Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-14, 07:30 Autor: Ewelina Laxy

Powiat nyski stworzy rezerwat dzikich koni. Wyremontuje też drogę

Powiat nyski podpisał umowy w ramach RPO [fot. Ewelina Laxy]
Powiat nyski podpisał umowy w ramach RPO [fot. Ewelina Laxy]
Rezerwat dzikich koni, szkółka drzew miododajnych, a także rozbudowa drogi - powiat nyski podpisał dzisiaj (13.07) dwie umowy. W ramach programu bioróżnorodności przebudowany zostanie teren byłego poligonu w Nysie. Powstanie tam rezerwat dzikich koni.
- Budujemy muzeum pszczelarstwa, wspieramy pszczelarzy. Większa część środków z tego projektu będzie przeznaczona na przebudowę poligonu. To kilkadziesiąt hektarów terenu. Będziemy sadzili tam drzewa miododajne, żeby pszczoły nie głodowały po okresie przekwitnienia rzepaku. Bedzie też pierwszy w naszym regionie, w Polsce środkowej, rezerwat dzikich koni, konia polskiego. Będzie można na poligonie pojeździć konno, poobserwować stada dzikich koni, jak się pasą - mówi starosta nyski Czesław Biłobran.

Projekt jest tworzony we współpracy z gminami: Pakosławice, Głuchołazy i Otmuchów i będzie realizowany w ramach RPO.

Drugi projekt zakłada przebudowę drogi pomiędzy Białą Nyską a Kałkowem, a także odcinka pomiędzy ulicą Krakowską i Kolejową w Otmuchowie. Celem jest poprawa komunikacji pogranicza, a także zwiększenie atrakcyjności gospodarczej Otmuchowa.

- To skomunikowanie to jest coś, co jest tu bardzo potrzebne. Partnerem w tym działaniu jest gmina Otmuchów. Mówimy tutaj o terenach inwestycyjnych w tym mieście. Myślę, że to też może być takim kamykiem, który przechyli szalę, jeżeli chodzi o pozyskanie potencjalnych inwestorów - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka.

Działania związane z realizacją obu projektów mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak zaznaczają władze powiatu nyskiego, prace na terenie przyszłego rezerwatu mają zakończyć się jesienią.
Czesław Biłobran
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »