Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-09, 14:15 Autor: Joanna Matlak

WSA rozstrzygnął spór wokół mandatu wicestarosty namysłowskiego

Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę wojewody opolskiego na uchwałę rady powiatu namysłowskiego ws. łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty. Wojewoda opolski złożył skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Powiatu Namysłowskiego z września 2017 roku w sprawie wyboru wicestarosty. To pokłosie poselskiej interpelacji posła Ryszarda Wilczyńskiego oraz kilku anonimowych pism, które trafiły do Adriana Czubaka.
Decyzja sądu to finał konfliktu wokół łączenia stanowisk przez Konrada Gęsiarza, wicestarosty powiatu.

- WSA stwierdził, że Konrad Gęsiarz nie naruszył zakazu łączenia mandatów – mówi Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS.

- Od momentu wyboru na wicestarostę, Konrad Gęsiarz ani nie podpisywał się na listach obecności, ani nie brał udziału w sesjach, posiedzeniach komisji czy rady miejskiej. Przyszedł tylko raz na sesję rady, aby podziękować kolegom radnym za współpracę i nie był tam w charakterze radnego, tylko wicestarosty - mówi Stawiarski.

- Wyrok sądu mnie nie dziwi, ale nie to jest istotą sprawy. Chce przypomnieć, że Gęsiarz zaskarżył uchwałę rady gminy o wygaśnięciu mandatu – odpiera Ryszard Wilczyński, poseł PO. - Przeciąganie sprawy spowodowało, że wybory uzupełniające w Namysłowie stały się niemożliwe. Konrad Gęsiarz uczestniczył również w kilku posiedzeniach rady gminy i pobierał dietę i z tego co informuje mnie przewodniczący rady gminy, nie zwrócił tej diety do budżetu gminy - mówi Wilczyński.

- Mnie cieszy ten wyrok. Ja złożyłem odwołanie do WSA na uchwałę rady gminy, ale po terminie. WSA w styczniu odrzucił moją skargę i w ogóle jej nie rozpatrywał – komentuje Konrad Gęsiarz, wicestarosta namysłowski.

- Gdyby tylko Rada Miejska w Namysłowie i burmistrz mieli dobrych prawników, to by wiedzieli, że sprawa zakończyła się już w listopadzie i na pewno nie można mówić o blokowaniu mandatu. Po wygaszeniu tego mojego mandatu, dziwnym trafem w listopadzie i grudniu rzeczywiście dostałem przelew diety z rady miejskiej i do dnia dzisiejszego czekam na pismo, na jakie konto mam zwrócić tę dietę - tłumaczy Gęsiarz.

Przypomnijmy: poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński z trybuny sejmowej mówił o tym, że Gęsiarz wybrany we wrześniu na stanowisko wicestarosty, nie chce oddać mandatu miejskiego radnego, choć tych funkcji nie można łączyć, a gdy rada wygasiła mu mandat, odwołał się do sądu. Na naszej antenie Wilczyński zarzucił samorządowcowi z PiS "pazerność".
Bartłomiej Stawiarski
Ryszard Wilczyński
Konrad Gęsiarz

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 16:41 Żołnierze WOT w punktach poboru wymazów w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. Mają odciążyć personel medyczny Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dziś (26.10) pomagają w punkcie pobierania wymazów do testów na obecność koronawirusa przy szpitalu powiatowym… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery" Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 Szpital w Namysłowie odwoła się od decyzji wojewody. Placówka chce znów pracować w normalnym trybie Szpital w Namysłowie zwróci się do wojewody z wnioskiem o zmianę decyzji związanej z leczeniem w placówce chorych na koronawirusa. Powodem jest niewystarczająca… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na dermatologię i neurologię. Koronawirus także w jednej z para… SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na oddziałach dermatologii i neurologii po tym, jak stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem na oddziale… » więcej 2020-10-26, godz. 15:15 Środowiska narodowe chcą bronić kościołów i atakują LGBT. Lewica odpowiada: To świadczy o braku poczucia rzecz… Kilkadziesiąt osób z Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przez całą niedzielę (25.10) zabezpieczało opolskie kościoły przed potencjalnymi aktami… » więcej 2020-10-26, godz. 14:45 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada blokady miast. Początek godzina 16:00 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty w kraju i na ulicach regionu. Osoby, które nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws… » więcej 2020-10-26, godz. 14:45 "W przestrzeni publicznej nie ma miejsca na manipulacje". Violetta Porowska komentuje wyrok w procesie TVP kontra Witold… 'To jest wyrok, który demaskuje sposób działania Koalicji Obywatelskiej i jej polityków'. Takimi słowami poseł Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska… » więcej 2020-10-26, godz. 14:40 Brzescy seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Dawek może być jednak mniej, niż… Brzeg po raz kolejny zaszczepi seniorów przeciwko grypie. Miasto szuka dostawcy kolejnej partii szczepionek, które bezpłatnie trafią do osób po 65. roku … » więcej 2020-10-26, godz. 13:45 Opole: trwa sprzątanie i porządkowanie terenów Parku Nadodrzańskiego i wałów wzdłuż Odry W stolicy regionu służby miejskie oraz pracownicy Wód Polskich rozpoczynają sprzątanie Parku Nadodrzańskiego i wałów wzdłuż Odry. Na chodnikach utrzymuje… » więcej 2020-10-26, godz. 12:30 Szpital powiatowy w Głubczycach zwiększył liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem Oddział wewnętrzny głubczyckiego szpitala decyzją wojewody opolskiego został dzisiaj (26.10) przemianowany na oddział covidowy. Dla pacjentów z koronawirusem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***