Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-14, 19:10 Autor: Ewelina Laxy

Tradycyjne żniwowanie w Piątkowicach. Za nami "Złota Kosa" [ZDJĘCIA]

Złota Kosa 2018 [fot. Ewelina Laxy]
Złota Kosa 2018 [fot. Ewelina Laxy]
Złota Kosa 2018 [fot. Ewelina Laxy]
Złota Kosa 2018 [fot. Ewelina Laxy]
Złota Kosa 2018 [fot. Ewelina Laxy]
Złota Kosa 2018 [fot. Ewelina Laxy]
Żęcie sierpem, koszenie kosą, a także młócenie cepem i klepanie kosy - w Piątkowicach odbyły zawody żniwowania metodami tradycyjnymi "Złota Kosa". Sędziowie oceniali jakość okoszonego zboża i jego ilość. Najważniejszy był jednak jak najkrótszy czas koszenia.
Uczestnicy zawodów mieli do okoszenia specjalnie przygotowane poletka.

- Ciężko było, zboże powalone w tym roku, pomierzwione, że nie szło kosić. Przede wszystkim ważna jest dobra kosa. Pan Stanisław robi tak, żeby mi dobrze było odbierać, a koledze muszę układać snopki układać, żeby mógł ładnie związać - mówią członkowie zespołu z Niwnicy.

- Ten turniej to jest taka żywa lekcja historii, która ma pokazać, jak kiedyś się żniwowało i ile trzeba włożyć wysiłku, żeby tę bułeczkę na śniadanie zjeść - dodaje Grzegorz Fornalik, główny organizator zawodów.

- Trzeba się zżyć z kosą i trzymać ją jak dziewczynę za ręke - zaznacza Mieczysław Łużny z Niwnicy.

- Na poczatku patrzyliśmy, obserwowaliśmy, a później człowiek wziął kosę raz, drugi, trzeci. Coś tam dziadek, pradziadek poprawił, no i samo później poszło. Zbierający muszą uważać na kosiarza, kosiarz musi uważać na zbierających. Musi być współpraca, żeby krzywdy sobie nie zrobić - dodaje Tomasz Dańczyszyn z Piątkowic.

W tym roku w zmaganiach wzięło 8 zespołów, w tym jedna drużyna z Ukrainy. Byłą to już 18 edycja Złotej Kosy.
Złota Kosa 2018

Wiadomości z regionu

2018-12-10, godz. 23:20 Pożar w budynku mieszkalnym w Lewinie Brzeskim Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru, a następnie oddymianiu pomieszczeń budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki w Lewinie Brze ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:10 Osobówka uderzyła w obmurowanie mostu na ul. Luboszyckiej w Kępie Policja ustala , kto prowadził samochód , który uderzył w jeden ze słupków obmurowania mostu przy ul. Luboszyckiej w Kępie. » więcej 2018-12-10, godz. 20:15 Biała wstążka jest gestem solidarności z kobietami, które doświadczyły agresji Z białą wstążką przeciwko przemocy wobec kobiet - pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i wolontariusze uświadamiali ora ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:00 O wyzwaniach dla mniejszości niemieckiej z pełnomocnikiem rządu RFN Mniejszość niemiecka potrzebuje konkretnych działań i ciągłego otwierania się na młodych - Opolszczyznę odwiedził pełnomocnik rządu Republiki Federalnej Niemi ... » więcej 2018-12-10, godz. 18:15 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska chce zamknąć fermę świń w Domaszkowicach Ferma świń w Domaszkowicach zostanie zamknięta do 3 marca 2019 roku. Tak orzekł Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Hodowla na 6,5 tysiąca sztuk działa b ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:30 Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowa ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:15 Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem g ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. W ten sposób protestują przeciw niskim płacom Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. Jedni wysłali zwolnienia chorobowe a inni poszli oddać krew. W ten sposób kadra prot ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:11 Kamil Bortniczuk dołączył do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego Opolski Zespół Parlamentarny zyskał nowego członka. Wstąpił do niego poseł Kamil Bortniczuk, który po wyborach samorządowych mandat w parlamencie objął po Bar ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:01 Wstrzyknęła mężowi insulinę, gdy ten spał. Tragedia w Lewinie Brzeskim Do zdarzenia doszło w sobotę w jednym z budynków na terenie miasta. 53-letnia kobieta będąc pod znacznym działaniem alkoholu, podała swojemu mężowi insulinę. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »