Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-09, 14:15 Autor: Joanna Matlak

WSA rozstrzygnął spór wokół mandatu wicestarosty namysłowskiego

Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Sesja rady powiatu namysłowskiego [fot. Starostwo Powiatowe w Namysłowie]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Wilczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę wojewody opolskiego na uchwałę rady powiatu namysłowskiego ws. łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty. Wojewoda opolski złożył skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Powiatu Namysłowskiego z września 2017 roku w sprawie wyboru wicestarosty. To pokłosie poselskiej interpelacji posła Ryszarda Wilczyńskiego oraz kilku anonimowych pism, które trafiły do Adriana Czubaka.
Decyzja sądu to finał konfliktu wokół łączenia stanowisk przez Konrada Gęsiarza, wicestarosty powiatu.

- WSA stwierdził, że Konrad Gęsiarz nie naruszył zakazu łączenia mandatów – mówi Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS.

- Od momentu wyboru na wicestarostę, Konrad Gęsiarz ani nie podpisywał się na listach obecności, ani nie brał udziału w sesjach, posiedzeniach komisji czy rady miejskiej. Przyszedł tylko raz na sesję rady, aby podziękować kolegom radnym za współpracę i nie był tam w charakterze radnego, tylko wicestarosty - mówi Stawiarski.

- Wyrok sądu mnie nie dziwi, ale nie to jest istotą sprawy. Chce przypomnieć, że Gęsiarz zaskarżył uchwałę rady gminy o wygaśnięciu mandatu – odpiera Ryszard Wilczyński, poseł PO. - Przeciąganie sprawy spowodowało, że wybory uzupełniające w Namysłowie stały się niemożliwe. Konrad Gęsiarz uczestniczył również w kilku posiedzeniach rady gminy i pobierał dietę i z tego co informuje mnie przewodniczący rady gminy, nie zwrócił tej diety do budżetu gminy - mówi Wilczyński.

- Mnie cieszy ten wyrok. Ja złożyłem odwołanie do WSA na uchwałę rady gminy, ale po terminie. WSA w styczniu odrzucił moją skargę i w ogóle jej nie rozpatrywał – komentuje Konrad Gęsiarz, wicestarosta namysłowski.

- Gdyby tylko Rada Miejska w Namysłowie i burmistrz mieli dobrych prawników, to by wiedzieli, że sprawa zakończyła się już w listopadzie i na pewno nie można mówić o blokowaniu mandatu. Po wygaszeniu tego mojego mandatu, dziwnym trafem w listopadzie i grudniu rzeczywiście dostałem przelew diety z rady miejskiej i do dnia dzisiejszego czekam na pismo, na jakie konto mam zwrócić tę dietę - tłumaczy Gęsiarz.

Przypomnijmy: poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński z trybuny sejmowej mówił o tym, że Gęsiarz wybrany we wrześniu na stanowisko wicestarosty, nie chce oddać mandatu miejskiego radnego, choć tych funkcji nie można łączyć, a gdy rada wygasiła mu mandat, odwołał się do sądu. Na naszej antenie Wilczyński zarzucił samorządowcowi z PiS "pazerność".
Bartłomiej Stawiarski
Ryszard Wilczyński
Konrad Gęsiarz

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 13:30 "Miał mi tylko odstawić samochód do naprawy". Skończyło się zabójstwem. Ruszył proces mechanika z Zawady Trzy uderzenia młotkiem w głowę zakończone strzałem z pistoletu. Tak według prokuratury mechanik z Zawady Marek M. miał zabić Macieja Z. Dzisiaj (15.11) w Sądzie… » więcej 2019-11-15, godz. 10:55 Dwóch mężczyzn przewoziło narkotyki. Zostali zatrzymani na opolskim odcinku A4 Przewozili środki odurzające oraz substancje psychotropowe, teraz odpowiedzą za to przed sądem. Funkcjonariusze opolskiej KAS we współpracy z policją zatrzymali… » więcej 2019-11-15, godz. 10:30 Zmiany w rozkładzie gminnej komunikacji autobusowej w Kluczborku. "Nadal uczymy się tej linii" Korekty w rozkładzie kluczborskiej komunikacji gminnej. Niskopodłogowy autobus kursuje na trasie Gotartów-Ogrodnictwo - ulica Fabryczna od końca września. » więcej 2019-11-15, godz. 10:15 Porowska: wyjątkowy moment w życiu. Pierwsze posiedzenie sejmu oczami debiutanta. Kubalańca: największy sukces w senac… Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się dziś o 14.30 w Pałacu Prezydenckim. W porannej rozmowie 'W cztery oczy' nowa posłanka ziemi opolskiej Violetta Porowska… » więcej 2019-11-15, godz. 09:40 Trzy samochody zderzyły się na opolskim odcinku autostrady [AKTUALIZACJA] Do tej kolizji doszło na 247 kilometrze autostrady A4, na jezdni w kierunku Katowic. To jest odcinek między węzłami Opole Południe - Krapkowice. » więcej 2019-11-15, godz. 08:00 III Noc Zawodów w oleskim ogólniaku Po raz trzeci odbędzie się noc zawodów w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Impreza odbędzie się w piątek. » więcej 2019-11-15, godz. 07:45 Miał uderzać młotkiem i strzelić do Macieja Z. Dzisiaj rusza proces przedsiębiorcy z Zawady Mechanik z Zawady Marek M. miał 3 razy uderzyć Macieja Z. młotkiem w głowę, a następnie strzelić do niego. Takie są ustalenia Prokuratury Okręgowej w Opolu, która… » więcej 2019-11-14, godz. 21:45 Najzdolniejsi uczniowie i sportowcy otrzymali stypendia starosty prudnickiego Blisko stu uczniów wyróżniono podczas pierwszej Powiatowej Gali Nauki i Sportu w Prudniku. Wśród nich są finaliści krajowych konkursów przedmiotowych oraz mistrzowie… » więcej 2019-11-14, godz. 20:30 Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany. Edukacja, nowe technologie i ochrona środowiska Wdrażanie technologii energooszczędnych i IT w gminie Łubniany, przestrzeń do odbywania staży i praktyk przez studentów i pracowników naukowych Politechniki Opolskiej… » więcej 2019-11-14, godz. 19:30 Studenci Politechniki Opolskiej projektują dwa nowe łaziki marsjańskie. "Powiększamy nasz zespół" Studenci Politechniki Opolskiej, działający w ramach zespołu Clever Cameleon rozpoczynają pracę nad skonstruowaniem dwóch nowych łazików marsjańskich. Maszyny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »