Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-08, 22:15 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o zmianach w Sądzie Najwyższym i konstytucji

Sąd Najwyższy [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Najwy%C5%BCszy_(Polska)]
Sąd Najwyższy [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Najwy%C5%BCszy_(Polska)]
Niedzielna Loża Radiowa (08.07.2018). Od lewej: Ryszard Wilczyński, Sławomir Kłosowski, Marcin Oszańca, Zbigniew Górniak, Ryszard Galla, Piotr Piaseczny, Paweł Grabowski [fot. Łukasz Fura]
Niedzielna Loża Radiowa (08.07.2018). Od lewej: Ryszard Wilczyński, Sławomir Kłosowski, Marcin Oszańca, Zbigniew Górniak, Ryszard Galla, Piotr Piaseczny, Paweł Grabowski [fot. Łukasz Fura]
W Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowano o tym o ustawie zasadniczej, zastanawiano się, czy jest ona łamana, rozmawiano o zamieszaniu wokół Sądu Najwyższego i o całej reformie sądownictwa.
Paweł Grabowski z Kukiz'15 uważa, że w polskim prawie jedne zapisy wykluczają drugie.

- Kadencja pani profesor Gersdorf trwa jeszcze dwa lata, ale ta reforma została tak procedowana, że mimo że jej kadencja trwa, bo jest nieskracalna, to straciła uprawnienia do wykonywania funkcji pierwszego sędziego Sądu Najwyższego. To pokazuje, że mamy niesamowity bałagan prawny, zarówno na poziomie konstytucyjnym, jak i ustawowym.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że w tym sporze chodzi nie tylko o walkę o władzę, ale o zdominowanie przez władzę wykonawczą władzy sądowniczej.

- PiS nowelizując ustawę o Sądzie Najwyższym chciał wykorzystać kruczki po to, żeby podważyć tę najważniejszą w tym momencie zasadę, która mówi, że kadencja pierwszego prezesa Sądu Najwyższego trwa 6 lat po to, żeby przejąć władzę nad wymiarem sprawiedliwości. Sąd Najwyższy jest tym ostatnim bastionem, którego pokonanie pozwoli zwasalizować cały wymiar sprawiedliwości.

Podobnego zdania jest Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który zaznacza, że reforma sądownictwa jest próbą zamachu na funkcjonowanie sądownictwa.

- Reforma sądownictwa, poprzez ustawę o ustroju sądów, o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym jest próbą dezorganizacji funkcjonowania polskiego sądownictwa. Każdy z nas, kilkanaście miesięcy temu mówił: reforma sądownictwa? Tak. Tylko jaka ta reforma ma być? Czy ona ma być taka, jak Krajowej Rady Sądownictwa, że dzisiaj tej rady po prostu nie ma?

Sławomir Kłosowski z PiS zaznacza, że od lat mówiło się o potrzebie reformy sądownictwa i dopiero PiS zaczął to robić. Jeżeli miałoby dojść do przejęcia władzy, opozycja mogłaby zaskarżyć działania partii w Parlamencie Europejskim.

- Gdybyście złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego i ona byłaby potraktowana tak lub inaczej, to macie idealne narzędzie polityczne, żeby kontynuować te skargi i płakać w mankiet Parlamentu Europejskiego. Nie zrobiliście tego. Dlaczego? Dlatego, że wiecie, że wszystko jest zgodne z Konstytucją.

Innego zdania jest Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Warto się zastanowić, dlaczego tak bezceremonialnie łamie się konstytucję, wmawiając wszystkim, że to łamaniem konstytucji nie jest. Mamy odpowiedź również w konstytucji, dlaczego PiS posuwa się do takich kroków. Art 199 Konstytucji punkt 2: "Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Sędzia Sądu Najwyższego". No po co to PiS-owi?

O tym, że prof. Gesrdorf powinna zakończyć kadencję w 2020 mówi Marcin Oszańca z PSL. Zaznaczał też, że dochodzi do sytuacji, w których Prawo i Sprawiedliwość nie stosuje się do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego.

- Sytuacja sprzed tygodnia, z ustawą o IPN, pokazuje, że PiS w poważaniu ma Trybunał Konstytucyjny, nawet ten swój, który sam skonstruował. Ustawa IPN była w Trybunale Konstytucyjnym, a PiS nie czekając na orzeczenie TK, w trybie natychmiastowym wprowadziło zmianę tej ustawy. Wydaje mi się, że więcej nie ma co komentować.
Paweł Grabowski
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Sławomir Kłosowski
Piotr Piaseczny
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2018-11-21, godz. 08:32 Nyski poseł ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki. "Nie nazwałem wprost burmistrza durniem" Nyski poseł Janusz Sanocki ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej. Tym razem poszło o internetowe wpisy skierowane w stronę burmistrza Kordia ... » więcej 2018-11-21, godz. 06:00 W Namysłowie szukają seniorów. Chcą ich aktywizować w nowej placówce Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie powiatu namysłowskiego, w którym najstarsi mieszkańcy regionu będą mogli miło spędzać czas. Kończą się prace adap ... » więcej 2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »