Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-09, 14:15 Autor: Joanna Matlak

WSA rozstrzygnął spór wokół mandatu wicestarosty namysłowskiego

Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę wojewody opolskiego na uchwałę rady powiatu namysłowskiego ws. łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty. Wojewoda opolski złożył skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Powiatu Namysłowskiego z września 2017 roku w sprawie wyboru wicestarosty. To pokłosie poselskiej interpelacji posła Ryszarda Wilczyńskiego oraz kilku anonimowych pism, które trafiły do Adriana Czubaka.
Decyzja sądu to finał konfliktu wokół łączenia stanowisk przez Konrada Gęsiarza, wicestarosty powiatu.

- WSA stwierdził, że Konrad Gęsiarz nie naruszył zakazu łączenia mandatów – mówi Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS.

- Od momentu wyboru na wicestarostę, Konrad Gęsiarz ani nie podpisywał się na listach obecności, ani nie brał udziału w sesjach, posiedzeniach komisji czy rady miejskiej. Przyszedł tylko raz na sesję rady, aby podziękować kolegom radnym za współpracę i nie był tam w charakterze radnego, tylko wicestarosty - mówi Stawiarski.

- Wyrok sądu mnie nie dziwi, ale nie to jest istotą sprawy. Chce przypomnieć, że Gęsiarz zaskarżył uchwałę rady gminy o wygaśnięciu mandatu – odpiera Ryszard Wilczyński, poseł PO. - Przeciąganie sprawy spowodowało, że wybory uzupełniające w Namysłowie stały się niemożliwe. Konrad Gęsiarz uczestniczył również w kilku posiedzeniach rady gminy i pobierał dietę i z tego co informuje mnie przewodniczący rady gminy, nie zwrócił tej diety do budżetu gminy - mówi Wilczyński.

- Mnie cieszy ten wyrok. Ja złożyłem odwołanie do WSA na uchwałę rady gminy, ale po terminie. WSA w styczniu odrzucił moją skargę i w ogóle jej nie rozpatrywał – komentuje Konrad Gęsiarz, wicestarosta namysłowski.

- Gdyby tylko Rada Miejska w Namysłowie i burmistrz mieli dobrych prawników, to by wiedzieli, że sprawa zakończyła się już w listopadzie i na pewno nie można mówić o blokowaniu mandatu. Po wygaszeniu tego mojego mandatu, dziwnym trafem w listopadzie i grudniu rzeczywiście dostałem przelew diety z rady miejskiej i do dnia dzisiejszego czekam na pismo, na jakie konto mam zwrócić tę dietę - tłumaczy Gęsiarz.

Przypomnijmy: poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński z trybuny sejmowej mówił o tym, że Gęsiarz wybrany we wrześniu na stanowisko wicestarosty, nie chce oddać mandatu miejskiego radnego, choć tych funkcji nie można łączyć, a gdy rada wygasiła mu mandat, odwołał się do sądu. Na naszej antenie Wilczyński zarzucił samorządowcowi z PiS "pazerność".
Bartłomiej Stawiarski
Ryszard Wilczyński
Konrad Gęsiarz

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 16:15 Furiat zaatakował dwie kobiety, zanim pobił niemowlę. "Boga prosiłam, żeby tylko wyjść z tego auta" 36-latek, który wczoraj (15.11) w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi wtargnął do przypadkowego domu i pobił 10-miesięcznego chłopca, wcześniej zaatakował dwie ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:30 Jechała pod prąd i natrafiła na radiowóz. Próbowała uciekać, bo była nietrzeźwa 2 promile alkoholu w organizmie miała 58-letnia kobieta, która została zatrzymana przez brzeskich policjantów. Kierująca chryslerem na ulicy Trzech Kotwic jec ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:15 Miał przemycić 5 ton haszyszu. Prokurator chce 15 lat, obrona uniewinnienia. Oskarżony mówi o zemście białoruskich słu ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton haszyszu z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś - za te czyny przed opolskim sądem odpow ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:05 Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapuk ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:43 Demoluje zaparkowane pojazdy. Policjanci z Brzegu już kilkukrotnie zatrzymywali 36-latkę Kilkanaście zniszczonych pojazdów w niecały tydzień. To efekt działalności 36-letniej mieszkanki Lubszy, która będąc pod wpływem alkoholu demoluje zaparkowane ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:08 Stanowiska podzielone, choć pierwszego posiedzenia jeszcze nie było Przewodniczącym Rady Miasta Opola ma zostać Łukasz Sowada z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Piotr Mielec, pokieruje klubem. » więcej 2018-11-16, godz. 07:30 Nie wiadomo, czy w tym roku uda się rozpocząć nasadzenia w zabytkowym parku w Głuchołazach Nie wiadomo, czy Głuchołazom uda się wykorzystać w tym roku dotację na rewitalizację zabytkowego parku zdrojowego. Po kilku miesiącach od złożenia wniosku, mi ... » więcej 2018-11-16, godz. 07:15 Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. zdjęcia krzyża w krapkowickiej szkole Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Grażyna Juszczyk po niemal dwóch latach walki w opolski ... » więcej 2018-11-15, godz. 23:35 Pożar stodoły w Biestrzynniku. Nie żyje mężczyzna Trwa dogaszanie pożaru w Biestrzynniku, w powiecie opolskim. Opolska straż pożarna potwierdza ofiarę śmiertelną, jest to mężczyzna, jego tożsamość ustala poli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »