Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-09, 14:15 Autor: Joanna Matlak

WSA rozstrzygnął spór wokół mandatu wicestarosty namysłowskiego

Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę wojewody opolskiego na uchwałę rady powiatu namysłowskiego ws. łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty. Wojewoda opolski złożył skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Powiatu Namysłowskiego z września 2017 roku w sprawie wyboru wicestarosty. To pokłosie poselskiej interpelacji posła Ryszarda Wilczyńskiego oraz kilku anonimowych pism, które trafiły do Adriana Czubaka.
Decyzja sądu to finał konfliktu wokół łączenia stanowisk przez Konrada Gęsiarza, wicestarosty powiatu.

- WSA stwierdził, że Konrad Gęsiarz nie naruszył zakazu łączenia mandatów – mówi Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS.

- Od momentu wyboru na wicestarostę, Konrad Gęsiarz ani nie podpisywał się na listach obecności, ani nie brał udziału w sesjach, posiedzeniach komisji czy rady miejskiej. Przyszedł tylko raz na sesję rady, aby podziękować kolegom radnym za współpracę i nie był tam w charakterze radnego, tylko wicestarosty - mówi Stawiarski.

- Wyrok sądu mnie nie dziwi, ale nie to jest istotą sprawy. Chce przypomnieć, że Gęsiarz zaskarżył uchwałę rady gminy o wygaśnięciu mandatu – odpiera Ryszard Wilczyński, poseł PO. - Przeciąganie sprawy spowodowało, że wybory uzupełniające w Namysłowie stały się niemożliwe. Konrad Gęsiarz uczestniczył również w kilku posiedzeniach rady gminy i pobierał dietę i z tego co informuje mnie przewodniczący rady gminy, nie zwrócił tej diety do budżetu gminy - mówi Wilczyński.

- Mnie cieszy ten wyrok. Ja złożyłem odwołanie do WSA na uchwałę rady gminy, ale po terminie. WSA w styczniu odrzucił moją skargę i w ogóle jej nie rozpatrywał – komentuje Konrad Gęsiarz, wicestarosta namysłowski.

- Gdyby tylko Rada Miejska w Namysłowie i burmistrz mieli dobrych prawników, to by wiedzieli, że sprawa zakończyła się już w listopadzie i na pewno nie można mówić o blokowaniu mandatu. Po wygaszeniu tego mojego mandatu, dziwnym trafem w listopadzie i grudniu rzeczywiście dostałem przelew diety z rady miejskiej i do dnia dzisiejszego czekam na pismo, na jakie konto mam zwrócić tę dietę - tłumaczy Gęsiarz.

Przypomnijmy: poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński z trybuny sejmowej mówił o tym, że Gęsiarz wybrany we wrześniu na stanowisko wicestarosty, nie chce oddać mandatu miejskiego radnego, choć tych funkcji nie można łączyć, a gdy rada wygasiła mu mandat, odwołał się do sądu. Na naszej antenie Wilczyński zarzucił samorządowcowi z PiS "pazerność".
Bartłomiej Stawiarski
Ryszard Wilczyński
Konrad Gęsiarz

Wiadomości z regionu

2019-01-18, godz. 22:00 Na ścianie przystanku powstanie mural związany z Gąsiorowicami Starą wiatę na przystanku autobusowym zmienią w dzieło sztuki. Mieszkańcy Gąsiorowic wpadli na kolejny pomysł, jak upiększyć swoją wioską. Na dodatek udało im ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:47 Zmarł ksiądz Alojzy Sitek. Miał 90 lat W piątek (18.01) w wieku 90 lat zmarł wieloletni kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ksiądz dr Alojzy Sitek. Był jeden z największych i najbardziej zasłużony ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:00 Mieszkanka Paczkowa straciła 16 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała fałszywemu policjantowi Oszuści nie rezygnują z okradania seniorów popularną metodą 'na policjanta'. Jedna z paczkowskich seniorek straciła w ten sposób 16 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-18, godz. 20:23 Kolizja 3 samochodów na autostradzie A4 Na 278 km autostrady A4 w kierunku Katowic, w pobliżu węzła Nogowczyce, około 20:00 doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Nie ma informacji o poszkodowany ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:45 Przedstawiciele Kościołów modlą się o jedność Chrześcijan Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie inauguruje msza z homilią ekumeniczną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Op ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:30 Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA] Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należ ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:09 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:00 Seniorzy z Reńskiej Wsi mają wreszcie swój dom dziennego pobytu Seniorzy z Reńskiej Wsi od dzisiaj (18.01) oficjalnie mogą korzystać z domu dziennego pobytu, który powstał w dawnych salkach katechetycznych. Dzięki rządowej ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:04 Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:00 Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »