Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-08, 22:15 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o zmianach w Sądzie Najwyższym i konstytucji

Sąd Najwyższy [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Najwy%C5%BCszy_(Polska)]
Sąd Najwyższy [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_Najwy%C5%BCszy_(Polska)]
Niedzielna Loża Radiowa (08.07.2018). Od lewej: Ryszard Wilczyński, Sławomir Kłosowski, Marcin Oszańca, Zbigniew Górniak, Ryszard Galla, Piotr Piaseczny, Paweł Grabowski [fot. Łukasz Fura]
Niedzielna Loża Radiowa (08.07.2018). Od lewej: Ryszard Wilczyński, Sławomir Kłosowski, Marcin Oszańca, Zbigniew Górniak, Ryszard Galla, Piotr Piaseczny, Paweł Grabowski [fot. Łukasz Fura]
W Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowano o tym o ustawie zasadniczej, zastanawiano się, czy jest ona łamana, rozmawiano o zamieszaniu wokół Sądu Najwyższego i o całej reformie sądownictwa.
Paweł Grabowski z Kukiz'15 uważa, że w polskim prawie jedne zapisy wykluczają drugie.

- Kadencja pani profesor Gersdorf trwa jeszcze dwa lata, ale ta reforma została tak procedowana, że mimo że jej kadencja trwa, bo jest nieskracalna, to straciła uprawnienia do wykonywania funkcji pierwszego sędziego Sądu Najwyższego. To pokazuje, że mamy niesamowity bałagan prawny, zarówno na poziomie konstytucyjnym, jak i ustawowym.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że w tym sporze chodzi nie tylko o walkę o władzę, ale o zdominowanie przez władzę wykonawczą władzy sądowniczej.

- PiS nowelizując ustawę o Sądzie Najwyższym chciał wykorzystać kruczki po to, żeby podważyć tę najważniejszą w tym momencie zasadę, która mówi, że kadencja pierwszego prezesa Sądu Najwyższego trwa 6 lat po to, żeby przejąć władzę nad wymiarem sprawiedliwości. Sąd Najwyższy jest tym ostatnim bastionem, którego pokonanie pozwoli zwasalizować cały wymiar sprawiedliwości.

Podobnego zdania jest Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który zaznacza, że reforma sądownictwa jest próbą zamachu na funkcjonowanie sądownictwa.

- Reforma sądownictwa, poprzez ustawę o ustroju sądów, o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym jest próbą dezorganizacji funkcjonowania polskiego sądownictwa. Każdy z nas, kilkanaście miesięcy temu mówił: reforma sądownictwa? Tak. Tylko jaka ta reforma ma być? Czy ona ma być taka, jak Krajowej Rady Sądownictwa, że dzisiaj tej rady po prostu nie ma?

Sławomir Kłosowski z PiS zaznacza, że od lat mówiło się o potrzebie reformy sądownictwa i dopiero PiS zaczął to robić. Jeżeli miałoby dojść do przejęcia władzy, opozycja mogłaby zaskarżyć działania partii w Parlamencie Europejskim.

- Gdybyście złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego i ona byłaby potraktowana tak lub inaczej, to macie idealne narzędzie polityczne, żeby kontynuować te skargi i płakać w mankiet Parlamentu Europejskiego. Nie zrobiliście tego. Dlaczego? Dlatego, że wiecie, że wszystko jest zgodne z Konstytucją.

Innego zdania jest Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Warto się zastanowić, dlaczego tak bezceremonialnie łamie się konstytucję, wmawiając wszystkim, że to łamaniem konstytucji nie jest. Mamy odpowiedź również w konstytucji, dlaczego PiS posuwa się do takich kroków. Art 199 Konstytucji punkt 2: "Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Sędzia Sądu Najwyższego". No po co to PiS-owi?

O tym, że prof. Gesrdorf powinna zakończyć kadencję w 2020 mówi Marcin Oszańca z PSL. Zaznaczał też, że dochodzi do sytuacji, w których Prawo i Sprawiedliwość nie stosuje się do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego.

- Sytuacja sprzed tygodnia, z ustawą o IPN, pokazuje, że PiS w poważaniu ma Trybunał Konstytucyjny, nawet ten swój, który sam skonstruował. Ustawa IPN była w Trybunale Konstytucyjnym, a PiS nie czekając na orzeczenie TK, w trybie natychmiastowym wprowadziło zmianę tej ustawy. Wydaje mi się, że więcej nie ma co komentować.
Paweł Grabowski
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Sławomir Kłosowski
Piotr Piaseczny
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 Nowe urządzenia pomogą w leczeniu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Nowoczesne kardiomonitory trafiły na oddział neonatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe urządzenia - mikroskop klasy klinicznej oraz fiberoskop - przyje ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Policjanci z Grodkowa będą mieć lepsze warunki pracy. Trwa budowa nowego komisariatu Kilka lat temu samorząd przekazał nieodpłatnie grunty na rzecz Skarbu Państwa. Po przygotowaniu całej dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami inwestycja ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:15 Grodków ma 750 lat. Uroczysta sesja rady tym razem bez uchwał Grodków obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia. Z tej okazji w miejscowym kinie odbyła się dziś (19.09) uroczysta sesja rady miejskiej. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prudnik: w szkole rolniczej oszukiwano na zużyciu paliwa? Będzie zawiadomienie do prokuratury Stwierdzono kolejne nieprawidłowości w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Wykrył je kontroler tamtejszego starostwa. Także w tym przypadku samorządowcy zami ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »