Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 21:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Rekonstrukcja. Amerykańskie lotnictwo zbombardowało fabrykę paliwa w Blachowni [ZDJĘCIA]

Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli dzisiaj przekonać się, jak wyglądały amerykańskie naloty na zakłady produkujące paliwo lotnicze w obecnej Blachowni. Stowarzyszenie Blechhammer-1944 wraz z grupami rekonstrukcyjnymi z centralnej Polski przygotowało inscenizację, którą obejrzało kilkaset osób. To pierwsza taka rekonstrukcja dotycząca tego okresu w historii miasta.
- Jedynie było muzeum w domu kultury Lech, można je było pooglądać. Taka inscenizacja to fajna sprawa – mówi jeden z widzów.

- Interesujemy się drugą wojną światową, dlatego przyjechaliśmy zobaczyć – dodaje gość z Ozimka.

- Ja tu byłem, jak była wojna. Tu produkowali benzynę dla lotnictwa i przez to było tu mocno ostrzeliwane. Najpierw było „Achtung! Achtung!” i za 15 minut tu byli. My uciekaliśmy do piwnicy – opowiada starszy mieszkaniec Blachowni.

- Naloty amerykańskie, a Amerykanie przeprowadzili ich 16, miały miejsce od 7 lipca do 26 grudnia 1944. Obrona przeciwlotnicza była bardzo mocna – mówi Waldemar Ociepski, przewodniczący stowarzyszenia Blechhammer-1944.

- Uda nam się zestrzelić B-17, czyli latającą fortecę i pojmać jednego z pilotów w stopniu kapitana, który właśnie zostawił spadochron tu koło nas – mówi Zbigniew Wach z grupy rekonstrukcyjnej.

Ku końcowi ma się remont schronu przeciwlotniczego należącego do dawnej fabryki paliwa Blechhammer, w którym w przyszłym roku otwarte zostanie muzeum, poświęcone tzw. śląskiej bitwie o paliwo.
Amerykańskie lotnictwo zbombardowało fabrykę paliwa w Blachowni

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »