziś (20.01) rano w powiecie głubczyckim znaleziono ciało mężczyzny, który zmarł na skutek wychłodzenia. » więcej 2019-01-20, godz. 11:15 Dlaczego śnieg jest biały? Poranna rozmowa Radia Opole w Światowym Dniu Śniegu Powstaje w górnych warstwach atmosfery. To woda w stanie stałym. Kiedy opada na ziemię, drogowcy mają ręce pełne roboty, za to cieszą się narciarze, czy dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »