Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-08, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemysłowice: musimy przebaczać, także okrutne zbrodnie ukraińskich nacjonalistów

Niemysłowice. Teofilia Kamińska przeżyła pogrom rodzinnych Puźnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Niemysłowice. Teofilia Kamińska przeżyła pogrom rodzinnych Puźnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
W intencji zamordowanych przez banderowców oraz o pojednanie polsko-ukraińskie modlono się w Niemysłowicach koło Prudnika. Wieś po wojnie zamieszkali przesiedleńcy z kresowych Puźnik. W 1945 roku ich rodzinną miejscowość napadła kilkusetosobowa banda UPA. Większość zabudowań spalono, zabijając przy tym ponad 70 osób.
- Podczas tego napadu Ukraińcy mordowali kogo popadło bez względu na wiek - wspomina Teofilia Kamińska z Niemysłowic, jeden z ostatnich żyjących świadków pogromu Puźnik. – Nie mogę tego zapomnieć. Ja spod noży uciekłam. Banderowcy mordowali dzieci. Rzucali nimi o mur. Jak to tak można było robić?

- Musimy przebaczać – stwierdził Janusz Dworzak, proboszcz parafii w Niemysłowicach. – Pan Bóg powiedział nam jednoznacznie: masz przebaczyć, jeśli nie przebaczysz to ja tobie nie przebaczę. Bardzo trudno jest przebaczyć tym, którzy zabili nam kogoś najbliższego. Ten żal w sercu zostanie, ale muszę powiedzieć: ja przebaczam. To od razu jest czymś oczyszczającym człowieka. Dobrze, że jest to, co się dzieje między naszymi narodami, bo przebaczamy, chcemy szukać pojednania i to jest punkt wyjścia. Na tym można już wiele zbudować.

Przy Pomniku Pamięci w Niemysłowicach wieńce i kwiaty złożyli mieszkańcy wioski oraz burmistrz Prudnika i tamtejszy starosta. Uroczystości nawiązują do Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Obchody z tym związane przypadają 11 lipca, który jest symboliczną datą. Ten dzień w 1943 roku na Wołyniu był apogeum mordów na Polakach.
Teofilia Kamińska
Janusz Dworzak

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Sergiej B. skazany na 9 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą Sąd Okręgowy w Opolu skazał Siergieja B., Białorusina z polskim paszportem na 9 lat więzienia i grzywnę w wysokości 40 tysięcy złotych. Mężczyzna odpowiadał m ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Dzienny Dom Pobytu w Nysie zachęca do udziału w zajęciach. "Każdy senior znajdzie tutaj coś dla siebie" Gimnastyka, zajęcia taneczne, nordic walking czy pokazy mody - to tylko niektóre z atrakcji czekających na seniorów w Dziennym Domu Pobytu przy ulicy Bohateró ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:05 Prezydent Opola złożył ślubowanie i otrzymał symboliczne klucze do miasta oraz... obniżkę pensji Za nami pierwsza sesja rady miasta Opola ósmej kadencji, podczas której Arkadiusz Wiśniewski przypomniał o swoim sukcesie wyborczym. W swoim przemówieniu skup ... » więcej 2018-11-20, godz. 15:00 Kompletnie pijany kierowca zasnął w aucie na skrzyżowaniu Jedna zmiana świateł wystarczyła by zapadł w głęboki sen. Pijany kierowca zasnął za kółkiem na jednym ze skrzyżowań w Krapkowicach. » więcej 2018-11-20, godz. 14:46 Jacek Niesłuchowski nowym szefem rady miejskiej w Brzegu Nowo wybrani radni spotkali się na uroczystej, inauguracyjnej sesji rady miejskiej w Brzegu. Ślubowanie złożyli wszyscy samorządowcy, a także burmistrz Brzegu ... » więcej 2018-11-20, godz. 14:12 Wampiry znów oddają krew na Politechnice Opolskiej. Zbiórka potrwa do jutra Trwa Wampiriada na Politechnice Opolskiej. W największej akcji krwiodawstwa na Opolszczyźnie biorą udział przede wszystkim studenci, ale każda zdrowa osoba mo ... » więcej 2018-11-20, godz. 13:00 Starostwo domaga się wyrównania strat finansowych poniesionych przez DPS. Sprawa wraca do sądu okręgowego Sprawa nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej będzie ponownie rozpatrzona. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił kwietniowy wyrok Sądu Okręgowego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »