Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-14, 07:30 Autor: Ewelina Laxy

Powiat nyski stworzy rezerwat dzikich koni. Wyremontuje też drogę

Powiat nyski podpisał umowy w ramach RPO [fot. Ewelina Laxy]
Powiat nyski podpisał umowy w ramach RPO [fot. Ewelina Laxy]
Rezerwat dzikich koni, szkółka drzew miododajnych, a także rozbudowa drogi - powiat nyski podpisał dzisiaj (13.07) dwie umowy. W ramach programu bioróżnorodności przebudowany zostanie teren byłego poligonu w Nysie. Powstanie tam rezerwat dzikich koni.
- Budujemy muzeum pszczelarstwa, wspieramy pszczelarzy. Większa część środków z tego projektu będzie przeznaczona na przebudowę poligonu. To kilkadziesiąt hektarów terenu. Będziemy sadzili tam drzewa miododajne, żeby pszczoły nie głodowały po okresie przekwitnienia rzepaku. Bedzie też pierwszy w naszym regionie, w Polsce środkowej, rezerwat dzikich koni, konia polskiego. Będzie można na poligonie pojeździć konno, poobserwować stada dzikich koni, jak się pasą - mówi starosta nyski Czesław Biłobran.

Projekt jest tworzony we współpracy z gminami: Pakosławice, Głuchołazy i Otmuchów i będzie realizowany w ramach RPO.

Drugi projekt zakłada przebudowę drogi pomiędzy Białą Nyską a Kałkowem, a także odcinka pomiędzy ulicą Krakowską i Kolejową w Otmuchowie. Celem jest poprawa komunikacji pogranicza, a także zwiększenie atrakcyjności gospodarczej Otmuchowa.

- To skomunikowanie to jest coś, co jest tu bardzo potrzebne. Partnerem w tym działaniu jest gmina Otmuchów. Mówimy tutaj o terenach inwestycyjnych w tym mieście. Myślę, że to też może być takim kamykiem, który przechyli szalę, jeżeli chodzi o pozyskanie potencjalnych inwestorów - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka.

Działania związane z realizacją obu projektów mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak zaznaczają władze powiatu nyskiego, prace na terenie przyszłego rezerwatu mają zakończyć się jesienią.
Czesław Biłobran
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 22:15 Sławomir Kłosowski: nasz wyborczy sukces wynika z matematyki - Wygraliśmy w sejmikach, w dużych miastach nie poszło nam tak jak zakładaliśmy, a opozycja się zmobilizowała - ocenił w Loży Radiowej Radia Opole europoseł P ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:12 Leszek Jan Wiącek rozpoczął piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wołczyna Leszek Jan Wiącek został zaprzysiężony na burmistrza Wołczyna. Będzie to jego piąta kadencja na tym stanowisku. » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Policja publikuje portret mężczyzny wyłowionego z Odry Kędzierzyńscy policjanci opublikowali portret mężczyzny wyłowionego z Odry we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy - Ciało znaleziono 17 września 2017 roku w ... » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Ruszył trzeci przetarg na przebudowę placu św. Sebastiana w Opolu Opole nie rezygnuje z rewitalizacji placu św. Sebastiana. Po dwóch nieudanych przetargach, kilka dni temu Urząd Miasta Opola ogłosił trzeci. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30 Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej 2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »