Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-20, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych

Wyposażenie Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej przy JRG Grodków [fot. Daniel Klimczak]
Wyposażenie Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej przy JRG Grodków [fot. Daniel Klimczak]
Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wcześniej grupa przeszła tygodniowe szkolenie w Nowym Sączu i osiągnęła pełną gotowość bojową.
Oprócz wiedzy i umiejętności, ratownicy zyskali także nowoczesny sprzęt, który pozwala na zlokalizowanie osób uwięzionych pod zawalonymi obiektami. Dzięki nim można zajrzeć w niedostępne miejsca, a także usłyszeć na przykład osobę stukającą w rury czy drapiącą po ścianie.

- Zakres działań specjalistycznych to jest lokalizacja osób poszkodowanych przy zawaliskach, tąpnięciach, zburzonych budynkach, no i dotarcie do tych osób i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jesteśmy wyposażeni w sprzęt specjalistyczny, to jest geofon i kamerę wziernikową. Czas reakcji na zdarzenie jest niezwłoczny - wyjaśnia kpt. Bartłomiej Tekiel, dowódca zmiany w JRG Grodków.

Dyżur w jednostce pełnią co najmniej dwie osoby przeszkolone w tym zakresie. Grupa dysponuje także samochodem przeznaczonym wyłącznie na jej użytek, dzięki czemu nawet kilkudniowy wyjazd nie spowoduje znaczącego osłabienia jednostki.

Strażacy w razie potrzeby mogą brać udział w akcjach poszukiwawczych w całym kraju. Do tej pory nie było jednak potrzeby udziału w poważniejszych zdarzeniach.
kpt. Bartłomiej Tekiel

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 Nowe urządzenia pomogą w leczeniu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Nowoczesne kardiomonitory trafiły na oddział neonatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe urządzenia - mikroskop klasy klinicznej oraz fiberoskop - przyje ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Policjanci z Grodkowa będą mieć lepsze warunki pracy. Trwa budowa nowego komisariatu Kilka lat temu samorząd przekazał nieodpłatnie grunty na rzecz Skarbu Państwa. Po przygotowaniu całej dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami inwestycja ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:15 Grodków ma 750 lat. Uroczysta sesja rady tym razem bez uchwał Grodków obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia. Z tej okazji w miejscowym kinie odbyła się dziś (19.09) uroczysta sesja rady miejskiej. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prudnik: w szkole rolniczej oszukiwano na zużyciu paliwa? Będzie zawiadomienie do prokuratury Stwierdzono kolejne nieprawidłowości w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Wykrył je kontroler tamtejszego starostwa. Także w tym przypadku samorządowcy zami ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów do Rady Miasta Opola. "Celem jest 12 lub 13 mandatów" Sylwia Borgul, Michał Nowak, Sławomir Batko i Arkadiusz Szymański. To 'jedynki' Prawa i Sprawiedliwości na listach wyborczych do Rady Miasta Opola. » więcej 2018-09-19, godz. 15:30 Prezydent Wiśniewski o nowej siedzibie CDO i dialogu z mieszkańcami - Jesteśmy gwarantami tego, że dialog z mieszkańcami będzie postępował - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podczas konferencji prasowej. Pojawil ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »