Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-09, 20:27 Autor: Witold Wośtak

Konwencja samorządowa PiS w Opolu. 5 Morawieckiego z konkretnymi propozycjami dla opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [Materiały organizatora]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier RP Mateusz Morawiecki byli uczestnikami konwencji samorządowej PiS, którą zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Uczestnicy konwencji szczelnie wypełnili salę, by wysłuchać propozycji dla Opolszczyzny przygotowanych przez partię rządzącą w kraju.
Prezes Rady Ministrów przedstawił opolską wersję tzw. piątki Morawieckiego. Zapowiedział między innymi budowę węzła autostradowego w Prószkowie oraz budowę obwodnic Olesna, Praszki i Gorzowa Śląskiego czy Kędzierzyna-Koźla. Mówił też o co najmniej trzech nowych mostach na Odrze, a konkretniej w Opolu, Krapkowicach i Brzegu. Sporo uwagi Morawiecki poświęcił też zabezpieczeniom przeciwpowodziowym oraz udrożnieniu Odry.

- To są działania w krótkiej, średniej i długiej perspektywie - zaznaczył. - Bardzo wiele działań jest w tej perspektywie krótkiej, czyli rok, dwa lub trzy. Drogi lokalne to fundusz, który postawimy już za kilka dni i udostępnimy dla samorządów. Im lepiej będziemy mogli w przyszłości współpracować z sejmikiem i urzędem marszałkowskim, tym szybciej oraz lepiej będą szły te projekty. Co do tego nie mam wątpliwości, bo widzę, jak współpracuje się z uczciwymi i solidnymi samorządowcami.

Swój program na Opole przedstawiła wicewojewoda Violetta Porowska, ubiegająca się o urząd prezydenta stolicy województwa. Wypomniała obecnym władzom miasta, prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wycinkę drzew i betonowanie Opola.

- Ja wam proponuję przyłączenie do autostrady, ja wam proponuję obwodnicę Opola, proponuję jakże potrzebny most i centrum leczenia dziecięcego, które przez Was zostało nazwane Opolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Ja proponuję racjonalne ulgi, efektywną pomoc dla seniora i równy rozwój Opola. Przede wszystkim obiecuję jednak, że będę słuchać ludzi - mówiła Porowska.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślał rolę samorządów, która nie może być dobrze wypełniana bez współpracy ze stroną rządową.

- Jeżeli będzie współpraca – synergia działań – na poziomie centralnym, wojewódzkim, powiatów i gmin. Taka sytuacja najlepiej służy, by Polska dziś biedniejsza doganiała resztę, byśmy wspólnie doganiali bogatą Europę Zachodnią, jednocześnie wyrównując poziom życia w naszym kraju - mówił Kaczyński.

Wicewojewoda Violetta Porowska, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola, bardzo docenia poparcie premiera Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- To ludzie, którzy dzisiaj mogą powiedzieć „dotrzymaliśmy słowa”. Wszyscy w Polsce wiedzą, że oni dotrzymali słowa i że to są ludzie sukcesu tego kraju. Ci dwaj mężczyźni stali dzisiaj obok mnie i mówili „Tak, wspieramy Violettę Porowską”. Tak naprawdę poparcie otrzymała cała Opolszczyzna. Dostaliśmy perspektywę, że Opole i całe województwo wreszcie będzie się rozwijało.

Z kolei poseł Katarzyna Czochara, szefowa opolskich struktur PiS, ocenia konwencję bardzo dobrze i zwraca uwagę na wysoki poziom wystąpień.

- To nie były suche obietnice. Wszystkie słowa, które padły, mają konkretne pokrycie finansowe. Poruszone zostały bardzo ważne kwestie dla samego Opola, ale i dla województwa. Pani Violetta Porowska przedstawiła konkretne sprawy, bo z określonymi rzeczami idzie do wyborów samorządowych, prezentując rozwiązania z pokryciem.

Premier Morawiecki podkreślał też znaczenie dobrej współpracy między stroną rządową a samorządami. Wojewoda Adrian Czubak zapewnia, że w służbie społeczeństwu odkłada różnice na bok. Jego zdaniem, dla niektórych samorządowców ważniejsze są jednak przekonania polityczne.

- Przy programie 500 plus wielu samorządowców powiedziało, że to się nie uda, że nie mają czasu, czy miejsca dla ludzi obsługujących świadczenie. Sporo jest podobnych sytuacji. Nowszym przykładem jest szacowanie strat w rolnictwie. Pan premier mówi, że jest przygotowane półtora miliarda złotych na odszkodowania, a wielu samorządowców na złość nie chce puścić komisji w teren, żeby pokazać winę strony rządowej. Taki samorządowiec, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, nie może być na publicznym stanowisku wójta, burmistrza czy prezydenta.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z mieszkańcami Kluczborka i Namysłowa.
Mateusz Morawiecki
Violetta Porowska 1
Jarosław Kaczyński
Violetta Porowska 2
Katarzyna Czochara
Adrian Czubak
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 10:36 Rozpędza się kampania wyborcza w Krapkowicach. Z jednej strony "mamy 70 kandydatów", a z drugiej "liczy się jakość" 70 kandydatów na radnych zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika w powiecie krapkowickim. » więcej 2018-09-19, godz. 10:01 Dziś poznamy "drużynę" Violetty Porowskiej. Wśród kandydatów - Arkadiusz Szymański - Arkadiusz Szymański będzie walczył o powrót do opolskiej rady miasta - potwierdziła dziś (19.09) w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wicewojewoda Violetta ... » więcej 2018-09-19, godz. 10:00 W Opolu dyskutują jak ożywić polskie rzeki. Rusza I Kongres Żeglugi Śródlądowej W Opolu rozpoczyna się I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy. » więcej 2018-09-19, godz. 07:18 Radio Opole na podium słuchalności. Mamy wakacyjne wyniki! Radio Opole odnotowało wysokie wyniki słuchalności w te wakacje. W tygodniu słucha nas 16,36% populacji w regionie. Tak wynika z najnowszych zestawień, gdzie ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:53 Głuchołazy: Gimnazjum przekształciło się w podstawówkę. Do nowej placówki przeniosło się ponad 130 uczniów Ponad 130 uczniów rozpoczęło we wrześniu naukę w nowej głuchołaskiej szkole podstawowej. To trzecia placówka w mieście, w której prowadzone jest nauczanie poc ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »