Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-08, 22:15 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o zmianach w Sądzie Najwyższym i konstytucji

Sąd Najwyższy [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Najwy%C5%BCszy_(Polska)]
Sąd Najwyższy [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Najwy%C5%BCszy_(Polska)]
Niedzielna Loża Radiowa (08.07.2018). Od lewej: Ryszard Wilczyński, Sławomir Kłosowski, Marcin Oszańca, Zbigniew Górniak, Ryszard Galla, Piotr Piaseczny, Paweł Grabowski [fot. Łukasz Fura]
Niedzielna Loża Radiowa (08.07.2018). Od lewej: Ryszard Wilczyński, Sławomir Kłosowski, Marcin Oszańca, Zbigniew Górniak, Ryszard Galla, Piotr Piaseczny, Paweł Grabowski [fot. Łukasz Fura]
W Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowano o tym o ustawie zasadniczej, zastanawiano się, czy jest ona łamana, rozmawiano o zamieszaniu wokół Sądu Najwyższego i o całej reformie sądownictwa.
Paweł Grabowski z Kukiz'15 uważa, że w polskim prawie jedne zapisy wykluczają drugie.

- Kadencja pani profesor Gersdorf trwa jeszcze dwa lata, ale ta reforma została tak procedowana, że mimo że jej kadencja trwa, bo jest nieskracalna, to straciła uprawnienia do wykonywania funkcji pierwszego sędziego Sądu Najwyższego. To pokazuje, że mamy niesamowity bałagan prawny, zarówno na poziomie konstytucyjnym, jak i ustawowym.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że w tym sporze chodzi nie tylko o walkę o władzę, ale o zdominowanie przez władzę wykonawczą władzy sądowniczej.

- PiS nowelizując ustawę o Sądzie Najwyższym chciał wykorzystać kruczki po to, żeby podważyć tę najważniejszą w tym momencie zasadę, która mówi, że kadencja pierwszego prezesa Sądu Najwyższego trwa 6 lat po to, żeby przejąć władzę nad wymiarem sprawiedliwości. Sąd Najwyższy jest tym ostatnim bastionem, którego pokonanie pozwoli zwasalizować cały wymiar sprawiedliwości.

Podobnego zdania jest Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który zaznacza, że reforma sądownictwa jest próbą zamachu na funkcjonowanie sądownictwa.

- Reforma sądownictwa, poprzez ustawę o ustroju sądów, o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym jest próbą dezorganizacji funkcjonowania polskiego sądownictwa. Każdy z nas, kilkanaście miesięcy temu mówił: reforma sądownictwa? Tak. Tylko jaka ta reforma ma być? Czy ona ma być taka, jak Krajowej Rady Sądownictwa, że dzisiaj tej rady po prostu nie ma?

Sławomir Kłosowski z PiS zaznacza, że od lat mówiło się o potrzebie reformy sądownictwa i dopiero PiS zaczął to robić. Jeżeli miałoby dojść do przejęcia władzy, opozycja mogłaby zaskarżyć działania partii w Parlamencie Europejskim.

- Gdybyście złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego i ona byłaby potraktowana tak lub inaczej, to macie idealne narzędzie polityczne, żeby kontynuować te skargi i płakać w mankiet Parlamentu Europejskiego. Nie zrobiliście tego. Dlaczego? Dlatego, że wiecie, że wszystko jest zgodne z Konstytucją.

Innego zdania jest Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Warto się zastanowić, dlaczego tak bezceremonialnie łamie się konstytucję, wmawiając wszystkim, że to łamaniem konstytucji nie jest. Mamy odpowiedź również w konstytucji, dlaczego PiS posuwa się do takich kroków. Art 199 Konstytucji punkt 2: "Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Sędzia Sądu Najwyższego". No po co to PiS-owi?

O tym, że prof. Gesrdorf powinna zakończyć kadencję w 2020 mówi Marcin Oszańca z PSL. Zaznaczał też, że dochodzi do sytuacji, w których Prawo i Sprawiedliwość nie stosuje się do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego.

- Sytuacja sprzed tygodnia, z ustawą o IPN, pokazuje, że PiS w poważaniu ma Trybunał Konstytucyjny, nawet ten swój, który sam skonstruował. Ustawa IPN była w Trybunale Konstytucyjnym, a PiS nie czekając na orzeczenie TK, w trybie natychmiastowym wprowadziło zmianę tej ustawy. Wydaje mi się, że więcej nie ma co komentować.
Paweł Grabowski
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Sławomir Kłosowski
Piotr Piaseczny
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 10:45 Zwłoki kobiety wyłowiono z Białej Głuchołaskiej. Sprawę bada prokuratura Z Białej Głuchołaskiej wyłowiono zwłoki kobiety. Dyżurny policji wczoraj (16.07) po godzinie 18.00 otrzymał zgłoszenie o znalezionych w rzece ludzkich zwłokac ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:30 Jest nadzieja dla zabytkowej lokomotywy z Opola. Miasto czeka na wyniki ekspertyzy Kiedyś atrakcja turystyczna, dziś rdzewiejący problem. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższych dniach wyjaśni się los zabytkowej lokomotywy, która od l ... » więcej 2018-07-17, godz. 08:15 Karetki do wymiany. Głubczycki ZOZ kupił dwa nowe wozy Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach będzie miał w taborze dwie nowe karetki. Auta już zostały kupione. Pierwszy jest aktualnie doposa ... » więcej 2018-07-17, godz. 08:00 Kłopoty z dokończeniem budowy chodnika w Miejscu Kłodnickim Kilkanaście metrów kostki zabrakło, żeby do końca zbudować chodnik w Miejscu Kłodnickim, jednym z osiedli Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy najpierw sami nie wier ... » więcej 2018-07-17, godz. 07:30 Na Górze św. Anny rozpoczęło się XXII Święto Młodzieży Prawie 700 młodych ludzi z całego kraju przyjechało na Górę św. Anny, żeby wziąć udział w Święcie Młodzieży. Te pięciodniowe rekolekcje połączone z koncertami ... » więcej 2018-07-16, godz. 22:00 "Kurier" bez prawa jazdy pędził po prudnickich drogach Jechał 98km/h w terenie zabudowanym, do tego bez prawa jazdy. Policjanci zatrzymali drogowego pirata w sobotę w Łące Prudnickiej. » więcej 2018-07-16, godz. 21:00 Sala narad w KWP ma swojego patrona. To twórca pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej Centralna sala narad w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu nosi od dziś (16.07) imię inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który przed 100 laty, po odzyskaniu ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:03 Wybuch butli z gazem w Starym Lesie. 39-latek ciężko poparzony W Starym Lesie, koło Głuchołaz, doszło do wybuchu butli z gazem. W wyniku eksplozji i pożaru budynku mieszkalnego ranny został mężczyzna. LPR przetransportowa ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 "Trefne" auto WOPR w Nysie? Sprawą zajmuje się prokuratura Czy nyski WOPR kupił kradziony samochód? Sprawę bada prokuratura. Samochód zwrócił uwagę policji już w maju. Wtedy został zarekwirowany, po przeprowadzeniu cz ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Woda w gminie Leśnica już wolna od bakterii z grupy coli Mieszkańcy Leśnicy i Lichynii mogą już spokojnie korzystać z wody w kranach. Najnowsze badanie przeprowadzone przez strzelecki sanepid wykazało, że woda z uję ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »