Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-20, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych

Wyposażenie Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej przy JRG Grodków [fot. Daniel Klimczak]
Wyposażenie Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej przy JRG Grodków [fot. Daniel Klimczak]
Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wcześniej grupa przeszła tygodniowe szkolenie w Nowym Sączu i osiągnęła pełną gotowość bojową.
Oprócz wiedzy i umiejętności, ratownicy zyskali także nowoczesny sprzęt, który pozwala na zlokalizowanie osób uwięzionych pod zawalonymi obiektami. Dzięki nim można zajrzeć w niedostępne miejsca, a także usłyszeć na przykład osobę stukającą w rury czy drapiącą po ścianie.

- Zakres działań specjalistycznych to jest lokalizacja osób poszkodowanych przy zawaliskach, tąpnięciach, zburzonych budynkach, no i dotarcie do tych osób i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jesteśmy wyposażeni w sprzęt specjalistyczny, to jest geofon i kamerę wziernikową. Czas reakcji na zdarzenie jest niezwłoczny - wyjaśnia kpt. Bartłomiej Tekiel, dowódca zmiany w JRG Grodków.

Dyżur w jednostce pełnią co najmniej dwie osoby przeszkolone w tym zakresie. Grupa dysponuje także samochodem przeznaczonym wyłącznie na jej użytek, dzięki czemu nawet kilkudniowy wyjazd nie spowoduje znaczącego osłabienia jednostki.

Strażacy w razie potrzeby mogą brać udział w akcjach poszukiwawczych w całym kraju. Do tej pory nie było jednak potrzeby udziału w poważniejszych zdarzeniach.
kpt. Bartłomiej Tekiel

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 19:00 Pracownicy więziennictwa i naukowcy podsumowali 100 lat pracy penitencjarnej w niepodległej Polsce Oddziaływanie poprzez pracę podstawą efektywnej resocjalizacji. Na ogólnopolskiej konferencji w Opolu praktycy i teoretycy związani ze służbą więzienną w Pols ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Dołącz do nas" - mundurowi zachęcają do podjęcia służby w policji 'Dołącz do nas' - tym hasłem mundurowi z opolskiego garnizonu zachęcają do podjęcia służby w policji. Kampania ma prezentować, jak z punktu widzenia praktyka ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:15 Mężczyzna, który pobił niemowlę aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa Sąd aresztował na 3 miesiące 36-latka, który wczoraj (15.11) pobił 10-miesięczne dziecko w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi. Prokuratura postawiła mężczyźnie ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:00 Po raz ostatni oddali hołd Orlętom Lwowskim. Uroczystość w gimnazjum Wraz z galą upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oddało też hołd swoim pa ... » więcej 2018-11-16, godz. 16:15 Furiat zaatakował dwie kobiety, zanim pobił niemowlę. "Boga prosiłam, żeby tylko wyjść z tego auta" 36-latek, który wczoraj (15.11) w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi wtargnął do przypadkowego domu i pobił 10-miesięcznego chłopca, wcześniej zaatakował dwie ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:30 Jechała pod prąd i natrafiła na radiowóz. Próbowała uciekać, bo była nietrzeźwa 2 promile alkoholu w organizmie miała 58-letnia kobieta, która została zatrzymana przez brzeskich policjantów. Kierująca chryslerem na ulicy Trzech Kotwic jec ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:15 Miał przemycić 5 ton haszyszu. Prokurator chce 15 lat, obrona uniewinnienia. Oskarżony mówi o zemście białoruskich słu ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton haszyszu z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś - za te czyny przed opolskim sądem odpow ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:05 Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapuk ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:43 Demoluje zaparkowane pojazdy. Policjanci z Brzegu już kilkukrotnie zatrzymywali 36-latkę Kilkanaście zniszczonych pojazdów w niecały tydzień. To efekt działalności 36-letniej mieszkanki Lubszy, która będąc pod wpływem alkoholu demoluje zaparkowane ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »