Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-04, 22:00 Autor: Ewelina Laxy

Tężnia w Tarnowie Opolskim pod znakiem zapytania. Gmina szuka rozwiązań

Projekt tężni w Tarnowie Opolskim [fot. UG Tarnów Opolski]
Projekt tężni w Tarnowie Opolskim [fot. UG Tarnów Opolski]
Mieszkańcy nie zgodzili się, żeby tężnia stanęła w pierwotnie zaplanowanym miejscu, czyli w okolicach szkoły podstawowej, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kopernika. Gmina poszukała innego rozwiązania i znalazła nową lokalizację. Musiała jednak wykupić działkę.
- Grupa mieszkańców zablokowała nam ten projekt, ale znaleźliśmy nowe miejsce - mówi wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz. - Sąsiedzi nie protestowali, ale zaczęli mieszkańcy, którym pomysł przez dwa lata się podobał, a po dwóch latach stwierdzili, że tężnia nie może być w tym miejscu. Mówili, że to jest szkodliwe, bo to będzie 24 godziny na dobę wdychanie soli. Jeden z mieszkańców powiedział mi, że mu będzie samochód rdzewieć. Tężnia powstanie przy samym urzędzie gminy. Jest tam łatwy dojazd, ścieżka pieszo-rowerowa.

Plany stworzenia miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli oddychać leczniczą solanką, po raz pierwszy pojawiły się kilka lat temu. Zdania mieszkańców, co do istnienia tężni są jednak podzielone.

- Uważam, że jest to fajne miejsce, w którym można sobie usiąść i się zrelaksować, a tu się nagle okazuje, że nie wiadomo dlaczego ktoś protestuje przeciwko temu. Co pomoże taka tężnia w środku takiej wsi? Naokoło sam przemysł. Nie każdy jedzie nad morze, żeby tam nabyć trochę tego powietrza. Te zakłady dosyć nam tu zanieczyszczają, widać to po wszystkim. Dzieci praktycznie co chwilę mają jakieś kaszle.

Inwestycja ma kosztować ponad 300 tys. złotych. Ponad połowę z tej kwoty dołoży firma Lhoist, która w Tarnowie Opolskim ma swój zakład produkcyjny. Na działce, na której pierwotnie miała stanąć tężnia, powstanie najprawdopodobniej plac zabaw dla dzieci.
Krzysztof Mutz
Mieszkańcy Tarnowa Opolskiego

Wiadomości z regionu

2020-04-04, godz. 09:48 Mieszkańcy rozdzielili prawie 2 miliony złotych z budżetu obywatelskiego Znane są wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy rozdysponowali prawie 2 miliony złotych. Na każdym z 16 osiedli będzie realizowany… » więcej 2020-04-04, godz. 09:15 4 kwietnia Wojskowa Służba Zdrowia świętuje. W tym roku to "święto w pracy" Zabezpieczanie zagranicznych misji pokojowych, czy ćwiczeń wojskowych w kraju - to główne zadania Wojskowej Służby Zdrowia, która dziś (04.04) obchodzi swoje … » więcej 2020-04-04, godz. 08:00 Policja kontroluje czy działkowcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Zakaz grillowania, wykonać można tylko niezbędne… Ogródki działkowe nie są wpisane w rejestr miejsc, gdzie obowiązuje zakaz przebywania, aby minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, ale opolska policja patroluje… » więcej 2020-04-04, godz. 07:41 Groźny pożar budynku mieszkalnego w Suchym Borze pod Opolem Ogień zauważono wczoraj po godzinie 22 na dachu budynku. » więcej 2020-04-03, godz. 22:00 Raport dnia: 12 kolejnych zachorowań na COVID-19 i jeden ozdrowieniec w regionie Dotychczas COVID-19 potwierdzono u 90 mieszkańców Opolszczyzny. Tylko dziś (03.04) stwierdzono 12 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. W tej chwili hospitalizowanych… » więcej 2020-04-03, godz. 22:00 Seniorze! To nie czas na codzienne zakupy. Z przywilejów należy korzystać, ale rozsądnie „Pomiędzy godziną 10 a 12 koronawirus nie zasypia. On działa cały czas” - apelują pracownicy socjalni. W związku z decyzją rządu od wczoraj (02.04) sklepy spożywcze… » więcej 2020-04-03, godz. 21:00 Część radnych skarży się na sposób wyboru nowego przewodniczącego rady gminy w Namysłowie. Do akcji wkroczył nadzór wo… Nie milknie konflikt pomiędzy burmistrzem Namysłowa a częścią miejskich radnych. Samorządowcy nieprzychylni włodarzowi miasta poskarżyli się służbom wojewody na… » więcej 2020-04-03, godz. 19:15 Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli próbę wywozu żeli antybakteryjnych i termometrów Funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli próbę przewozu wyrobów medycznych i środków ochrony bez wymaganych dokumentów. Kierowcy dwóch… » więcej 2020-04-03, godz. 19:00 Sprzęt dla pacjentów z koronawirusem trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Aparaturę zakupiło Starostwo Powiatowe w… Aparat USG do monitorowania stanu pacjentów i osiem urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej. To sprzęt, który zakupiło opolskie starostwo powiatowe… » więcej 2020-04-03, godz. 18:10 Ministerstwo Środowiska wprowadza zakaz wstępu do lasów. "W czasie szczytu grzybobrania w lasach nie było tylu ludzi co… Ministerstwo Środowiska poinformowało o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu i parków narodowych na terenie całego kraju. Wszystko z powodu szerzącej się pandemii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »