Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-09, 20:27 Autor: Witold Wośtak

Konwencja samorządowa PiS w Opolu. 5 Morawieckiego z konkretnymi propozycjami dla opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [Materiały organizatora]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier RP Mateusz Morawiecki byli uczestnikami konwencji samorządowej PiS, którą zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Uczestnicy konwencji szczelnie wypełnili salę, by wysłuchać propozycji dla Opolszczyzny przygotowanych przez partię rządzącą w kraju.
Prezes Rady Ministrów przedstawił opolską wersję tzw. piątki Morawieckiego. Zapowiedział między innymi budowę węzła autostradowego w Prószkowie oraz budowę obwodnic Olesna, Praszki i Gorzowa Śląskiego czy Kędzierzyna-Koźla. Mówił też o co najmniej trzech nowych mostach na Odrze, a konkretniej w Opolu, Krapkowicach i Brzegu. Sporo uwagi Morawiecki poświęcił też zabezpieczeniom przeciwpowodziowym oraz udrożnieniu Odry.

- To są działania w krótkiej, średniej i długiej perspektywie - zaznaczył. - Bardzo wiele działań jest w tej perspektywie krótkiej, czyli rok, dwa lub trzy. Drogi lokalne to fundusz, który postawimy już za kilka dni i udostępnimy dla samorządów. Im lepiej będziemy mogli w przyszłości współpracować z sejmikiem i urzędem marszałkowskim, tym szybciej oraz lepiej będą szły te projekty. Co do tego nie mam wątpliwości, bo widzę, jak współpracuje się z uczciwymi i solidnymi samorządowcami.

Swój program na Opole przedstawiła wicewojewoda Violetta Porowska, ubiegająca się o urząd prezydenta stolicy województwa. Wypomniała obecnym władzom miasta, prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wycinkę drzew i betonowanie Opola.

- Ja wam proponuję przyłączenie do autostrady, ja wam proponuję obwodnicę Opola, proponuję jakże potrzebny most i centrum leczenia dziecięcego, które przez Was zostało nazwane Opolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Ja proponuję racjonalne ulgi, efektywną pomoc dla seniora i równy rozwój Opola. Przede wszystkim obiecuję jednak, że będę słuchać ludzi - mówiła Porowska.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślał rolę samorządów, która nie może być dobrze wypełniana bez współpracy ze stroną rządową.

- Jeżeli będzie współpraca – synergia działań – na poziomie centralnym, wojewódzkim, powiatów i gmin. Taka sytuacja najlepiej służy, by Polska dziś biedniejsza doganiała resztę, byśmy wspólnie doganiali bogatą Europę Zachodnią, jednocześnie wyrównując poziom życia w naszym kraju - mówił Kaczyński.

Wicewojewoda Violetta Porowska, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola, bardzo docenia poparcie premiera Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- To ludzie, którzy dzisiaj mogą powiedzieć „dotrzymaliśmy słowa”. Wszyscy w Polsce wiedzą, że oni dotrzymali słowa i że to są ludzie sukcesu tego kraju. Ci dwaj mężczyźni stali dzisiaj obok mnie i mówili „Tak, wspieramy Violettę Porowską”. Tak naprawdę poparcie otrzymała cała Opolszczyzna. Dostaliśmy perspektywę, że Opole i całe województwo wreszcie będzie się rozwijało.

Z kolei poseł Katarzyna Czochara, szefowa opolskich struktur PiS, ocenia konwencję bardzo dobrze i zwraca uwagę na wysoki poziom wystąpień.

- To nie były suche obietnice. Wszystkie słowa, które padły, mają konkretne pokrycie finansowe. Poruszone zostały bardzo ważne kwestie dla samego Opola, ale i dla województwa. Pani Violetta Porowska przedstawiła konkretne sprawy, bo z określonymi rzeczami idzie do wyborów samorządowych, prezentując rozwiązania z pokryciem.

Premier Morawiecki podkreślał też znaczenie dobrej współpracy między stroną rządową a samorządami. Wojewoda Adrian Czubak zapewnia, że w służbie społeczeństwu odkłada różnice na bok. Jego zdaniem, dla niektórych samorządowców ważniejsze są jednak przekonania polityczne.

- Przy programie 500 plus wielu samorządowców powiedziało, że to się nie uda, że nie mają czasu, czy miejsca dla ludzi obsługujących świadczenie. Sporo jest podobnych sytuacji. Nowszym przykładem jest szacowanie strat w rolnictwie. Pan premier mówi, że jest przygotowane półtora miliarda złotych na odszkodowania, a wielu samorządowców na złość nie chce puścić komisji w teren, żeby pokazać winę strony rządowej. Taki samorządowiec, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, nie może być na publicznym stanowisku wójta, burmistrza czy prezydenta.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z mieszkańcami Kluczborka i Namysłowa.
Mateusz Morawiecki
Violetta Porowska 1
Jarosław Kaczyński
Violetta Porowska 2
Katarzyna Czochara
Adrian Czubak
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]

Wiadomości z regionu

2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje i łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:28 Służba w policji ma wiele wymiarów. "Dołącz do nas" - spotkanie mundurowych ze studentami WSB w Opolu O tym, że praca w policji może mieć różny charakter przekonywali przedstawiciele pododdziału prewencji, laboratorium kryminalistycznego i pododdziału antyterr ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:00 Nowy parking w centrum Strzelec Opolskich Prawie dwieście nowych miejsc parkingowych przybyło w centrum Strzelec Opolskich. Parking powstał na porośniętej chwastami działce między ulicami Piłsudskiego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »