Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-08, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemysłowice: musimy przebaczać, także okrutne zbrodnie ukraińskich nacjonalistów

Niemysłowice. Teofilia Kamińska przeżyła pogrom rodzinnych Puźnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Niemysłowice. Teofilia Kamińska przeżyła pogrom rodzinnych Puźnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
W intencji zamordowanych przez banderowców oraz o pojednanie polsko-ukraińskie modlono się w Niemysłowicach koło Prudnika. Wieś po wojnie zamieszkali przesiedleńcy z kresowych Puźnik. W 1945 roku ich rodzinną miejscowość napadła kilkusetosobowa banda UPA. Większość zabudowań spalono, zabijając przy tym ponad 70 osób.
- Podczas tego napadu Ukraińcy mordowali kogo popadło bez względu na wiek - wspomina Teofilia Kamińska z Niemysłowic, jeden z ostatnich żyjących świadków pogromu Puźnik. – Nie mogę tego zapomnieć. Ja spod noży uciekłam. Banderowcy mordowali dzieci. Rzucali nimi o mur. Jak to tak można było robić?

- Musimy przebaczać – stwierdził Janusz Dworzak, proboszcz parafii w Niemysłowicach. – Pan Bóg powiedział nam jednoznacznie: masz przebaczyć, jeśli nie przebaczysz to ja tobie nie przebaczę. Bardzo trudno jest przebaczyć tym, którzy zabili nam kogoś najbliższego. Ten żal w sercu zostanie, ale muszę powiedzieć: ja przebaczam. To od razu jest czymś oczyszczającym człowieka. Dobrze, że jest to, co się dzieje między naszymi narodami, bo przebaczamy, chcemy szukać pojednania i to jest punkt wyjścia. Na tym można już wiele zbudować.

Przy Pomniku Pamięci w Niemysłowicach wieńce i kwiaty złożyli mieszkańcy wioski oraz burmistrz Prudnika i tamtejszy starosta. Uroczystości nawiązują do Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Obchody z tym związane przypadają 11 lipca, który jest symboliczną datą. Ten dzień w 1943 roku na Wołyniu był apogeum mordów na Polakach.
Teofilia Kamińska
Janusz Dworzak

Wiadomości z regionu

2018-07-16, godz. 06:15 Pożar w piekarni w Głuchołazach. Konieczna była ewakuacja Pożar budynku mieszkalno-usługowego w Głuchołazach. Strażacy wezwanie otrzymali około godziny czwartej. » więcej 2018-07-15, godz. 20:30 Francja mistrzem świata! I co powie Piechniczek? Ostatnie spotkanie z trenerem na antenie Radia Opole Reprezentacja Francji wygrała piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji. Francuzi w meczu finałowym pokonali Chorwatów 4:2. Jak spotkanie finałowe i cały mundial ... » więcej 2018-07-15, godz. 18:45 Ma być bezpiecznie i komfortowo. W powiecie kluczborskim powstają nowe ścieżki rowerowe W powiecie kluczborskim powstają trzy nowe ścieżki rowerowe. W ramach programu niskiej emisji subregionu północnego, z takich tras niebawem będą mogli skorzys ... » więcej 2018-07-15, godz. 18:00 Krośnica będzie miała plac rekreacyjny. Będzie gotowy jeszcze w tym roku Miejsce do zabawy i rekreacji w centrum wsi będą niedługo mieli mieszkańcy Krośnicy. Choć jest to duża wioska, to do tej pory brakowało placu, na którym rodzi ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:50 Dwa wypadki drogowe w regionie. Wśród poszkodowanych dzieci Przed południem na DK nr 11 w Kluczborku kobieta najprawdopodobniej zasnęła za kierownicą. Samochód wypadł z trasy i dachował. Kierująca z dwójką dzieci trafi ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:15 Opolscy politycy widzą wiele aspektów ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej do Europarlamentu Wybory do Europarlamentu były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali o propozycji nowej ordynacji wyborczej i przyczynach niewysokiej ... » więcej 2018-07-15, godz. 15:30 Czarodziejskie zioła i beskidzkie hyrkawki. Blisko 50 atrakcji na wakacje w Kolonowskiem Najmłodsi mieszkańcy gminy Kolonowskie nie mogą narzekać na nudę w czasie wakacji. Nawet jeśli nie jadą na wczasy czy kolonie, na miejscu czeka na nich szerok ... » więcej 2018-07-15, godz. 15:00 Strażacki plac zabaw powstaje w Kielczy. Wspólna inicjatywa strażaków, sołectwa i gminy 'Mały strażak' - tak ma się nazywać nowy plac zabaw i rekreacji, który powstaje w Kielczy w gminie Zawadzkie. Urządzany jest w bezpośrednim sąsiedztwie remizy ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:45 Rusza Krapkowicki Budżet Obywatelski 2019. Do 10 sierpnia magistrat czeka na propozycje Można już zgłaszać projekty do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Propozycje mieszkańców będą przyjmowane do 10 sierpnia. » więcej 2018-07-15, godz. 13:00 W regionie na razie nie brakuje krwi, jednak RCKiK zachęca do odwiedzania punktów poboru Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu posiada aktualnie wystarczające zapasy tego życiodajnego płynu. W poprzednich latach - zwłaszcza pod ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »